Abiye Elbise Kombinlerinde Floral Esintiler

Abiye Elbise Kombinlerinde Floral Esintiler

Abiye Elbise Kombinlerinden Floral Esintiler

Ülkemizden doğuya doğru kaydığımızı düşünelim. İran, Pakistan, Hindistan ve daha ötesi uzak doğu kültürlerine baktığımızda hükümdarlar, krallar, ve asiller bir sinema filmi içinde yer edinen bütün figüranlar kullandıkları elbiselerde otantik figürlere ağırlıklı olarak yer verirler. Vişneçürüğü boydan boya dökümlü zarif bir elbisenin “V” yakası ve yaka altı, birleştirilen çekmelerle oluşturulan klasik bel formasyonuyla göz dolduran ve göze hoş gelen estetik bir elbise tasarımını sizlerle paylaşıyorum.

Doğu ve Uzakdoğu kültürlerinde, esmer tenlilerin, tenine uyum sağlayacak rengin zenginliği, onun otantik altın yaldız motiflerini sergilemesi açısından çok önemlidir. Özellikle allı dallı çiçek motiflerinin ağır mor, vişneçürüğü ve lila renklerine uyguladıkları “sim-ü zer” altın ve gümüş simli işlemeler titizlikle elbise üzerinde uygulanır. Bu aslında hem zor hem de pahalı bir iştir. Hükümdarlar, krallar, asiller için zorluk ve maddiyat söz konusu değildir. Bir elbiseye bir kişi değil, onlarca kişinin göz nuru değer. Bir elbise için belki de bir hazineyi feda etmeye değer. Fakat günümüzde tekstil ve dokuma sanayi öyle gelişmiştir ki, tasarlanacak olan elbisenin kesimine ve modeline göre motifler daha kumaş dokunurken elbisenin üst kısmında yer alır. Görünüşte otantik görsel değer elde edilmiş olur. Bu hem fabrikasyon hem de halka hitab eden bir hizmet de sunulmuş olur.

Böyle bir abiye elbise için süet ve zarif bir ayakkabı şıklığını bu elbisede daha da bariz olarak gösterir. Böyle bir elbiseye yine ipek gold bir şal kullanıldığında bir örtülü hanım için hanımefendilik rütbesinde estetik çizgileri baş tacı eder. Saat, yüzük, boncuklu bilezik, iki renk arasında tercih sizindir. Böyle bir kombin bir batı tarzı kraliçenin, prensesin tercihi değil, sultanların tercihi olmalıdır. Batı kültüründe şatafat ve şamata hakim iken, doğu kültüründe asalet ve zarafet hakimdir. Sanata değer katan, inancın, alicenap davranışın karşılığı, harükülade estetik stil ve kalıpların toplumun bütününe yansımasıdır.

Herkesin hazineler değerinde böyle bir elbisesi olsun. Zaman zaman yüksek değerlerde asil duygular nüfuz bulsun. Bir masal kitabında resimlenen mutluluklar gerçeklere ve geleceklere taşınsın. Hepimizin gardırobunda floral desenli doğu ve uzak doğu esintileri olsun.

Tüm tesettür giyim kombinleri

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir