Aile İçi Sevginin Toplumsal Etkileri

Aile İçi Sevginin Toplumsal Etkileri

Aile-İçi-Sevginin-Toplumsal-Etkileri

Aile İçi Sevginin Toplumsal Etkileri

Toplumların yükselişi onu meydana getiren ailelerin sağlam bir yapıya sahip olmalarıyla mümkündür. Aile insana mensubiyet duygusunu yaşatan en önemli kurumdur. Ana-baba ise bu ailenin en önemli üyesidir. Ana-baba ve çocuklar arasındaki sevgi, hem ailenin hem de nesillerin huzurlu olmasını sağlar. Bu sevgi, ana-babanın, sadece kendi mutlulukları için değil ailenin diğer bireyleri için fedakârlık yapmalarını sağlar. Ana-baba sevgisinin hâkim olduğu bir aile, çocuklara güven duyar, ilgi gösterir, özellikle çocukların geleceğe ümitle bakmalarını ve başarılı olmalarını sağlar. Ayrıca ana-baba sevgisinin hâkim olduğu bir ailede çocuk, ana-babasına saygı ve sevgi gösterdikçe, çocuklarının da kendisine saygı ve sevgi göstereceğinin bilinci içerisinde olur. Nitekim Rasûlullah (sav), “Annelerinize ve babalarımıza iyilik edin ki, çocuklarınız da size iyilik etsin ” buyurmuştur. (Hâkim, Müstedrek, IV, 70)

Ana baba sevgisinin olduğu ailelerde; – ana-baba, çocuklar ve yakın çevre arasında iletişim daha kolay sağlanır. Bunun sonucunda;

— Kendisine ve çevreye güvenen, birbirlerini seven,

— Sağlıklı, dengeli, çevresiyle uyumlu,

— Saygı, sevgi, şefkat ve merhamet duygularıyla dopdolu,

— Dürüst, ah de vefa gösteren, yalan söylemeyen,

— Fedakâr, çalışkan, hoşgörülü, nazik,

— Alçakgönüllü, şahsiyetli,

— Her türlü kötü alışkanlıklardan uzak,

— Mukaddes kavramlara; örf ve adetlere saygılı,

— Toplum ve devlet hukukunu kendi hukukundan önde tutan,

— Sorumluluğunun bilincinde olan,

— Akrabalık, komşuluk ve dostluk ilişkilerine önem veren,

— Karşılıksız hizmet verme anlayışında olan,

— Menfaatçilik ve bencillik duygularından uzak,

Büyüklerine hürmet ve küçüklerine şefkat gösteren nesiller yetişmesini sağlar. Nitekim Hz. Peygamber bu konuda; “Bir genç sırf yaşı sebebiyle bir ihtiyara saygı gösterirse, Allah ona yaşlılığında kendisine saygı gösterecek insanlar var eder” (Tirmizi, Birr, 75) buyurmuş, bir başka hadis-i şerifte ise; “Küçüğümüze merhamet etmeyen, büyüğümüze saygı göstermeyen bizden değildir” uyarısında bulunmuştur. (Tirmizi, Birr, 15) Ana-baba sevgisinin toplumda meydana getirdiği huzur ve güven ortamı, toplumsal patlamalara engel olduğu gibi, toplumların maddi ve manevi yönden yükselişini de sağlar.

Kaynak: www.sonpeygamber.info

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir