Aralık Ayında Ne Yapsak?

Aralık Ayında Ne Yapsak?

İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Aralık Ayında Ne Yapsak? (2013)

Sonbaharı çoktan geride bıraktık ve Aralık ayı ile birlikte kış ayına girmiş bulunduk. Kış aylarının ilki olan Aralık‘ta yine dolu dolu bir etkinlik programı bizi bekliyor.

Aralık ayında neler var, neler yok sizleri için araştırdık ve yine dopdolu bir etkinlik listesi hazırladık! Sergiler, seminerler, tiyatrolar ve uzun zamandır heyecanla beklediğimiz filmler 2013’ün son ayını güzel geçirmek isteyenler için hazır!

Aralık ayının en güzel etkinlikleri YesilTopuklar.com‘da. Dolu dolu bir ay için gelin şimdi önerilerimize birlikte göz atalım…

İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Resital: Cristina Ortiz

Tarih: 2 Aralık 2013 Perşembe
Saat: 20:00
Yer: Sakıp Sabancı Müzesi
Bilet Fiyatı: 120.00 TL

Ünlü piyanist Cristina Ortiz İstanbul Resitalleri’nde..

Ünlü piyanist Cristina Ortiz, özel bir programla 3. kez İstanbul Resitalleri’ne konuk oluyor. 12 Aralık 2013 Perşembe saat 20:00’de Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’de gerçekleşecek olan resitalde konuklar, “Anish Kapoor İstanbul’da” sergisini 18:00-19:00 arası ayrı bilet almadan gezebilecekler.

İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Seminer: Mesnevi Sohbetleri ve Mukabele-i Şerife

Program Tarihi: 4 Aralık 2013 Çarşamba
Saat: 19:30
Mesnevihan: Mehmet Fatih Çıtlak

“Pergel gibiyim; bir ayağımla şeriat üstünde sağlamca durduğum halde öbür ayağımla yetmiş iki milleti dolaşıyorum’ diyen Hz.Mevlana’yı tanımak, Dünyada en yaygın okunan eserlerden biri olan Mesnevi’yi anlamak için…

Bahariye Mevlevihanesi’nin ruhuna saygı amaçlı düzenlenen etkinlikte sohbet sonrası Mukabele-i Şerife (Sema) icra edilecektir. Fatih Çıtlak eşliğinde yürütülecek program her ay Çarşamba akşamı Bahariye Mevlevihanesi’nde olup, katılım için önceden rezervasyon gereklidir.

Katılım ve rezervasyon için 0212 614 33 88 – 0532 524 57 14 nolu telefonları arayabilirsiniz.

İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Sahne Sanatları: Sema Töreni

Tarih: 08 Aralık 2013 17:00
Yer: Galata Mevlevihanesi Müzesi, İstanbul

Mevlânâ Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği “Semâ Töreni“, 8 Aralık’ta Galata Mevlevihânesi Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Değerli ses ve saz sanatçılarının katılımıyla gerçekleşecek Semâ Töreni’nde Hammamizade İsmail Dede Efendi’nin bestesi olan Ferahfeza makamında Ayin-i Şerifi icrâ edilecektir.

İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Yarışma: Hediyem İstanbul Desen Tasarımı Yarışması

Hediyem İstanbul Desen Tasarımı Yarışması, “Hediyem İstanbul”un kurumsal yapısını ve konseptini temsil edecek “özgün” DESEN tasarımları ortaya çıkarmak üzere düzenlenen bir yarışmadır.

Yarışmanın Konusu: İstanbul Tasarım Merkezi ve Kültür A.Ş tarafından düzenlenen bu yarışmanın konusu; İstanbul temalı hediyelik eşya tasarımı için oluşturduğu yeni markası “Hediyem İstanbul”un misyon ve vizyonu ile uyumlu, basılı ya da basılı olmayan her tür üründe kullanılabilirliği olan ve markanın konseptiyle de örtüşecek DESEN tasarımıdır.
Misyon: İstanbul’un kendine has tarihi, kültürel ve sanatsal özelliklerini yansıtacak ve hatıra niteliği taşıyacak, İstanbul temalı özgün tasarımlı hediyelik eşyaların üretileceği bir marka olmak. Hediyem İstanbul Markası adı altında üretilecek bu ürünlerin Kültür A.Ş satış noktalarında ve diğer müze işletmelerinde yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunmak.
Vizyon: İstanbul’un marka değerini yurt içinde ve yurtdışında temsil edebilecek ve İstanbul’un tanıtımına katkı yapacak ve bilinirliliğini artıracak özgün tasarımlı hediyelik ürünlerin üretilebileceği ve hediyelik eşya sektöründe farkındalık yaratacak bir marka olmak.

Başvuru: www.istanbultasarimmerkezi.org
Son Katılım Tarihi: 13 Aralık 2013
Saat: 17.00

İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Sahne Sanatları: Şeb-i Arus İstanbul

Tarih: 13 Aralık 2013
Saat: 20:00
Yer: Ülker Sports Arena, İstanbul

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat gecesi, ikinci kez T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla aşkın başkenti İstanbul’da gerçekleşecek.

13 Aralık gecesi İstanbul semaları, Mevlana aşığı semazenlerin ayin-i şerifine ev sahipliği yapıyor. Tüm dünyayı sözleri ve eserleriyle etkilemiş, gönüllerin ve aşkın sultanı Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat gecesi her yıl Aralık ayında sema ayini ve dualar eşliğinde kutlanıyor. İstanbul’lular geçen yıl büyük bir kalabalık eşliğinde ilki düzenlenen etkinlikten sonra bu yıl ikinci kez bir Şeb-i Arus törenine daha şahitlik edecek.

İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Müzik: Piyano Aşkı Anlatıyor, Semazenler Aşka Dönüyor

Piyanist: Tuluyhan Uğurlu – Şeb-i Arus
Tarih: 08 Aralık – 15 Aralık
Yer: Sirkeci Garı Salonu – İstanbul

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, “Piyano Aşkı Anlatıyor, Semazenler Aşka Dönüyor” konserlerine devam ediyor.

Konser boyunca dinleyici müzikle eş zamanlı yürüyen görsel sunumla düşsel bir yolculuğa çıkıyor. Tuluyhan Uğurlu piyanosu ile aşkı anlatıyor ve aşk yolculuğu başlıyor. Divan edebiyatı ve ardından tasavvufta aşk bölümlerinde ise piyano Allah’a ulaşmak için aşkla sema eden semazenlere eşlik ediyor.

15 Aralık Pazar günü Sirkeci Garı tarihi Bekleme Salonu’nda gerçekleşecek konserde Şeb-i Arus – Hazreti Mevlana’nın 740. Vuslat Yıldönümü dolayısıyla, sema gösterisi ayrı bir anlam kazanıyor. Tarihi bekleme salonunda gerçekleşecek konserin zirve noktasında, Sirkeci Garı’nın geniş peronlarında sema gösterisi başlıyor. Bu mistik atmosferde Tuluyhan Uğurlu’nun piyanosu eşliğinde gerçekleşecek semanın ardından ünlü sanatçı konuklarını tekrar salona davet ediyor ve piyanonun kanatlarında aşk yolcuğu devam ediyor.

İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Eğitim: Temel Düzey Fotoğrafçılık Programı

Eğitmen: Nevzat Yıldırım
Eğitim Takvimi: 14 Aralık 2013 – 18 Ocak 2014
Ders Günü: Cumartesi
Yer: İstanbul Tasarım Merkezi

Fotoğraf programı kapsamında 6 hafta, 18 saat eğitim verilecektir. Programın ilk üç haftalık 9 saatlik bölümünde fotoğraf makinesi, yardımcı araçları, Enstantane, diyafram ve kompozisyon kapsamında temel fotoğraf eğitimi yer alacaktır. İkinci bölümde ise belgesel fotoğrafçılık, Photoshop, Camera Raw ve bir çekim gezisiyle birlikte uygulama eğitimi verilecektir.

Konu: Mimarlık tarihinde derin izler bırakan detayların irdeleneceği ve katılımcıların da çizim uygulamaları tecrübe edebileceği programın alt başlıkları şu şekildedir;

– Erken Dönem İslam Mimarisi ve Süsleme Unsurları;
– Pişmiş Toprağın Geometrik Kompozisyonların Oluşumundaki Yeri ve Orta Asya’daMimari Eserlerdeki İmzaları
– Büyük Selçuklu Eserleri Süsleme Programları Ve Geometrik Süsleme Kompozisyonuna Katkıları
– Anadolu Selçuklu Eserleri, Klasik Dönem Yapılarında Geometrik Süsleme Unsurları
– Osmanlı Devri Yapıları, Klasikleşme ve Geometrik Süslemeye Bakış
– Geometrik Tezyinatın diğer Bilimlerle Paralelliği Üzerine..

İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Sergi: Rasathane

Tarih: 28 Kasım 2013 – 27 Nisan 2014
Yer: İstanbul Modern
Barbara ve Zafer Baran: Retrospektif

Rasathane fotoğraf sergisiyle İstanbul Modern, Barbara ve Zafer Baran’ın 1999’dan günümüze son dönem ortak üretimlerinden bir retrospektif sunuyor. Yaşamın en küçük parçalarından gökyüzünün derinliklerine uzanan geniş bir spektrumda çalışan Baranlar, anlatıyı deneysel bir yaklaşımla zenginleştirirken doğa, bilim ve estetiğin sınırlarını silikleştiren bir bütünlük fikrini görselleştiriyor.

İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Gezi: Turkuazoo Akvaryum

Turkuazoo sadece bir akvaryum değil, kocaman bir dünya!

Turkuazoo Akvaryum, 2013 yılı Mükemmeliyet Sertifikası’nı almaya hak kazandı. Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde ailenizle birlikte sizlerde bu eğlenceli, eğitici, etkileşimli ve macera dolu akvaryuma gidebilirsiniz.

Turkuazoo Akvaryum İletişim:
Adres: Forum İstanbul, No:5/5 Kocatepe Mah. Paşa Cad.34045, Bayrampaşa, İstanbul
Turkuazoo Bilgi Hattı : 0212 640 27 40
İletişim Telefonu : 0212 640 20 15

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir