Arapça Öğrenmenin En Kolay Yolları

Arapça Öğrenmenin En Kolay Yolları

Arapça Öğrenmenin Kolay Yolları

Dünyada gittikçe daha da popüler bir dil olan Arapça‘yı öğrenmek için bir çok sebebiniz olabilir. İşiniz, gezileriniz, eğitiminiz veya ilişkileriniz için Arapça öğrenmek niyetinde olabilirsiniz. Müslümanlar için Arapça öğrenmek ise apayrı bir değer taşımaktadır. Kur’an-ı Kerim’i dinlerken anlamak için, okunan duaları anlamlarıyla hissedebilmek için Arapça bilmek gerekir. Ritim olarak enfes bir tadı olan bu dili öğrenmek zannetiğiniz kadar zor değil. Sizin için Arapça’yı en kolay nasıl öğrenebileceğinizin yollarını araştırdık. Daha fazla ertelemeden harekete geçmenin zamanı. Uzun yaz aylarını, yeni bir dil öğrenerek değerlendirmekten daha güzel ne olabilir ki?

Arapça ama hangi Arapça?

Arapça öğrenmek için harekete geçenlerin ilk öğrenmeleri gereken şey birden fazla Arapça türünün olduğudur. Arapça; Modern Standart Arapça, Klasik Arapça (Kuran Arapçası), Âmmice (Halk Arapçası) olarak türlere ayrılmaktadır. Hangi Arapça’yı seçeceğiniz ise, bu dili niçin öğrenmek istediğinize göre değişmektedir. Eğer eğitim hayatınız için Arapça öğrenmek istiyorsanız yazı dili olarak resmiyette kullanılan Modern Standart Arapça‘yı öğrenebilirsiniz. Yaz aylarında bir Arap ülkesine gitmeyi veya orada yaşamayı planlıyorsanız Âmmîce‘yi öğrenmelisiniz. Orada yaşayan halkla ancak bu şekilde iletişim kurabilirsiniz. Eğer bu güzel dili öğrenmek istemenizdeki temel gaye İslamiyet’i daha iyi anlamak ise, Klasik Kur’an Arapçası‘nı öğreneceksiniz demektir.

Evde Arapça Öğrenme Teknikleri

Arapça’nın A’sından başlayın!

Latin alfabesi kullandığımız için, ilk başta Arap alfabesi çok zor ve karışık görünebilir. Yılmayın! İnternetteki videolardan kolaylıkla Arap alfabesini öğrenebilirsiniz. Birbirine benzeyen harfleri karıştırmamak için şifreleyebilirsiniz. Bir dili en iyi öğrenmenin yolu, yanınızda sözlük taşımak ve bol bol sözlük okumaları yapmaktır. İngilizce öğrenirken aynı kelimeyi defalarca yazdığımız, kendi sözlük defterlerimizi oluşturduğumuz zamanları anımsayın. Şimdi aynısını Arapça için yapacağız. Ne kadar çok kelime öğrenirseniz, o kadar çok aşama kaydedersiniz. Alfabeyi öğrendikten sonra ilk iş güvenilir bir yayınevinden Arapça sözlük almak olmalı. Arapça APP ve Arapça Android uygulamaları da işinizi görecektir.

Nerede öğrenmek istersiniz?

İlk aşamaları geçtiniz ve Arapça öğrenmekteki ısrarınız halen sürüyor, harika! Şimdi düzenli olarak Arapça çalışmaya başlayabilirsiniz. Evde zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız, internetteki başlangıç seviyesindeki Arapça videoları ile çalışabilirsiniz. Forumlardan ve Facebook gruplarından video ve kitap tavsiyeleri toplayabilirsiniz. Daha sistemli bir program istiyorsanız, online Arapça eğitimlerine göz atabilirsiniz. Evde çalışmak size göre değilse, yaşadığınız şehirdeki dil kurslarını araştırabilirsiniz. Kendinize zaman verin ve acele etmeden tadına vara vara bu güzel dili öğrenin.

Hızlı Arapça Öğrenmek

Arap arkadaşlarla hayat daha neşeli!

Son yıllarda tatil için veya yaşamak için Türkiye’yi tercih eden Arap’ların sayısı bir hayli arttı. Kendinizi ifade edecek kadar dil öğrendikten sonra yeni dostlar edinmeye başlayabilirsiniz. Onlarla sohbet etmeye çalışmak hem özgüveninizi artıracak hem de bir sürü yeni kelime öğrenmenizi sağlayacaktır. Bir fıkra anlatacak ya da iki dize Arapça şiir okuyacak kadar kendinizi ifade edebildiğinizde, bundan sonra kimse sizi tutamaz!

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

“Arapça Öğrenmenin En Kolay Yolları” için bir cevap

  1. mehmet aloglu dedi ki:

    temel gayem İslamiyet’i daha iyi anlamak , Klasik Kur’an Arapçası‘nı öğrenmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir