Aldatılmanın Üstesinden Nasıl Gelebilirsiniz?

Aldatılmanın Üstesinden Nasıl Gelebilirsiniz?

Aldatma ve Aldatılmanın Sebep ve Sonuçları

Aldatma bir çok evliliği sonlandırmaya sebep olan bir durumdur. Aldatma bazı ilişkilerde ise kişilerin bunu nasıl aşmaları gerektiği konusunda bir çıkış bulamamalarından kaynaklı ya birbirinden uzaklaşan aynı evde yabancı bireyler haline gelmelerini sağlayan ya da aynı olayları tekrar tekrar yaşar durumda kendilerini bulacakları çok ciddi sadakatsizliktir.

Unutulmaması gereken ise her iki tarafında karar verme yetisi vardır. Sağlıklı ve uzun soluklu ilişkilerde bireylerin tabi ki birbirine sadakatli olması asıl olandır. Fakat aldatmaların asıl boşanmaya ya da kişilerde ruhi bunalımlara sokan sebep ise aldatma karşısında ne yapacaklarını bilmemeleridir. Çünkü bir ilişki aldatma durumuna geldi ise; iki tarafında birbirleri için değerlerini tekrar gözden geçirmeleri gerekir. Durumdan samimiyetle pişman olunduğu takdirde, ilişkiye eski defterleri açmadan devam edilebilir. Fakat aynı hata tekrar tekrar devam ediyorsa bu samimiyetsiz bir pişmanlıktır ve siz affettikçe devam edecektir.

Böyle durumlarda kişilerin, ilişkide kendi adına durmaya ya da bırakmaya karar vermesi gerekir. İster ilişkinizi kurtarmaya karar verin ister yolunuza devam etmeye sağlıklı bir psikoloji için aşağıda yazdıklarımı hayatınızda uygulamanızı tavsiye ederim.

Aldatma ve Aldatılmanın Sebep ve Sonuçları

İletişimini Kestiğinden Emin Olun

Eşiniz size diğer kişi ile olan bütün iletişimini, sadece karşılıklı görüşme değil, her boyutta telefon konuşmalarından tutun, e-postalar ve mesaj atmaya kadar bütün haber kaynaklarıyla iletişimini de kesmek için söz vermelidir. Eğer diğer kişi iş arkadaşıysa onunla iletişimini minimuma indirmeli ve sadece işle ilgili durumlarda konuşmalıdır. Eşiniz size böyle bir güvence verdiyse biraz emek ile ilişkiniz eski durumuna gelebilir. Fakat eşiniz sizi aldattığı kişiye karşı bir şeyler hissediyorsa ilerlemeniz maalesef imkansızdır. Eğer eşiniz size gelip, diğer kişiyi sevdiğini söylüyor ve ilişkiyi bitiremeyeceğini ekliyorsa onunla yollarınızı ayırmak en doğru olandır.

Bir çok bayanda rastladığım ise aldatmadan sonra genelde eşlerine aslında sevgileri biter. Fakat gururları bitmez. Yapılanları hazmedemeyip farkında olmadan kendilerini cezalandırırlar. Artık sevmediği bir adam için savaşmayı tercih ederler. Burada kalbinizi iyi dinleyin, size ne diyecek; “Ben sevdiğim için mi vazgeçemiyorum?” yoksa “Başka birini tercih ettiği için mi hazmedemiyorum?” Eğer cevap ikinci ise unutmayın; böyle bir durumda pişman olmasını beklemek sadece kendi hayatınızdan çalmaktır.

Aldatma ve Aldatılmanın Sebep ve Sonuçları

İlişkisinin Boyutu Hakkında Bilgi Edinin

Üzerinizdeki şoku atlattıktan sonra, ilişkisi hakkında kapsamlı bilgi edinmelisiniz. Bunu bir çok bayan iğneleyerek, sırf karşısındakine acı çektirmek için ya da sadece sorun çıkarmak için yapar aslında… Fakat benim anlatmak istediğim eşinize olan öfkenizi, hayal kırıklığınızı, güvensizliğinizi içinizde tutmayın ve paylaşın, eşinizin bu durumun sizi nasıl hissettirdiğini kendi ben dilinizi kullanarak bilmesini sağlamalısınız. Size acı verseler de ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olmak istediğinizi söylemelisiniz. İlişkinin uzunluğu, diğer kişi hakkında neler hissettiği, ne düşündüğü ve ilişkinin tamamen bitip bitmediği gibi ayrıntıları mutlaka bilmelisiniz. Samimiyetine gelince, bunu en iyi siz anlarsınız. Kendinizi kandırmadan içinizdeki sesin söylediklerine kulak verin.

Aldatma ve Aldatılmanın Sebep ve Sonuçları

İlişkinizi Sorgulayın

İlişkinizi inceleyin ve objektif olmaya çalışın. İlişkinizdeki ne gibi sorunlar ya da ne gibi eksiklikler sebebiyle eşinizin dışarıda arayışa çıktığını saptamaya çalışmalısınız. İlişkinizdeki eksikleri tartışın ve gereken değişiklikleri iki taraf olarak da yapmaya çalışın. Birbirinize olabildiğince açık ve dürüst olmalısınız. Eğer ki sadece anı ve durumu atlatmak için birbirinizi idare ederseniz bu sorunlar ile bir sonraki karşılaşmanız bedelleri daha ağır olacaktır. Fakat gerçekten sorunu çözmek adına açık ve dürüst olmak size, ileride bir aldatma yaşanması konusunda endişelerini yok edecektir.

Tekrar Güvenmek Önemlidir

Eşiniz ona göre gerekli olmasa da günlük işleri hakkında size bilgi vermek konusunda istekli olmalıdır. Tıpkı bir açık kitap gibi, bilmek istediğiniz her bilgiyi güveninizi geri kazanana kadar size verebilmelidir. İlişkinizdeki güveni ve güvenlik hissini yeniden oluşturmak çok zaman alabilir. Eğer eşiniz günlük hayatı ve yaptıkları konusunda size bilgi vermeye gönüllü değilse ona bu ilişkiyi gerçekten kurtarmak isteyip, istemediğini sormalı ve gerçekten kurtarmak istiyorsa bunun için çaba göstermesi gerektiğini söylemelisiniz.

Aldatma ve Aldatılmanın Sebep ve Sonuçları

İlişkinizi Yeniden Canlandırmaya Çalışın

Paylaştığınız aşk ve tutkuyu yeniden canlandırarak ilişkinizin anı haritasını tazeleyin. Eğlenceli, romantik yemeklere çıkın, en sevdiğiniz mekanlara gidin ve oralarda geçirdiğiniz güzel zamanları hatırlamaya çalışın. İlişkinizi ilk zamanlarına döndürebilmek için çaba harcayın ve birbirinizi sevdiğinizi ve takdir ettiğinizi göstermenin yollarını bulun.

Zaman Her Derdin İlacıdır

Birbirinize ve ilişkinize zaman tanıyın. Aldatılmayı atlatmak uzun ve zor bir süreçtir ve iki tarafın da eşit derecede çabalamasını gerektirir. Aldatılmanın üstesinden gelmek için pek çok yöntem vardır ama en doğrusu ve en etkilisi zamandır. Unutmayın, eğer ilişkiniz buna değerse bu zorluğun üstesinden gelmek için çabalamaya da değer.

Aldatma ve Aldatılmanın Sebep ve Sonuçları

Yardım Alın

Eğer aldatılmanız ile ilgili hisleriniz size çok ağır geliyorsa dışarıdan bir yardım almanız mantıklı olacaktır. Bazen çiftler sorunlarını bağırmadan ve hiçbir yere varmayan kavgalar olmadan konuşamazlar. Böyle durumlarda, kişilerin ayrı ayrı gittikleri bir ilişki koçu size sorunlarınızı etkili bir şekilde çözmenin yollarını bulmanızda destek olacaktır.

Evet aldatma üstü kapanacak ya da görmezden gelinecek bir sorun olmadığı gibi, bağırıp çağırarak, kavgalar ederek de aşılacak bir sorun değildir. Önce tarafların kendilerine “Bu ilişkiyi kurtarmak istiyor muyum?” sorusuna dürüstçe ve hiç bir etki altında kalmadan cevap verip, sonrada olumlu ya da olumsuz kendileri adına en doğru yolu izlemeleri gerekmektedir. Elbette boşanmalar en son verilmesi gereken kararlardır, fakat bazen kangren olmuş bir ilişkiyi kurtarmak için bağları kesmek gerekir. Sonradan pişman olacağınız, dönülmez yollara girmemek için bir uzmanla çalışmanızı tavsiye ederim.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir