Annelere Müjdeler Olsun!

Annelere Müjdeler Olsun!

Hanımlalrla-İligili-Hadisler

En Güzel Duygu En Güzel Mükafat

Eşlerin evlilikle birlikte doğan en büyük hakları çocuk sahibi olmaktır. Evliliğin temel amaçlarından biri olan nesli devam ettirme insanın doğasında var olan bir eğilimin ve isteğin sonucudur. Evliliğin doğal sonucu olan doğumla birlikte yeni hak ve yükümlülükler de doğar. Bu haklar daha çok çocuğu korumak üzere yasal sayılmış anne ve babaya da bazı ödevler yüklemiştir.

Bu sonuçlarla aile birliği, çocukla anne baba arasındaki güçlü ilişki korunmak istenmiş, çocuğun özellikle küçük ve bakıma muhtaç olduğu zamanlarda bakımı beslenmesi ve büyütülmesi garanti altına alınmıştır.

Yeni doğan çocuğun bir süre anne sütüyle beslenmesi hem çocuğun hem de annenin sağlığı için son derece yararlıdır. Bu gün tıbbın da onayladığı bu yarar nedeniyle İslam dini de çocuğun anne sütüyle beslenmesine önem vermiş, anneleri çocuklarını emzirmeye teşvik etmiştir. Peygamber Efendimiz (sav)’in buyurmuş olduğu hamilelik, doğum ve emzirme ile ilgili hadislerde bunun apaçık kanıtıdır.

Peygamber Efendimiz (sav):

” Kadın, hamileliğin de, doğum yapıncaya , bebeği sütten kesilinceye kadar, Allah yolunda hudutlar da nöbet bekleyen mücahit gibidir ( daima öylece sevap alır durur). Eğer bunlar arasında ölüverirse ona şehit mükâfatı ve ecri vardır. ”

” Kadın hamile iken, bu onun için gündüz oruçlu, gece namazlı , rabbine gönülden teslim olmuş , mücahit bir kimsenin ecir ve mükâfatı gibi mânen kazanç sağlayan bir durum hâsıl eder.”

” Doğum ağrısı tuttuğunda, hiç bir mahluk onun ne kadar çok ecir ve mükâfat kazandığını hakkıyla idrak edemez. ”

” Çocuk doğunca bebeğin sütü her soruşun da veya her süt vermede anasına, bir can ihya etmişcesine sevap gelir.’

Çocuk büyüyüp sütten kesilme zamanı gelince, vazifeli melek her iki omuzuna vurarak der ki :” Hiç günahın kalmadı, pak oldun. Haydi hayata günahsız olarak yeniden başla”

buyurarak anneliğin ve annelerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *