Artık Cool Olmak Out, Sosyal Olmak In!

Artık Cool Olmak Out, Sosyal Olmak In!

Sosyal Medyada Moda

Diyeceksiniz ki şimdi bunun modayla ne ilgisi var! Cool olmak alakalı olabilir belki ama sosyallik ilgisiz gibi görünüyor ilk başta değil mi? Hiç öyle düşünmeyin. Artık sosyal olmak her alanla ilgili. Hele ki söz konusu modaysa…

Belki dikkatinizi çekiyordur. Sosyal medyada (Bilhassa Facebook ve Instagram’da) en çok takipçisi olan profiller moda sektöründen. Nedeni çok basit. Moda görsel bir alan ve sosyal medya görselliği oldukça fazla seviyor. Bu yüzden takipçisi çok olanların da moda sektöründen olması kaçınılmaz oluyor.

Sosyal Medyada Moda

Mesela model Kendall Jenner’in Instagram’da 25 milyon takipçisi var. Giydiği çok sıradan bir kıyafetin beğenisi bile bir milyonu geçiyor. Aslında Jenner, bu rakamlarla Amerikan Moda Dergisi Vogue’a tek başına kafa tutuyor diyebilirim. Çünkü bu beğeni sayısı Vogue’un abone sayısına eşdeğer. Hal böyle olunca markalar, televizyon, gazete ya da dergilere ayıracağı reklam pastalarının en büyük dilimini sosyal medyaya ayırmaya başlıyor.

Benim asıl değinmek istediğim konu ise sosyal medyada sosyal olabilmek. Bu yazıyı okuyorsanız modayla bir şekilde ilgileniyor olmalısınız. Küçük ya da büyük çapta hazır giyim üretimi yapan herkes artık sosyal medyada büyük heves ve hayallerle profil açıyor ve buradan satış yapmaya başlıyor. Bazıları işe devam edip büyüyor bazıları ise yok oluyor. İşte bu noktadaki varoluş ya da yok oluş biraz da sizin sosyal medyayı nasıl kullandığınızla ilgili. İlk yapmanız gereken ise günlük yaşantınızdaki cool tavrınıza sosyal medyada asla yer vermemek.

Sosyal Medyada Moda

Sosyallik Başarıyı Getiriyor

Yani sosyal medya ‘adı üzerinde’ kendi kabuğuna çekilenleri sevmiyor. Burada mutlaka kendi sektörünüzdeki isimlerle etkileşim halinde olmanız gerekiyor. Onların fotoğraflarını beğenmeniz, postlarına yorumlar yapmanız farklı kullanıcılar tarafından dikkat çekmenizi sağlıyor aslında. Hiç tanımasanız bile hoşunuza giden bir profile sosyal medya üzerinden yaptığınız yorumlar, profil sahibinin gözünden kaçmıyor ve gerçek hayatta da etkileşime girmenize olanak tanıyor. Peki, bu ne demek! Kahve içmekle başlayan hoş sohbet ve bu sohbet sırasında yapılan fikir alışverişleriyle yeni, ortak projelere imza atmak demek. Takipçilerinize farklı sunumlar yapmanız ve onları kendinize biraz daha bağlamanız demek. Zamanla bu ortaklığa yeni isimlerin de dâhil olması ve halkanın giderek genişlemesi demek. Kısacası, sosyal medyada sosyal olmak ‘Güç Birliği’ demek.

Sosyal Medyada Moda

Eğer sosyal medyada kısa zamanda büyük yol kat etmek istiyorsanız yapmanız gerekenler birkaç madde ile aşağıda.

  • -Sektörünüzdeki güçlü isimlerin profillerini inceleyin. Çok beğeni alan paylaşımların ortak yönünü bulmaya çalışın.
  • -Paylaşım yaptığınız saat aralığına dikkat edin. Sabah 09:00-10:00 ve akşam 20:00-22:00 arasında paylaştığınız postlar daha etkili olacaktır.
  • -Fotoğraflarınıza uygun hashtagler eklemeyi ihmal etmeyin. Popüler hashtagleri takip edin. Bu hashtaglere uygun paylaşımlar yapmaya gayret edin.
  • -Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarınızı birbirine bağlayın.
  • -Hergün düzenli paylaşım yapın.
  • -İşinizin aşamalarıyla ilgili dikkat çekici fotoğraf ve vidyolar paylaşmayı ihmal etmeyin. Takipçilerinizin en çok merak ettiği konulardan biri son halini gördükleri bir kıyafetin üretim aşamalarıdır.
  • -Beğendiğiniz postlara yorum yapmaya özen gösterin. İlgi alanınıza giren kişilerle etkileşim halinde olun. Size yapılan yorumlara da mutlaka samimiyetle cevap verin.
  • -Yer bildirimi yapın. Bu da bulunduğunuz yerdeki insanların dikkatini çekmenizi sağlayacak ve sizi takip etmesine olanak tanıyacaktır.
  • -Blog açın, bloğunuza kısa da olsa güncel yazılar yazın ve buradan sosyal medya linklerinize bağlantı kurun.

www.esrakeskindemir.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir