Anne Sütünden Sonra Mucize Tek Besin: Yumurta

Anne Sütünden Sonra Mucize Tek Besin: Yumurta

Yumurtanın Faydaları Nelerdir

Anne sütünden sonra pek çok besin öğesini içerdiği için mucize olarak adlandırılan tek besindir yumurta.

İçerdiği protein diğer besinlere göre en kalitelisidir. Çünkü yumurta içinde bulunan protein insan vücudunda sentezlenemeyen ve dışardan alınması zorunlu olan elzem amino asitleri önemli miktarda içermektedir. Aynı zamanda yumurta içinde bulunan proteinin sindirilebilirliğinin yüksek olması tamamına yakınının vücut tarafından kullanılarak vücut proteinlerine dönüşmesini sağlamaktadır.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

– Yumurta A, B, D ve E grubu vitaminleri önemli ölçüde içermektedir. Yumurta sarısı, D vitamini sağlayan birkaç besinden biridir.

– Diğer hayvansal kaynaklı besinlerden farklı olarak yumurtanın yağ içeriği düşüktür. Ortalama 1 orta boy yumurtada yaklaşık 4-4,5 gram yağ bulunmaktadır.

– İçeriğindeki kolin ile beyin, sinir sistemi gelişimi ve sağlığının korunmasında faydalıdır.

– Yapılan çalışmalar; yumurtanın vücutta belirti vermeden ortaya çıkan iltihap olarak adlandırılan inflamasyonun azalmasında etkili olduğunu göstermektedir.

– İçeriğinde bulunan selenyumun antioksidan etkisi ile vücudun bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkisi bulunmaktadır.

– Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan yumurta 68 kalorilik enerji değeri ile oldukça düşük kalorili bir besindir aynı zamanda.

– İçerdiği proteinlerin tamamına yakını neredeyse % 100’ü vücut proteinlerine dönüşebildiği için örnek proteindir.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir

Yumurta ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar:

Günümüzde yumurta ile ilgili doğru yanlış birçok bilgiye rastlamaktayız. Kolesterol içeriği nedeni ile yumurtadan uzak durulması gerekliliğinden, allerjen etkisi ile tüketilmemesi gerekliliğine kadar pek çok bilgi kirliliği bulunmaktadır.

Peki nedir işin doğrusu?

Kolesterol; bilinenin aksine yalnızca dışardan alınan değil, insanların vücudunda da sentezlenen yağ benzeri bir maddedir. Dışarıdan alınan kolesterol içeriği yüksek besinler özellikle yüksek kolesterol sorunu olan bireylerde olumsuz etki gösterebilmektedir. Ancak bu durum yumurtanın yenilmemesi anlamına kesinlikle gelmemektedir. Çünkü son yıllarda yapılan çalışmalar, kan kolesterol düzeyine doymuş yağların çok daha fazla etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Yani beslenmede kolesterolle beraber toplam yağ miktarı ve doymuş yağ asitleri oranına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Kan kolesterol düzeyi yüksek olan bir bireyin düşük yağlı diyet uygulaması durumunda her gün 1 adet yumurta tüketmesinde sakınca yoktur.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir

Yumurta Satın Alırken, Saklarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Yumurta satın alınırken soğuk ortamda muhafaza ediliyor olmasına dikkat edilmelidir.

– Yumurtanın kabuğu temiz, düzgün görünüşlü olmalıdır.

– Çatlak ve kırık yumurtalar satın alınmamalıdır. Bu yumurtalar; mikroorganizmaların üremesi için uygun ortamı daha rahat oluşturacağı için tazeliğini daha çabuk kaybeder ve bozulur.

– Ev şartlarında yumurta buzdolabında yıkanmadan saklanmalıdır. Yıkandığı takdirde doğal koruyucu tabakasını kaybedeceği için kullanılacağı zaman yıkanması gerekmektedir.

– Yumurta uzun süre bekletilirse su ve karbondioksit kaybı nedeniyle ağırlığı azalmaktadır. Bu nedenle iyi kaliteli olma özelliğini kaybetmeden en geç 4-5 hafta içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

– Yumurtanın tazeliğini anlamak için tuzlu su testi yapılabilir. Yaklaşık yarım litre suya 5 yemek kaşığı tuz atıldığında yumurta taze ise dibe çökmekte, bayat ise su yüzeyinde kalmaktadır.

– Yumurtanın tazeliği en iyi kırarak anlaşılır. Taze yumurta kırıldığında yumurta akı ve sarısı tamamıyla yayılmamakta ve birbiriyle karışmamaktadır.

– Yumurta tüketilirken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Yumurta proteini pişirme ile katılaşmaktadır. Fazla pişirme ile yumurta sarısının yüzeyinde yeşil bir renk oluşmakta bu da yumurta bileşiminde bulunan demirin emilimini engellemektedir. Dolayısıyla yumurta gereğinden fazla kaynatılmamalı, mikroorganizmaların rahatça ürememesi için de çiğ ve çiğe yakın olarak tüketilmemelidir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir