Arefe Günü Yapabileceğiniz Bayram Hazırlıkları

Arefe Günü Yapabileceğiniz Bayram Hazırlıkları

Arefe Alışveriş Listesi

Bayram telaşının mutluluğu bir başkadır ülkemizde. Manevi havası ile insanları birleştiren, evin havasını değiştiren bayramları eskisi gibi kutlamak bizim elimizde. Siz de, eski bayram hikayelerine iç geçirenlerdenseniz yazımızı okuduktan sonra hemen harekete geçerek bu bayramı diğerlerinden farklı yaşayabilirsiniz. Öncelikle Arefe gününde bayram hazırlığı dışında başka hiç bir iş yapmayacağınız konusunda kendinize söz verin. Alışveriş yapmak, bayram listesi çıkarmak, hediyeler almak gibi bir sürü işiniz var. Bu Bayram, sizin de torunlarınıza anlatacak bir hikayeniz olsun. Şimdiden, manevi havasını dört gün boyunca hissedebileceğiniz, sevdiklerinizle bağlarınızı kuvvetlendireceğiniz dopdolu bir bayram dileriz.

Bayram Hediyeleri ve Ziyaretleri

Nerede o bayram mendilleri, hediye paketleri…
İlla çok pahallı şeyler almanıza gerek yok. Bu bayramda yakınlarınız için küçük hediyeler alabilirsiniz. Arefe gününde birkaç saatinizi bu işe ayırarak, bayram günü herkesin yüzünden gülücükler saçılmasına sağlayabilirsiniz. Zarif bir keseye koyulmuş tesbihler, mendillere sarılmış şekerler, küçük oyuncaklar, cep boy kitaplar harika birer bayram hediyesi olabilir. Hediye alışverişinizi sabahtan hallederseniz, Arefe gününün geri kalanında diğer işlerinize bolca vakit ayırabilirsiniz.

Müslüman Bayramda Ne Yapmalı

İyilik en çok bayrama yakışır…
Yılın her vakti ihtiyacı olanların elinden tutmak ne kadar kıymetli olsa da, bayramda yapılan iyilikler ayrı bir değer taşır. Herkesin yeni kıyafetler girdiği, poşet poşet alışveriş yaptığı bu kutlu günlerde; kimsesizlerin, yetimlerin, geçim sıkıntısı yaşayanların yanında olmak, bir ihtiyaçlarını gidermek veya sadece onları mutlu edecek hediyeler yapmak bayramın olmazsa olmazlarından biridir. Arefe gününün ikinci yarısını, yardım edebileceğiniz birilerine ayırabilirsiniz. Bir çocuğu bayram alışverişine çıkarmak, bir ev hanımını market alışverişine götürmek veya ihtiyacı olan bir yakınınızın ev temizliğine, bayram alışverişine yardım etmek bayramı bayram yapmaya yetecektir.

Bayram programı için biraz vakit…
Dışarıdaki işlerinizi bitirdiğinize göre Arefe günü akşamını kendinize ayırın. Yapacağınız ilk iş, elinize bir not defteri alıp bayramda arayacağınız veya ziyaretine gideceğiniz kişileri not etmek olsun. Önceki bayramlarda telaştan aramayı unutup gücendirdiğiniz aile büyükleriniz, kapıdan uprayıp elini öpmeye üşendiğiniz yakınlarınız bu bayram sizinle mutlu olsun. Listenizi bayram boyunca yanınızda taşıyarak, her ziyaretinizden ve aramanızdan sonra isimlerin üstünü çizebilirsiniz. Listelerinizi tamamladıktan sonra, çayınızı tazeleyin ve bayramın önemi ve anlamına dair biraz okuma yapın. Neyi kutluyoruz, bu neyin bayramı, bayram nasıl bayram olur… Bu gibi soruların cevabını bulduktan sonra kalbinizin kıpır kıpır olduğunu fark edebilirsiniz. Yaradan’ın kullarına armağan ettiği bu kıymetli günlere en güzel ve temiz halinizle hazırlanın. Bu bayram, yakınlarınızla aranızdaki kırgınlıkları küslükleri zamana kurban edin, halen hayattayken sevgiyle ve bir arada yaşamayı kutlayın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir