Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuzu anaokuluna göndermek istiyorsunuz, fakat karar vermek oldukça zor! Çocuğunuzu güvenli bir anaokuluna teslim etmek zorunda olduğunuz için tercihler arasında karar verirken bazı özellikleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

İşte çocuğunuz için anaokulu seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar;

Öğretmenlerin eğitim seviyeleri

Okuldaki öğretmenlerin hangi okullardan mezun oldukları, aldıkları eğitim ve sahip oldukları tecrübeyi sorgulamakta fayda var. Fakat tüm bu özelliklerin yanı sıra en önemlisi eğitici öğretmenlerin veya okul müdürünün o okulda ne kadar süredir hizmet verdiğidir. Bu şekilde kurumun sık sık el değiştirip değiştirmediğini anlayabilirsiniz.

Okuldaki eğitici programlar

Yurtdışındaki popüler eğitim programlarını uyguladıklarını iddia eden okullar bulunuyor. Fakat bunun ne derece doğru olduğunu anlamanız gerekiyor. Öncelikle okulda hangi eğitim programının uygulandığını öğrenmeli ve bu konuda biraz araştırma yapmalısınız. Daha sonra programla ilgili kilit sorular belirleyip bunu eğitici öğretmenlere sormanızda fayda var. Böylece okulda gerçekten bu eğitimin verilip verilmediğini anlamış olursunuz. Çocuklarda özellikle 6 gelişim alanının desteklenmesi çok önemli, bunlar; zihinsel gelişim, dil gelişimi, ince motor gelişim, kaba motor gelişim, sosyal duygusal gelişim ve öz bakım gelişimidir.

Psikolog desteği

Anaokulu çocuğunuzun sizsiz ilk olarak dışarı çıkacağı bir yer olduğu için çocuğunuzun sizden çıkarak tarafsız kişiler tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu durumda kurumun düzenli çalıştığı bir psikolog veya pedagogunun olması çocuğunuzun gelişim düzeyi, arkadaşlarıyla ve yetişkinlerle ilişkileri, kendini ifade etme ve öğrenme becerileri hakkında bir çok fikir verecektir.

Sınıfta bulunan çocuk sayısı

Çocuğunuzun katılacağı sınıfın kaç kişilik olduğunu, çocukların yaş grubunu ve gelişim seviyelerini, sınıfta kaç öğretmenin bulunduğunu mutlaka sorun. Çocukların anaokullarında kendisinden en fazla 6 ay büyük veya küçük çocuklarla birlikte eğitim alması uygun görülmektedir.

Oyunlar için açık hava bahçesi

Çocuğunuzun bilişsel gelişimi için kapalı oyun alanlarının yanında açık hava oyun alanlarınında bulunması çok önemlidir.

İlk izlenimler ve sezgiler

Tüm bu belirttiğimiz hususlar size okulun kalitesi hakkında fikir verecektir, öğretmenlerle ikili konuşmalarınızı, sorularına aldığınız cevapları ve okulun genel görünümü göz önünde bulundurarak okul hakkında ortaya çıkardığınız sezgileri değerlendirin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir