Aleyküm Selam

Aleyküm Selam

Amerika’da Müslüman Olmak

Çok kültürlü bir ülkede sokaklarda her milletten her inançtan insanla dolaşırken başörtülü olmanın keyfine varıyorum. Çünkü daha adımı sormadan, yüzüme bakmadan Müslüman olduğumu anlıyorlar ve selam veriyorlar mesela akşam vakti bilmediğim sokakta bir zenci bir kaç saniye yüzüme bakıp kafasında neyim neciyimin kararını verdikten sonra Selam Aleyküm diye seslenip yoluna devam ediyor ben tedirginliğim yerini hayrete bırakmış bir halde beklemeye devam ediyorum.

Amerika’da Müslüman olmaya dair gözlemler yapıyorum demiştim hatırlarsanız böyle küçük şeyler yaşanınca çok mutlu oluyorum. Arkadaşımla ilk defa metroya binecekken üstelik ne yapmamız gerektiğini de tam bilemezken orada yiyecek satan bir amcaya yaklaşıp doğru metronun ne tarafta olduğunu soruyoruz yol gösteriyor ama herhalde Müslüman olduğumuzu görüp her şey yolunda mı diye peşimizden bakıyor bilet almaya çalışırken tekrar gelip yardım ediyor, Arapça bilip bilmediğimizi ülkemizi soruyor Selam Aleyküm diyip ayrılıyor.

İlerleyen günlerde artık metroya alışmışken bu sefer o kalabalığın içinde başörtülü yaşlı bir teyze ufak torunuyla yanımıza gelip yol soruyor bizim gideceğimiz yere gideceği için metroya beraber yürüyoruz Morocco’lu teyze İngilizce pek bilmiyor onunla da yarı Arapça yarı ingilizce anlaşıyoruz. Asıl güzel olan metroda bir uçtan bir uca küçük kızın bize Selam Aleyküm diye seslenmesi oluyor. Teyze ile de mea’s-selam diyip ayrılıyoruz. Sonra bu örnek her yerde tekrar ediyor kursta sınıfımızdaki Moroccolu genç kız bizi görüp bir an için gözleri sevinçle doluyor ve heyecanla selam aleyküm diyor. Yolda yürürken sürekli birileri selam aleyküm diye sesleniyor dönüp bakınca gülümsüyorlar. Belki bu Boston’a has bir özelliktir tüm Amerika için aynı şeyi söylemek ne kadar doğru olur bilemiyorum ama ben bunun keyfini çıkarıyorum. Öte yandan İstanbuldaki bir arkadaşımdan bugünlerde başörtüsünden dolayı hakarete uğradığını duyup içim acırken burada başörtümden dolayı Allah’ın selamını dileyip benden sana zarar gelmez mesajı veren insanlarla aramda bir selam/barış köprüsü kuruluyor olmasına karşı duyduğum sevinç de buruklaşıyor.

Burada Müslüman olmaya dair tek sorun kafalarında net Türk imajının olmamasından dolayı bütün müslümanları Arap zannetmeleri. Ama ilginç bi şekilde bizi genelde Arap değil Morocco’lu zannediyorlar Moroccolular bile… Evet, gösterebileceğim tek sorun bu düşünebiliyor musunuz.

Vel hasıl yolda sokakta insanlar peşimizden Allah’ın selamı üzerinize olsun diye seslenince sahiden selamet bizimle oluyor ve güvenle dolaşıyoruz…
Mea’s-selam

Yorumlar

“Aleyküm Selam” için bir cevap

  1. yasmin dedi ki:

    gezi yazılarını oldum olası sevmişimdir. teşekkürler zeynepk. gözlemlerini aktarmaya devam edersin inş.
    measselam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir