Abiye Kıyafet Çok, Tesettüre Uygunu Yok!

Abiye Kıyafet Çok, Tesettüre Uygunu Yok!

Alı pulu hatta dekoltesi bol, güllü dallı elbiseler… Hemen her vitrinde bu kıyafetleri görmek mümkün. Kapalı abiyelerse yok denecek kadar az. Hal böyle olunca açık modeller adeta yama usulüyle kapatılıyor. Bu iş hem masraflı hem de ortaya hoş olmayan sonuçlar çıkıyor.

Bir açıp bir kapayan havalardan dolayı pek anlayamasak da düğün mevsimi geldi çattı. Sadece düğün değil, söz ve nişan törenleri de kapıda. Bugünlerde kime rastlasak evlilik hazırlığında. Hal böyle olunca ‘abiye kıyafet’ arayışı tavan yaptı. Normalde hiç heves etmediğimiz bu allı pullu kıyafetlere işimiz düşüyor haliyle. Abiye kıyafette çeşit bol; danteller, pul payet işlemeler, şifon elbiseler, asimetrik kesimler… Ama tesettürlüyseniz işiniz çok zor. Günlük hayatta uğradığımız tesettür firmalarının ‘kapalı’ modelleri hayret edilecek kadar sınırlı. Tesettür giyimin kalbi denilen Fatih’te bile durum böyle. Fevzipaşa Caddesi üzerinde sıra sıra dizilmiş mağazaların vitrinleri tam bir tezat içinde. Vitrinlerin bir ucunda pardösüler, kaplar, upuzun etekler diğer ucunda kolları ve omuzları açık, bol dekolteli, allı pullu abiyeler… Kapalı modellerse yok denecek kadar az. Biz de dışarıdan bakılınca tesettür mağazası gibi duran, tüm kış ‘kapalı’lara hitap eden bu firmalara yaz gelince ne oluyor da ‘en sadık müşteri’ kitlelerini unutuyorlar merak ettik.

‘Yiğidi öldür hakkını yeme’ demişler, abiye giyimde çeşit de renk de bol. Hemen her mağazanın bu özel kıyafete ayrılmış reyonları var. Parlament mavisi, turkuvaz, pudra pembesi ve yeşil tonları sezonun gözdesi olduğundan hemen her modelde bulmak mümkün. Ancak koskoca reyonların sadece çok küçük bir köşesi kapalılara uygun ‘giy ve çık’ rahatlığında abiyeler için ayrılmış. Modellere baktığımızda ise üç-beşi geçmiyor. Genelde düz şifon elbiseler, bel ya da göğüs altından inen taşlı kemerle hareketlendirilmiş. Yaka ve manşet kısımları ise fırfırlı. Kapalı abiyelerde renk seçeneği de modeller gibi sınırlı. Yani gideceğiniz davette, diğer tesettürlü hanımlarla pişti olma riskiniz yüksek. Davetliyseniz bu durumu bir noktaya kadar kabul edebilirsiniz. Ama nişan töreninde gelin sizseniz, pişti durumu epey sinirinizi bozabilir.

”Kapalı modelimiz yok, bolero verelim mi abla?”

Askılı, tek omzu ya da sırtı açık, hatta arkası kuyruklu önü mini modeller… Neredeyse her tesettür mağazasının vitrininde bunları görmek mümkün. Girdiğiniz dükkanlarda tesettürlüye de tesettürsüze de aynı seçenekler sunuluyor, tek farkla. Örtülü hanımlar için bolero denilen kısa ceketlerle kıyafetin açık kısmı kapatılmaya çalışılıyor. Ancak bu da hem kıyafetin modelini öldürüyor hem de yama yapılmış gibi çirkin bir görüntü oluşturuyor. Elbisenin hem tonuna hem de model ve kumaşına uygun bolero bulmaksa neredeyse imkansız. Çünkü genelde satenden yapılan bu cepkenler ana renklerde üretiliyor. Uygun bolero bulsanız bile hareket ettikçe açılma riski sizi sürekli tedirgin edecek. Bu sebeple birçok hanım soluğu terzide alarak kıyafetini kapatmaya çalışıyor. ‘Kol yapalım, boynunu kapatalım’ derken, 300-400 liralık elbise iki katına mal oluyor. Ortaya çıkan sonuç çoğu zaman facia! Vücut tipinize uyup uymayacağı bile belirsiz hazır formdaki cepkenlerin fiyatı 100 ile 250 lira arasında.

Abiye kıyafete uygun eşarp bulmak ne mümkün!

Elbisenize karar verdiniz. Sırtı, boynu, kolu derken güç bela kapatmayı başardınız. Ama iş burada bitmiyor. Kıyafete uygun bir de eşarp bulmak gerek. Tesettür mağazaları bu konuda da sınıfı geçemiyor. Size de -bunca uğraştan sonra mecaliniz kaldıysa- dükkan dükkan gezip başörtüsü aramak düşüyor. Abiye kıyafette desenli örtüler rüküş göstereceğinden, tercihiniz kıyafetinize uygun tek renk eşarplardan yana olmalı. Aksi takdirde, binbir emekle bulduğunuz kıyafetiniz heba olabilir. Onca para vererek aldığınız elbiseniz hem istediğiniz ölçülerde kapalı, hem tarzınıza uygun olsun istemez miydiniz? Başörtülü hanımların çoğu bu soruya iç çekerek ‘evet’ cevabını verecektir. Tesettür giyim firmaları da hanımların talebini mutlaka dikkate almalı ve müşterilerini daha fazla kızdırmamalı. Ölçülü, şık ve örtülü modeller bir an önce vitrinlerdeki yerini almalı. Zira tesettürlü kadınların bu pullu, payetli, bolero kombineli saten elbiseleri görmeye bile tahammülleri kalmadı.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

“Abiye Kıyafet Çok, Tesettüre Uygunu Yok!” için 2 cevap

  1. AYLİN dedi ki:

    Okudum okumasına ama sonunda bir sonuç bekledim daha doğrusu güzel bir çözüm yolu…. Evet düğün mevsimi geldi çattı hatta 1. derece akrabalarımıza bile ne giyeceğimizi düşünür hale geldik. Aynen anlatıldığı gibi ya açık kıyafet kapatılarak garson gibi gezeceğiz düğünlerimizde ya da çok fazla paralar harcayıp kendimize özel kıyafet diktireceğiz…. Varsa bildiğiniz ve duyduğunuz özellikle Anadolu yakasında uygun ve güzel abiye satan yerler paylaşırsanız hem çok memnun olur hem de başkalarının faydalanmasını sağlamak isterim.

  2. makbule dedi ki:

    ben kendıme gecen gun fatıhten tekbir giyimden kıyafet aldım gorumcemin nişanı icin elbisem ikili kaftan kıyafet duz renk sade sıyah saten gıbı ama eşarp pembe şekilli eşarp gzel ama elbıseme uyar dedıler elbsem duz renk abartsz ama iceme sındrememedım ya acaba duz eşarp mı almamalıydım yardımcı olrmusunz haftaya nısan var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir