Akıllı Giyinme Odaları Hoşunuza Gidecek mi?

Akıllı Giyinme Odaları Hoşunuza Gidecek mi?

Akıllı Giyinme Odaları

Teknolojinin ilerlemesiyle, markalar satış stratejilerinin de teknolojik çağa ayak uydurması için çaba sarfediyorlar. Geçtiğimiz günlerde yeni bir vizyonla Ralph Lauren markası bütün dünyada giyim sektörüne öncülük yapacak bir uygulamaya başladı.

5 th Avenue üzerinde bulunan mağazasında akıllı giyinme odasını faaliyete geçirdi. Alışveriş yaparken bizi en çok bunaltan, kıyafetleri denemek zorunda olmamızdır. Özellikle sezon indirimlerinde mağazanın içindeki kalabalığın yanı sıra, giyinme odası sırası beklemek zorunda kalmak ve odaya girdikten sonra ihtiyacımız olan büyük veya küçük beden için satış görevlisine ulaşabilmek, hepimizi bunaltan unsurlar arasında yer alıyor.

Akıllı Giyinme Odaları

Bir çoğumuz giyinme odasıyla vakit kaybetmek istemediğimiz için, sadece üzerimizde nasıl duracağını yani kalıplarını bildiğimiz markaların ürünlerini almayı tercih ediyoruz. Aslında belki farketmeden yaptığımız bu sosyolojik davranış, marka vefalılık algımızla birleşiyor.

Hepimizin ürün kalitesini ve çizgisini beğendiğimiz için sadık müşterileri olduğumuz markalar olabilir. Ama bunun yanı sıra kalıplarını beğendiğimiz ve alışverişi kolay yapabildiğimiz markalara karşıda doğal olarak bir bağımlılığımız oluyor. Çünkü içinde bulunduğumuz dijital çağda, vakit kaybetmeden istediklerimize sahip olmayı arzuluyoruz.

Akıllı Giyinme Odaları

Acaba, giyinme odası problemimizi geleceğin akıllı giyinme odaları çözebilir mi?

Ralph Lauren markası da işte müşterilerin bu sorunlarını göz önünde bulundurarak geleceğin giyinme dolaplarına start verdi. Marka, akıllı alışveriş mağazası için Oak Teknoloji Şirketi ile iş birliği yaptı.

Oak şirketinin tamamladığı araştırmaya göre müşterilerin %65i aradıkları renk ve beden raflarda yoksa satış danışmanına başka beden, renk var mı diye sormadan, ürünü almaktan vazgeçiyorlarmış. Aynı araştırmaya göre müşterilerin %79u eğer bekleme sırası 7 dakikadan uzun sürecekse ürünü almadan mağazadan çıkıyorlarmış.

Alışverişte giyinme odası sorunlarını çözerek müşterilere istedikleri ürünlere daha rahat ulaşabilmeleri için Oak Şirketi interaktif aynaların yeraldığı akıllı giyinme odaları tasarlarmış.

Akıllı Giyinme Odaları

Ürün denemek isteyen müşteriler giyinme odasında bir sorun ile karşılaştıklarında touch screen (dokunmatik ekran) aynalara dokundukları anda farklı seçeneklerin olduğu bir menü ile karşılaşıyorlar.

İstedikleri ürünün bir büyük veya bir küçük bedeni ise onu tıklayıp, satış elemanının bu ürünü giyinme odasına getirmesi için istekte bulunabiliyorlar. Ama istedikleri ürün mağazada stokta kalmamışsa da internet sitesinden sipariş vermek üzere aynı ürünü sanal sepetlerine ekleyebiliyorlar.

İnteraktif ayna bu işlemlerle de sınırlı değil. Giyinme odasında denemekte olduğunuz ürünü kombinleyebileceğiniz başka ürünler, aksesuarlar da önerebiliyor size. Kıyafetleri parça olarak almak yerine bütünlemek isteyen müşteriler için harika bir opsiyon sunulmuş oluyor böylece.

Bir çoğumuz alışveriş yaparken kıyafeti tamamlamadan deneme odasına gireriz, sonra başka bir ürün görünce bunu da mı denesem deriz. İşte akıllı giyim odaları sayesinde bütün bu basamaklar ortadan kalkmış oluyor. Bu giyim odalarının bütün mağazalara yayılmasını heyecanla bekliyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir