Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

anne-sütü

Mucizevi Besin: Anne Sütü

Anne sütünün bebekler için adeta mucizevi bir besin olduğunu artık herkes biliyor. Bir bebek ilk 6 ayda su dahil tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılıyor. İşte bu yüzden annelere, ilk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında ek gıdalarla birlikte bebeklerini 2 yıla kadar emzirmesi öneriliyor.

Bebeğin, kendisi için vazgeçilmez olan anne sütünden daha fazla yararlanması için anneler neler yapmalı? Bir başka deyişle sütünü nasıl artırmalı?

Sütünüzü artıran en önemli besin, sudur. Günde en az 2,5 – 3 litre su içmelisiniz, çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşur.

Kalsiyumdan zengini olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketmelisiniz. Her gün 1 adet yumurta veya 1 porsiyon etli sebze veya kuru baklagillerden birini yemeye özen göstermelisiniz.

A vitamininden zengin havuç, yeşil yapraklı sebzeler ile kayısı gibi besinleri, beslenme programınızda sık bulundurmalısınız.

Vitaminlerin zengin bir kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmelisiniz.

Yediğiniz yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemek için yemeklerinizle birlikte çay içmemelisiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir