Ağız Kokusunu Doğal Tariflerle Yok Edin

Ağız Kokusunu Doğal Tariflerle Yok Edin

Ağız Kokusunu Doğal Tariflerle Yok Edin

İnsanlarla sohbet ederken kendinizi tedirgin mi hissediyorsunuz? Ağız kokusu probleminiz sosyal ilişkilerinize zarar mı veriyor?

Ağız kokusu, hem kadınlar hem de erkekler için oldukça rahatsız edici bir sorundur. Ağız kokusunu problemi yaşayan bireylerde, psikolojik sorunların yanı sıra çok önemli hastalıklar da sinyal veriyor olabilir.

Ağız kokusuna tıp dilinde halitosis denilmektedir. Halitosis, tek başına bir hastalık olmasa da başka hastalıkların habercisi olabilir. Uzmanlara göre, sağlıklı insanlarda da zaman zaman ağız kokusu problemi baş gösterebilir.

Özellikle sabahları uyandığınızda hissettiğiniz ağız kokusunun sebebi; gece uyurken sindirim kanalınızda biriken gazlar veya dilinizin üstünde biriken bakteriler olabilir. Protein ağırlıklı besleniyorsanız dilinizin üstünü de fırçalayarak ve düzenli aralıklarla gargara yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Ağız kokusu ile mücadelede atacağınız ilk adım gün içerisinde bol su tüketmek olacaktır. Çünkü, su tükürük salgısını artırarak ağız kokusunu azaltmanıza yardımcı olur.

Ağız Kokusunu Doğal Tariflerle Yok Edin

Doğal ağız çalkalama suyu tarifi

Ağız kokusu için çeşitli markalara ait çalkalama suları satılsa da kendi karışımınızı evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Bir su bardağı suyun içine bir adet çubuk tarçın ve bir çay kaşığı karanfil atıp ortalama 3 dakika kaynatın. Karışımınız sabaha kadar güzelce demlensin. Her gece hazırladığınız bu karışımla sabahları uyandığınızda ağzınızı çalkalayın.

Tarçın ve karanfilin güzel kokusu hem güne iyi başlamanızı hem de ağız kokusundan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bu tarifin yanı sıra; anason, adaçayı ve kişniş yapraklarını demleyerek de ağız kokunuzu önlemeye yardımcı olacak başka bir tarif deneyebilirsiniz.

Ağız Kokusunu Doğal Tariflerle Yok Edin

Nane: Kadınlar için tam bir şifa kaynağı olan nane, ağız kokusunu önleme de çok etkili bir bitki. Kuru naneui demleyerek bir çay hazırlayabilirsiniz. Kuru nane çayı, midenizi rahatlatarak midenizden kaynaklanan ağız kokunuzu önlemeye yardımcı olur. Eğer vaktiniz yoksa taze naneden bir kaç yaprak çiğneyerek de, ferahlığı hissedebilirsiniz.

Maydanoz: Soğan veya sarımsak tükettikten sonra oluşan ağız kokusuna maydanozla savaş açabilirsiniz. Bu besinleri tükettikten sonra birkaç dal maydanozu iyice çiğneyerek yutun. Kokuların büyük oranda azaldığını göreceksiniz.

Dereotu Tohumu: Eğer kıyılmış dereotunu salatalarınızda veya yemeklerinizde kullanmaya bayılıyorsanız şanslısınız. Dereotu tohumlarını çiğnemek nefesinizin taptaze kokmasını sağlayacaktır.

Karanfil: Kebapçılarda yemekten sonra küçük kaseler içinde karanfil ikram edildiğini bilirsiniz. Tek bir karanfil tanesi bile ağzınızda hissettiğiniz kokuyu ortadan kaldırabilecek kadar güçlüdür. Dışarıda yemek yedikten sonra bir karanfil tanesini ağzınıza atın. Hafifçe çiğnerseniz daha etkili olacağını göreceksiniz.
Doktora uğrama vakti gelmiş olabilir…

Eğer bu çözümlere rağmen ağız kokusu probleminiz devam ediyorsa anormal derecede bir ağız kokusuna sahip olduğunuzu hissediyorsanız bu sorunla yüzleşin ve hemen bir diş hekimine başvurun. Diş hekiminiz hastalığınızın tedavisi ile ilgili ilk yönlendirmeyi yaparak sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir