Alexander McQueen 2016 Koleksiyonuyla Masallar Diyarına Yolculuk

Alexander McQueen 2016 Koleksiyonuyla Masallar Diyarına Yolculuk

Alexander McQueen 2016 İlkbahar Yaz

Alexander McQueen 2016 İlkbahar/Yaz

Alexander McQueen‘i moda dünyasının yeni Jean Paul Gaultier’i diye tanımlayanlar oldukça fazla. Farklı çizgisiyle dikkat çeken başarılı bir tasarımcı. Daha doğrusu tasarımcıydı… Kendisi 2010 yılında vefat etse de ismini taşıyan markası hala ayakta. Podyumun asi markalarından biridir Alexander McQueen

Koleksiyonlarda yılanlara ve şövalyelere mutlaka yer verilir. Hemen hemen her koleksiyonunda mutlaka yılan detaylı aksesuarları -ki genelde ayakkabılar olur- ve kalkanlı giysileri olur. Yakada biriken kumaşlar neredeyse imza niteliği taşır. Ya minidir ya maksi. Ara boy ürünler neredeyse yok denecek kadar azdır.

Alexander McQueen 2016 İlkbahar Yaz

Muhteşem defile şovlarıyla, koleksiyonlarıyla kendine hayran bırakan, yaptığı mesleğe “işte bu sanat” dedirten bir marka. Tabii şimdi markanın tasarımcısı Sarah Burton. Nam-ı diğer Alexander McQueen’in varisi. Onun sayesinde marka, çizgisini bozmadan varlığını sürdürüyor. Elbette ki değişimler oldu. Sarah, Alexander gibi çılgın bir dahi olmasa da aynı tarzda daha “giyilebilir” kıyafetler tasarlıyor ve McQueen terziliğinden asla ödün vermiyor.

Alexander McQueen 2016 İlkbahar Yaz

Terzilikten ödün vermediği bir defile de Paris Moda Haftası kapsamında gerçekleşen Alexander McQueen 2016 İlkbahar/Yaz defilesi. Antika resimli masal kitaplarından çıkmış gibi görünen bir koleksiyon… Gotik olduğu kadar da romantik. Ekru, siyah ve kırmızının hakim olduğu koleksiyonda fırfırlar başroldeydi desek yeridir. Fırfırlı maksi ipek elbiseler, İngiliz yakalı fırfırlı ceketler…

Alexander McQueen 2016 İlkbahar Yaz

Naturalist çiçek desenleri ve ipekler McQueen kadınlarını biraz olsun yumuşatıyor. Bu romantizm 17. yüzyılda Londra’ya dini mülteci olarak gelen Huguenot göçmenlerinin yanlarında getirdikleri etkileyici işçiliğe sahip dokumalardan ilham alınarak ortaya çıkmış. Dantellerin tüllerle, derilerin oraganze kumaşlarla dans ettiği koleksiyonda Siyah uzun yelek ve kısa ceketin üzerindeki metal zincirler de karanlık bir tarafı simgeliyordu. Tıpkı masal kitaplarındaki gibi…

Alexander McQueen Resort 2016

Alexander McQueen Resort 2016

Kreatif direktörlüğünü Sarah Burton’ınyaptığı Alexander McQueen 2016 Resort Koleksiyonu çiçek bahçesinde yenilenmeydi. Koleksiyondaki çiçek desenlerine rağmen romantik bir hava yoktu. Aksine deri ceketler, makosen ayakkabılar ve askeri tarzdaki parçalarla maskülen ve asi bir hava vardı. Burton, floral desenler ile maskülenliği birleştirerek kontrast bir koleksiyon oluşturmuş. Eğer tatil sezonunda grunge stil oluşturmayı planlıyorsanız mutlaka bir göz atın.

Alexander McQueen Resort 2016

Farklı materyalleri bir araya getirerek kontrast oluşturulduğunu söylemiştik. Bunun en güzel örnekleri askeri yeşil spor peplum ceketin içerisine floral desenli elbise giydirilmesi ve fırfırlı ipek elbise ile asi deri ceketin birleşmesi… Takım giyme trendinin bu koleksiyonda da varolduğunu görüyoruz. Ekru üzerine sarı ve leylak tonlarındaki floral desenli ceketin beline kalın bir kemer iliştirilmiş. Bu kemer koleksiyondaki hemen her parçaya eşlik ediyor ve bel kıvrımları ortaya çıkıyor. Siyah-beyazın uyumu da es geçilmemiş. Beyaz ip ile işlenmiş siyah elbise ve etek, siyah ip ile işlenmiş beyaz bluz favorlerimiz arasında.

Alexander McQueen Resort 2016

Burton’ın bu kadar çok floral desen kullanması bir rüyayı gerçeğe dökmek mi yoksa marka gidişatının değiştiğinin göstergesi mi olduğunu bir sonraki koleksiyonda hep birlikte göreceğiz.

Yazı: Munise Boz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir