Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ALO 183 Hattını Biliyor musunuz?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ALO 183 Hattını Biliyor musunuz?

Alo 183 Destek Hattı Nedir

Hayat bazen istediğimiz gibi gitmeyebilir. Üstesinden gelemeyeceğimiz ve çözüm bulamayacağımız türlü sıkıntılar olabilir. Devlet tarafından vatandaşın yaşadığı mağduriyetin önüne geçilebilmesi ve vatandaşın kurum ve kuruluşlara daha çabuk ulaşması için alınan önlemlerden bir tanesi de ALO 183 hattıdır.

Kadınlara destek olmak ve yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ALO 183 hattı oluşturulmuştur. Bakanlık bünyesinde oluşturulan bu hatta 81 ilden 7/24 ulaşabiliyoruz. Ayrıca bu hizmet ücretsiz olarak vatandaşa sunulmaktadır.

Bu hat üzerinden çözüm bulunan konu başlıkları;
KADIN: Kadınların ihtiyaç duydukları tüm sorunlar burada çözüme kavuşturuluyor. Sağlık sıkıntılarından psikolojik yardıma, mağdur edilmeden çaresiz kalınan her türlü durumda ulaşabiliyor kadınlarımız.

AİLE: Evlilik, nişanlılık, birlikte yaşama, imam nikâhı, anne baba birlikteliğindeki aile içinde yaşanan her türlü sıkıntı, mağduriyet, istismar, psikolojik baskı, şiddetin her türlüsü bu anlamda destek içindedir.

Kadına Karşı Şiddet Şikayet Hattı 183

ŞİDDET: Kafamızda şiddet denilince fiziksel şiddet geliyor. Dayak yemek, hakarete maruz bırakılmak, darp edilmek, itilmek kakılmak hepsi bu şiddetin içerisindedir. Aslında unuttuğumuz diğer şiddet türleri de bulunmaktadır. Evlilik birliği içinde eşin kadını ilişkiye zorlaması ve aile içinde cinsel istismar da (aile yakınlarının – çevreden- işyerinde- yakın akrabalar- erkek kardeş- kuzen ) cinsel şiddetin içine girmektedir. Bazen kadın olarak bir şey yapamayız ama unutmayın yalnız değilsiniz. Zor durumda kaldığınızda çözüm bulamadığınızda bu hattı arayarak yardım alabilirsiniz.

ENGELLİ: Türkiye’de yaşayan vatandaşların bir kısmı engelli statüsündedir. Bazıları bedensel engelliyken bazıları, zihinsel engelli olabiliyor. Çaresiz kalındığında yardıma muhtaç olunduğunda rahatça arayabileceğiniz bu hat üzerinden engelli vatandaşlarımızda yardım alabilmektedir.

Çocuklara Destek Hattı 183

ÇOCUK: Çalışmalarımın birçoğun da çocuklarımızı ele almaya çalışıyorum. Geleceğimiz çocuklarımızın sağlıklı toplumlarda büyümesi gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda çocuk istismarı, çocuklara karşı yapılan şiddet, çocukların satılması, çocuk yaşta çalıştırılma ve birçok konuda bakanlık kadınlara sağladığı pozitif ayrımcılığı çocuklara da sağlamaktadır.
Aynı zamanda koruyucu ile olma, evlat edinme, sevgi evlerine, çocuk barınma evlerine nasıl ulaşılabileceğinin yolu gösteriliyor. Çocukların barınmaları ve madde bağımlısı çocukların rehabilitasyon (iyleştirme) konusunda desteklenmeleri de bu hat üzerinden uzman kişilerce sağlanmaktadır. Çocuklar ile ilgili destek öneri ve şikâyetler de yine bu hat üzerinden sağlanabilmektedir.

Yaşlılara Destek Hattı 183

YAŞLI: Rabbim sağlıklı huzurlu uzun ömürler versin dediğimiz dönemdir yaşlılık. Yasal düzenlemede yaşlı hakları olsa da bakanlık yaşlılarımızı korumak kollamak adına bu sistemde onlara da el uzatmakta ve yanlarında olmaktadır. Çevrenizde yardıma muhtaç , hasta ama bakanı olmayan, sosyal ihtiyaçlarını tek başına yapamayan, maddi anlamda desteğe ihtiyaç duyan yada ailesi tarafından dışlanan ve maddi manevi anlamda mağdur edilen yaşlılarımız varsa bakanlık bu yaşlılarımızı buluyor ve onlar için çözüm üretiyor. Kadın, yaşlı, engelli ve çocuk Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından gözetim ve denetim altında olan vatandaşlarımızdır. Temel ihtiyaçların dışında istismar, barınma, şiddet durumlarında başvuru yapılması gereken önemli bir destek hattı olan 183, aynı zamanda psikolojik yardımlarda da bulunmaktadır. Yaşadığınız durum ve şartlar ne olursa olsun kendinizi yalnız ve çaresiz hissetmeyin ve bakanlıktan bu noktada destek isteyin.

Vatandaş olarak bazen nereye başvurmamız gerektiğini bilmeyebiliriz. İşte bu hat sayesinde hangi kamu kurum ve kuruluşu tarafından çözümün bulunacağını ve daha çabuk bir şekilde çözüleceğini öğrenmiş ve kamu kurum ve kuruluşunun daha çabuk bir şekilde sonuç odaklı olarak hizmet vermesi sağlanabilmektedir.

Bu hat üzerinden bir çok şikayet ve ihbar da alınmaktadır. İstismara uğramış, zor durumda olan, aynı zamanda töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi içinde bu hat üzerinden uzmanlara ulaşıp yardım alabilirsiniz. ALO 183 hattına gelen tüm çağrılar değerlendirilmektedir. Öncelik sırasına göre acil olanlara yer verilmekte, geri kalan çağrılar uzman ekip tarafından çözüme kavuşturulmaktadır. Acil surumlar için her ilde acil müdahale ekipleri bulunmaktadır. Bu ekipler olayın doğruluğu ve aciliyetine göre emniyetten, sağlık kuruluşlarından ve gerekli tüm kamu kurum ve kuruluşlarından destek alarak müdahale etmektedir.

Psikolojik, ekonomik ve hukuki anlamda rehberlik yapılarak destek verilmekte olan bu hat ihtiyaç duyulduğunda aranması gereken önemli bir çözüm mekanizmasıdır. Çözüm bulamadığınız ve yalnız kaldığınızda lütfen Alo 183 hattından yardım isteyin ve asla yalnız olmadığınızı bilin.

Yorumlar

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ALO 183 Hattını Biliyor musunuz?” için 2 cevap

  1. Birgul tamkoc dedi ki:

    Merhaba bağlar borcum var istemiyorum gözüm şiş sağlık sorunlarım var muayene olamıyorum nasıl muayeneye olabilirim bana bir yol gösterin lütfen çaresizim

  2. Sibel dedi ki:

    Slm ben 50 yasında bir bayanım elimden ayrıldım coxuklarımla yaşıyorum evde huzurun yok sağlık sorunların var cocuklarımla büyük sorun yaşıyorum anlaşamıyoruz beni kücümsüyorlar hakaret ediyorlar daha doğrusu beni çok ediyorlar bu durumu gergin yaşıyorum gidecek bir yerim kimsem yok ne olur beni bu durumdan kurtarın çok caresisizm bana acil dönüş yaparsanız sevinirim tşk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir