Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Anneler İçin Bebek Emzirme Rehberi

Anneler İçin Bebek Emzirme Rehberi

Bebek Emzirmenin Faydaları

Annelik; en tatlı heyecanların yaşandığı, yepyeni deneyimlerin biriktirildiği, hassasiyetin ve öğrenme merakının arttığı nazenin bir dönemdir. Hele de ilk kez anne oluyorsanız, bütün bu duyguları iki kat daha derinde hisseder ve yaşarsınız. Yeni doğum yapan anneler için merakla cevabını araştırdığı birçok soru birikir. Bu soruların çoğunluğu ise bebek emzirme hakkındadır.

Çünkü, emzirme; bebeğinize en kıymetli armağanı verdiğiniz, onu en sağlıklı besinle beslediğiniz ve biyolojik olarak hayata hazırladığınız eylemdir. En sağlıklı bebek beslenme yöntemi olan anne sütü ile emzirmek, bebeğiniz için hem fizyolojik hem de psikolojik olarak sağlıklı bir geleceğin temel adımlarıdır. Sizin için emzirme hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz, uzman görüşlerine dayanan bir bebek emzirme rehberi hazırladık.

Pratik Bebek Emzirme Pozisyonları

Anne ve bebek için emzirmenin yararları

Emzirmenin hem anne hem de bebek sağlığı için sayısız faydası bulunmaktadır. Anne sütü, bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besin ihtiyaçlarını içinde bulundurur. Düzenli emzirilen bebeklerde; orta kulak iltihapları, allerjik hastalıklar, kusma, ishal, menenjit ve akciğer enfeksiyonlarına daha az rastlanır. Bebeğini emziren anneler, emzirme işlemi sırasında kalori harcar ve doğum kilolarından daha çabuk kurtulurlar. Emziren annelerin; kemik yapısı güçlenir, yumurtalık ve meme kanserine yakalanma riskleri azalır, rahmin normal boyutlara dönme süresi hızlanır. Düzenli emzirme; anne ile bebek arasında sağlıklı bir duygusal bağın kurulmasına yardımcı olur.

Bebek Emzirmenin Püf Noktaları

“Sütüm yetmiyor!” korkusu

Yeni doğum yapan anneler, doğumun hemen sonrasında sütüm yetmeyecek korkusu yaşayabilirler. Çünkü, doğum sonrasında memeler boştur. Anne, sütünün gelmediğini zannetese de, az miktarda da olsa süt yapımı gerçekleşir. Miktarının azlığı ile endişeye kapılmadan, bu sütün bebeğe verilmesi gerekmektedir. Bebek emdikçe, 3. günden itibaren sütün miktarı artmaya başlayacaktır. Eğer sütünüzün gelmesi konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bebekler En Kolay Nasıl Emzirilir

En sık yapılan emzirme hatası

En doğru emzirme şekli; meme başının ve koyu renkli kısmın tamamen bebeğin ağzına verilmesidir. Sadece meme ucu ile yapılan emzirme; hem sütün yeterli miktarda gelmemesine hem de meme ucunda ağrıların ve çatlakların oluşmasına neden olur.

Anne ve bebek için en uygun emzirme tekniği

Bebeği doğru tutmak, sağlıklı bir emzirmenin ön koşuludur. Bebeğin başı ve bedeni doğrudan anneye dönük olmalıdır. Annenin bir eli, bebeğin sırtından destek vermelidir. Bebeğin başının desteklenmesi tehlikeli ve yanlış bir uygulamadır. Bebeğiniz için en uygun emzirme tekniği; memenizde herhangi bir ağrı hissetmediğiniz, bebeğinizin kolayca memeyi emdiği şekildir.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *