Avrupa Yakasının En Büyük Dönercisi “SAAFİ DÖNER”

Avrupa Yakasının En Büyük Dönercisi “SAAFİ DÖNER”

Alkolsüz Mekanlar: Saafi Döner

Avrupa yakasının en büyük dönercisi lezzetin habercisi…

Döner neredeyse milli yemeğe dönüşmüş bir lezzet. Avrupa’da Türklerin açtığı döner büfelerden dolayı birçok yabancılar bu lezzetin müptelası.

Amma velakin Batı’da yapılan bu dönerlerin kalitesinin çok da iyi olmadığını bizzat test etmiş biri olarak bu yemeğe gereken önemi vermediğimizi söyleyebilirim. Benzer bir süreci ülkemizde de yaşayan dönerin kaliteyle tanışması son dönemlere rastlar. Anadolu’da birçok şehirde güzel döner yapan mekanlar mevcut iken İstanbul’da gerçekten güzel dönere rastlamak şansınızla ya da damak tadınızla alakalı bir durumdur. Ancak son yıllarda sadece döner mekanlarının artmasıyla hem rekabetin hem de lezzetin ivme kazandığı bir gerçek. İstanbul’un Anadolu Yakası bu konuda avrupa yakasına göre önde. Ancak iki ay önce Güneşli’de açılan Saafi Döner bu açığı giderecek gibi. Şık bir ambiyans ve dekorla dönere sınıf atlatan mekanı tebrik etmek lazım. Çünkü anayol ve semt merkezlerinden uzak bir yere mekan açmak bir cesaret işi. Üstelik sadece döner ile! Bu da yaptıkları işte kendilerine olan güveni gösteriyor. Sırf döner yemek isteyenlerin bu mekanı ıskalaması düşünülemez elbette.

Sadece döner yiyebileceğiniz bu sade mekanda ne mideniz ne kafanız karışıyor. Farklı olarak sadece İskender kebabı sipariş edebiliyorsunuz, o kadar. Dönerin en önemli unsuru et ve tabii ki sosu. Saafi Döner‘de kullanılan etin yüzde yüz dana eti olduğundan emin olabilirsiniz. Bu konuda mekanın sahipleri Ali Haydar Kaya ve Ahmet Tuzcu o kadar titiz ki, eti asla kasaptan almıyorlar. Afyonkarahisar’daki çiftliklerinde meradan toplanan hayvanın besiye alınıp uygun olanlarının kesimini yaptırarak buraya getiriyorlar. Dönerde hayvanın her yeri kullanılmıyor. Traç ve sokum bölgesini kullanmak lazım. Bunun yanında çok az miktarda Trakya bölgesinden kuzu eti de katılıyor ki döner tam kıvamına gelsin. Saafi Döner, doğal terbiyesine yedi farklı sos katarak, farklı bir döner lezzetini yakalamayı başarmış. Ali Haydar Kaya, “Etleri özel dondurucularda saklıyoruz. Dönerin şişe geçirildiği bölüm bile 14 derece. Bu da bakteri üretimini sıfıra indiriyor.” diyor. Mutfak ve döner hazırlanan mekanları gezdiğimde kalın giysileriyle çalışan ustaları görünce kendimi kutup bölgesinde hissettim. Önümüze sıcacık gelen döner buz gibi odalarda hazırlanıyor. Mekanın mutfak ve ardiye kısmı bile tertemiz.

Gelgelelim lezzetlere. Doğrusu avrupa yakasının en güzel dönerlerinden birini yapıyor Saafi Döner. Lezzet güzel ama tek eleştirim dönerin kalınlığı. Et kalınlaştıkça döner olmaktan biraz uzaklaşıyor ve et yoğunluğu ile karşılaşıyorsunuz. Biraz daha ince kesilip servis edilse hem lezzet olarak hem de görsel olarak daha doyurucu olacağını söyleyebilirim. Mekanda İskender arka planda ama onda da başarılılar. Tereyağında özel kızartılmış ekmekler ayrı bir tat katıyor İskender’e.

700 kişilik Saafi Döner‘in içindeki lavaş tandırını da çok sevdim. Tandırda pişen sıcak lavaşlar dönerin lezzetini ikiye katlıyor. Patates kızartması ve salatayla servis edilen dönerden önce mercimek, yayla, bamya ya da gerdan çorbası içmenizi tavsiye ederim. Ha bir de sıcak baklavası var ki tatmadan geçmeyin! Döner yemek için fazla dönmenize, dolaşmanıza gerek yok. Döneri bir de burada test edin!

Lezzeti ince görelim, döner yiyelim…

Saafi Döner gerçekten başarılı. Ancak döner daha ince kesilip servis edilse daha lezzetli olur. Kalın kesilen etin alt kısmının pişmeme ihtimali yüksek. Dönerde incelik her zaman iyidir.

50 kişiyle hizmet veren 700 kişilik mekanda otopark, mescit, çocuk oyun salonu ve 30’ar kişilik iki VİP salonu bulunuyor. Mekan düğün, nişan ve özel toplantılar için ideal. Burada rahatlıkla arkadaşlarınza döner partileri de düzenleyebilirsiniz.

Ayran ve meşrubat yanında üzüm şırası da veriliyor. Bu tarz şıra ve şerbetlerin daha da artırılması lazım.

Mekan Avrupa yakasının da en büyük dönercisi.

En güzel tarafı da sabah 11’den gece 24.00’e kadar açık olması…

Saafi Döner
Telefon: 0212 657 74 64- 74
Adres: Kiraz Mah. Mahmutbey Cad No:122 Güneşli İstanbul

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir