“Anadolu Toprağından Esintiler” Seramik Takı ve Tesbih Sergisi

“Anadolu Toprağından Esintiler” Seramik Takı ve Tesbih Sergisi

Hatice Yüksek

Sanat serüveni küçük yaşlarda Anadolu’nun küçük bir köyünde başladı. Toprak evin zeminini ve duvarlarını ıslatıp elleri ve tırnaklarıyla kazıyarak ilk şekillerini oluşturdu.

Sanat yeteneğini fark eden öğretmenleri tarafından lisede resim bölümüne yönlendirildi. Cebeci Kız Meslek Lisesinde resim, Gazi Üniversitesi Seramik Bölümünde seramik eğitimi aldı. Bozüyük Kız Teknik ve Meslek Lisesinde seramik öğretmeni olarak göreve başladı.

Zengin görsel tarihimizi incelemeyi ve gezip görmeyi, Anadolu topraklarında yaşamış uygarlıkların bize bıraktığı mirası tanımayı ve kültür varlıklarının içindeki büyülü dünyayı öğrenmeyi hayatının merkezine yerleştirdi.
Tarih öncesi devirleri, Yunan mitolojisini, Selçuklu-Osmanlı ve geleneksel Türk motiflerini inceleyip bunları Anadolu toprağında yoğurarak, yirmi yılı aşkın bir tecrübeyle “Takı ve Tespih” temalı koleksiyonu oluşturdu.

Yaşamın dört ana unsuru olan su, hava, toprak ve ateşi simgeleyen seramik onun için bir yaşam biçimi oldu.

Toprağı su ve alın teri ile yoğurdu…

Gönül ateşiyle pişirdi…

Bir şiir yazdı…

Tarih: 1 Ekim-10 Ekim 2010
Açılış Saati: 18:00
Adres: Devlet Resim Heykel Müzesi Sedat Simavi sergi salonu ULUS /ANKARA

Yorumlar

““Anadolu Toprağından Esintiler” Seramik Takı ve Tesbih Sergisi” için bir cevap

  1. Hüseyin İSFENDİYAROĞLU dedi ki:

    Sayın Hatice Hanım Bir Tesbih Koleksiyonunuzun Olduğunu Ögrendim.OsmanLı Dönemine ait Olabılecek .Hertaşı Harika bir şekilde işlenmiş 99 Luk ((500 SeneLik)) Bir tesbihim mevcuttur İlgilenirseniz detayLı bilgi verebilirim. İlginize Teş.Ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir