Aşkın Getirdiği 3 Büyük Korkudan Nasıl Korunuruz?

Aşkın Getirdiği 3 Büyük Korkudan Nasıl Korunuruz?

Aşk Korkuları Ne Zaman Ortaya Çıkar

Aşık olduğumuz zaman bütün korkularımızı değilse bile, pek çok korkumuzu unutuveririz. Ancak korkuların yerini yenilerinin alması çokta uzun sürmez. Bu yeni korkular kaybetme korkusu, küçük düşme korkusu ve reddedilme korkusudur. Diyebilirim ki bu korkular üstesinden gelinmesi gereken ciddi korkulardır. Mutluluğumuzun önündeki en büyük engellerde yine bu korkulardır.

Küçük Düşme Korkusu

Sevginin kendisi de bazen korkutucu olabilir fakat bizi asıl korkutan şey sevgi değildir. Sevgi ile başa çıkabiliriz ama arada sevgiyle birlikte gelen, samimiyet bir türlü def edemediğimiz bir korku halini alabilir. Küçük düşme korkusu ise en ağır korkudur.

İşte size küçük düşme korkusu; onun kendisini ne kadar çok sevdiğimi söylediğimde ya bana gülüp geçerse ya da utanır da ne diyeceğini bilemezse ne yaparım? Bu bana çok ağır gelir, bu kadarına katlanamam’.Eğer kendimizi küçük düşmekten korkarken yakalarsınız, bilin ki sevgilinizle oldukça yakınlaşmış, samimi olmuşsundur.

Kaybetme Korkusu

Kendimizi korumak için inşa ettiğimiz duvarların yıkıldığı, iki kişinin arasında duygusal yakınlık ve samimiyetten bahsediyorum. Bu duvarla olmadığında kendimizi her türlü tehdide açık hissedebiliriz. Aşık olduğumuzda samimi olmak, kaçınılmaz bir şeydir ve farkına bile varmadan karşı tarafa tahmin ettiğimizden daha fazla değer verir bir durumda kendimizi bulabiliriz. Birde bakmışız ki, eskiden hiç düşünmediğimiz şeyler düşünmeye başlamışız. Sırf bu nedenle uykularınız kaçmaya başlamış endişe ve kaygı duyar olmuşuzdur.

İşte karşınızda kaybetme korkusu “Ya beni terk ederse, ya hastalanır ve ölürse veya araba çarparsa ne yaparım ben? Ya bir şeyler hiç hesapta yokken ters giderde yeniden yalnız kalırsam ne yaparım?

Aşık olduğumuzda sevdiğimizi kaybetmek fikri bize çok ağır ve bunaltıcı gelebilir. Bu daha önceden yaşamadığımız bir korkudur ve sevgimiz arttıkça korkunuz da derinleşir. Evet kaybetme korkusu nefesinizi kesebilir hatta aşırı durumlarda paranoyak düşüncelere ve kıskançlık krizlerine bile sebep olabilir. Aşkımızı henüz bulmuşken onu kaybedeceğimizi düşünmek katlanılmaz bir hal alır.

Eğer bir gün sevdiğimin başına bir iş gelecek diye ve yahut sebep yokken artık sizi sevmekten vazgeçeceğini düşünürken kendinizi buluyorsanız bu kişiyi eskisinden daha çok seviyorsunuz demektir. Sevdiğiniz artmış ve derinleşmiştir. Yaşadığınız korkunun size gösterdiği durum budur.

Aşk Korkuları Ne Zaman Ortaya Çıkar

Reddedilme Korkusu

Aynı küçük düşme korkusunda olduğu gibi; “Onun kendisini ne kadar çok sevdiğimi söylediğimde ya bana gülüp geçerse ya da utanır da ne diyeceğini bilemezse ne yaparım? Bu bana çok ağır gelir, bu kadarına katlanamam” gibi düşünceler aynı zamanda reddedilme korkunuzu gösterir.

Eğer reddedilme korkunuzu bir türlü aşamıyorsunuz, bu sizin ne kadar özen gösteren biri olduğunuzu ve sevdiğiniz kişinin sizin için her şeyden önemli olduğunu gösterir.

Aşk Korkuları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Çoğunlukla yan yana yürüseler de sevmekle özen göstermek aynı şey değildir. İnsanlara ya da özel bir kişiye veya bazı konulara ve durumlara çok özen gösterebilirsiniz ancak bunu gerçekleştirebilmek için onları mutlaka sevmeniz gerekmez. Gerçekte ise aslında ancak aşık olduğunuz zaman sevdiğiniz kişiye özen gösterirsiniz. Ve böylece samimiyet artar. Böylece üç korku da ilişkinizin aşamasına göre ortaya çıkmaya başlar.

Sevgiler bende kaybetme korkusunu getirir.
Samimiyetle beraber küçük düşme korkusu gelişir.
Özen reddedilme kokusunu doğurur.

Genellikle sevgi, samimiyet ve özenin birbirine oranını eşit tutmaktan hoşlanırız. Bu bizim rahat ettiğimiz alandır yaşamımız istikrarlı bir şekilde sürerken bu orana ilişmediğimiz için korkularda ortaya çıkmaz.

Ancak aşık olduğunuzda her şeye hazırlıklı olmalıyız. Aşk dokunmadık hiç bir şey bırakmaz. Aşk bizim rahatımızı umursamaz. Beraberinde kaosu, dönüşümü, şifayı ve değişimi getirir. Bir ilişki i̇nsanı gelişmeye götüren en kestirme yoldur. İyileşmeye giden en hızlı yolu budur çünkü kendimizden bile saklı tuttuğumuz her şeyi ortaya çıkaracağı kesindir.

Aşk Korkuları Ne Zaman Ortaya Çıkar

Korkularla Nasıl Başa Çıkarsın?

Korkular işte böyle ortaya çıkar. Sevdiğinizi kaybetme düşüncesi bile acı vericidir. Küçük düşme olasılığı bile katlanılmazdır. Ve reddedilme korkusu adeta felç eder. Sizin için bu korkulardan hangisi daha ön planda? Hangisi sizin hayatınıza zarar veriyor? İlk önce onu belirleyin. Başımıza gelenlerin ne olduğunu bilin ki durumunuzu düzeltme olanağını bulabilesiniz. Bu geçici bir durum gerçekliği olmayan bir delilik halidir. Sebebi ise rahat ettiğiniz alandan dışarı çıkmış ve denetiminizi kaybetmiş olmanızdır.

Duyduğumuz korku size üç şeyden birini gösterir. Ya şimdiye kadar olduğundan daha fazla özen göstermeye başlamışsındır ya çok seviyorsunuzdur ya da sevdiğinizle gittikçe daha samimi oluyorsunuzdur.

Örneğin sizin dengenizi bozan çok gelişmiş sevme duygunuz mu? O halde biraz sevdiğiniz kadar özende göstermeye çalışın. Nasıl mı yapacaksınız? Dikkat etmeye çabalayın. Daha dikkatli bir şekilde kendinizi daha fazla ilişkinize vermeyi deneyin. Sevdiğiniz kişinin ihtiyaçlarını görün ve bunlara yanıt verin.Bu ihtiyaçlar sizin için önem arz etsin. Böylece daha özenli bir kişi olmaya başlayacaksınız. Ayrıca daha samimi ve yakın olmaya çalışın. Savunmasız kalma riskini göze alın. Kendinizle ilgili daha çok şey paylaşın. Karşılığında alacağınız ödül buna emin olun değecektir. Göreceksiniz ki kaybetme korkunuz buhar olup uçacak ve eskiden ne kadar gülünç olduğunuzu hatırladıkça güleceksiniz. Sevdiğiniz kişiye karşı daha özenli ve daha samimi olmanız size vereceği keyiften bahsetmiyorum bile…

Belki de sizin kokunuz daha fazla özen göstermenizi isteyen reddedilme korkusudur. Bu halde sevginizi ve samimiyetinizi arttırmalısınız. Daha fazla sevgi duyun, kendinizi daha fazla verin ve sevdiğim kişinin varlığımdan keyif alın. Sevdiğiniz kişi kalbinizde hem de gözlerinizden dinlemeyi deneyin. Daha samimi olmak için adım atın. Daha şefkatli ve kibar olun, yüreğiniz açın ve görülme riskini alın. Yakınlığa, korumasız kalmaya kucak açın, göreceksiniz ki sevginiz ve samimiyetiniz özenin seviyesine gelerek dengelendiğinde reddedilme korkunuz geldiği gibi hiçbir iz bırakmadan gidecektir.

Bazen bir biçimde küçük düşme korkusu benliğinizi sardıysa eğer bu eşinizle eskisinden daha samimi olduğumuzun göstergesidir. Sevgilinizi ve özeninizi geliştirirseniz bu korkunuz da ortadan kalkacaktır.

Online Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir