Aşure Günü 70 ve 7 Defa Peş Peşe Okunacak İki Farklı Dua

Aşure Günü 70 ve 7 Defa Peş Peşe Okunacak İki Farklı Dua

Peygamberlerin Aşure Günü Duası

Muharrem ayının 10. yani aşure günü, diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli. Bu sebeple Allah katında yapılan ibadetler gibi dualar da kabul oluyor. Zira 10 Peygamberin (as) duası aşure günü kabul olmuş, içinde bulundukları zor durumdan bugün necat bulmuşlardır. Biz de bunu vesile ederek Rabbimize dua ile iltica edip kendimize, ailemize, milletimize ve İslam alemine dua edelim. Önce 10 peygamberin aşure günü ettikleri dualara bakalım. Sonra da yine aşure günü 70 ve 7 defa peş peşe okunması faziletli olan duaya geçelim.

10 Peygamber ve aşure günü ettikleri 10 dua

  • 1-Adem as: Cennette yaptığı hatadan dolayı tövbe etmiş ve tövbesi Allah tarafından Aşure günü kabul edilmiştir.”Rabbim sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizi de affet, tövbelerimizi kabul et, cennet ve cemaline mazhar eyle.”
  • 2-Nuh (as): İnanmayan insanlar tufan ile helak olurken, inananlar gemiye binip Aşure günü karaya inerek tufandan kurtulmuşlardı.”Rabbim bizi de şu asrın fırtınalı fitne ve isyanından kurtarıp ebediyetin sahil-i selameti olan cennetine nail eyle.”
  • 3-İbrahim (as): Peygamberimizin mübarek neslini taşıyan İsmail as Aşure günü dünyaya gelmiş ve İbrahim as nesli için yaptığı dua kabul olmuştur.”Rabbim bizi de cehennem ateşinden kurtar, neslimizi mübarek eyle ve çocuklarımızı Salih, hayırlı evlatlar eyle
  • 4-Yakup (as): Yusuf as hasreti ile gözleri kapanmış ve Yusuf as gönderdiği gömleği Aşure günü gözlerine sürmek ile gözleri açılıp şifa bulmuştur.”Rabbim bizim de basiret gözümüzü aç. Hakkı hak bilip uymayı, batılı da batıl bilip ondan uzaklaşmayı bizlere nasip eyle.”
  • 5-Yusuf (as): Kardeşlerinin ihanetine uğramış ve kuyuya atarak onu öldürmek istemişlerdi. Allah cc onu korudu ve Aşure günü onu kuyudan kurtardı.”Rabbim bizleri de yaşadığımız asrın dalalet kuyularına, sefahat ve günah kuyularına düşmekten koru muhafaza eyle ve aziz kullarından eyle.”
  • 6-Yunus (as): İzinsiz görev yerini terk ettiği için bindiği gemiden denize atıldı. Onu bir balık yuttu. Allah’ın izniyle Aşure günü balığın karnından kurtuldu.”Rabbim nefsimizi bize musahhar eyle ki ebedi hayatımızı yutup harap etmesin. Bizi de sahil-i selamet olan dar-ı bekaya çıkar, saadet ve selamete erdir.”
  • 7-Eyüp (as):  İmtihanın gereği olarak sınanmış ve çetin bir hastalık kendisine verilmişti. Bu hastalığa çok sabreden Eyüp as Aşure günü hastalığına şifa buldu.”Rabbim bizim de maddi ve manevi hastalıklarımıza, sıkıntılarımıza şifa ver. Zorluklarımızı kolaylığa tebdil eyle. Darda zorda kalanlara da yardım eyle.
  • 8-Davut (as): Allah yapılan dua ve tövbeleri kabul edendir. Davut as duasını ve Allaha yaptığı ilticası de Allah tarafından Aşure günü kabul edilmiştir.”Rabbim bizlerin matlubumuzu bize ihsan eyle. Yaptığımız Dualarımızı ve tövbelerimizi kabul eyle ve bizi razı olacağın iş ve amellerle meşgul eyle.”
  • 9-Musa (as): Firavunun zulüm ve baskısından kurtulmak için yola çıktı. Peşine düşen Firavundan Aşure günü Allah cc ona denizi 12 yol yaparak kurtardı.”Rabbim bizi de asrımızın zalimlerinden, firavunlarından ve nefsimizin firavunluğundan koru ve bizleri doğru yoldan ayırma. Kurtuluşa erenlerden eyle.”
  • 10-İsa (as): “Ben gideyim ta ki size Ahmet gelsin” diyerek Peygamberimizi as bizlere müjdelemişti. İsa (as) Aşure günü doğdu ve o gün semaya yükseltildi.”Rabbim İncil’de Ahmet, Tevrat’ta Ahyed, Kuran’da Muhammed diye bizlere müjdelediğin Peygamberimize (as) bizleri hakiki ve samimi ümmet eyle.”

Aşure Günü Okunacak Dua

Aşure Günü Okunması Faziletli Dualar

70 kere okunacak dua

Aşure Günü 70 Defa Okunacak Dua

Okunuşu: Hasbünallahü ve niğmel vekil nığmel mevla ve nığmennasir.

Manası: “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.”

7 kere okunacak dua

Bu duanın hemen peşinden de yedi defa şu duayı okumalıdır:

Aşure Günü 7 Defa Okunacak Dua

Okunuşu: 

Bismillahirrahmanirrahim

Sübhanallahil mil’el mizani ve müntehel ılmi ve mebleğarrıza ve zinetel arşi la melcee ve la mencaminallahi illa ileyhi sübhanallahi adedeşşef’ı vel vetri ve adede kelimatillahittammeti külliha es’elükesselamete birahmetike ya erhamerrahimiiin ve la havle ve la guvvete illa billahil aliyyil azim ve hüve hasbi nığmel vekilü niğmel mevla ve niğmennasir. Ve sallallahü ala seyyidina muhammedin hayri halgıhi ve ala alihi ve eshabihi ecmain. Amin.

“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Allah’ı mîzân dolusunca, ilimlerin nihâyet derecesiyle, râzı olacağı şekilde, Arş’ın ağırlığınca tesbih ederim. Allah’tan koruyacak hiçbir sığınak ve kurtuluş yolu yok, O’ndan yine O’na sığınılır. Çift ve tek olan şeyler adedince, Allah’ın bütün tam kelimeleri adedince O’nu tesbih ederim.

Ey merhametlilerin en merhametlisi, rahmetinle bana selâmet vermeni istiyorum. Günahlardan korunmaya güç yetirmek ve taate kuvvet bulmak, ancak yüce ve Azîm olan Allah’ın tevfik ve yardımıyladır. O bana yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevlâ ve ne güzel yardımcıdır. Allah, mahlukatın en hayırlısı olan Efendimiz Muhammed’e, âline ve ashâbına salât eylesin! Âmîn!”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir