Yeşiltopuklar Online Alışveriş

ABD’de Moda Siteleri Emine Erdoğan’ın Giyim Tarzını Konuşuyor

ABD’de Moda Siteleri Emine Erdoğan’ın Giyim Tarzını Konuşuyor

emine erdoğan kıyafetleri

Amerika’da Michelle Obama’nın fotoğraflarının yayınlandığı, giydiği kıyafetlerin ziyaretçiler tarafından yorumlandığı popüler bir site var. Sitenin bu haftaki konusu Bayan Obama’nın konuğu Emine Erdoğan’dı.

Ziyaretçiler Erdoğan’ın kıyafetini çok beğenmiş.

ABD Başkanı Barack Obama, seçilmeden önceki kampanya günlerinden itibaren ilgi odağı oldu. Eşi Michelle Obama da hiçbir zaman ondan geri kalmadı. Bütün dünya zamanla Bayan Obama’nın birçok özelliğinin yanı sıra, kendine özgü giyim tarzını konuşur hale geldi. Mütevazı, abartıya kaçmayan, en önemlisi de karakterini yansıtan özgün, şık tarzı ona o kadar yakışıyordu ki, protokol kurallarını zorluyor olsa da popülaritesi her geçen gün artıyordu. Mesela İngiltere ziyaretleri sırasında Kraliçe Elizabeth Obamaları kabul ettiğinde Bayan Obama’nın kıyafeti (kolsuz elbisesi) ve bazı davranışları protokol kurallarına aykırı olmasına rağmen olumsuz olarak algılanmadı. Örneğin, Amerikan kültürünün samimiyet göstergesi olan jestiyle Kraliçe’nin koluna dokunması, hanesine eski olarak yazılmadı. Kimse onu kuralları bilmemekle veya görgüsüzlükle suçlamadı da…

Michelle Obama’nın popülaritesi onu takip eden internet sitelerine de yansıdı. Mesela www.mrs-o.org (marka adı Mrs.O), Amerika’nın en çok takip edilen sitelerinden biri. Günde milyonlarca ziyaretçisi oluyor. New York’un en popüler pazarlama şirketinde çalışan Mary Tomer tarafından kurulan sitede Bayan Obama’nın giydiği kıyafetler sergileniyor. 2008’in ağustos ayında açılan sitede, Mrs. Obama’nın günlük kıyafetlerinin yanı sıra şıklıklarıyla ön plana çıkan dünyanın önemli kadınlarıyla alakalı bilgilere de rastlanıyor.

Bu hafta Mrs.O sitesi, bizleri de ilgilendiren bir lider eşini ağırladı. Geçtiğimiz pazartesi Başbakanımızın ziyaretinin akabinde siteye girdiğimde gördüğüm fotoğraf gerçekten beni çok duygulandırdı. Başbakan Erdoğan’ın Başkan Obama’yla çalışma yemeğinde buluşması sırasında first ladyler de bir araya geldi. Mrs.O sitesi bu görüşmeden bir resmi de yayınlıyordu. Emine Erdoğan zarif haliyle o kadar şıktı ki, Bayan Obama bile yanında sönük kalmıştı. Mrs. O web sitesinde Emine hanımın kıyafetine yapılan iltifatlar ise saymakla bitmiyordu. Amerikalı okurlar, kıyafetini ne kadar şık bulduklarını ve ipek başörtüsünün renginin çok uyumlu olduğunu yazıyorlardı.

Öyle görünüyor ki First Lady Erdoğan bunu zaten uyguluyor. Beyaz Saray’daki kıyafeti hem görüşmenin yapıldığı ortamın arka planına uygun, hem de toplantının atmosferine ciddî ve fakat aynı zamanda da kişisel özelliklerini yansıtan bir kıyafet olması sebebiyle mükemmeldi. Başını örten kadınlar için kıyafetin uyumunun, başörtüsünü de dâhil edecek şekilde sağlanması gerektiği gerçeği de göz önüne alınınca, Bayan Erdoğan’ın bu seferki Beyaz Saray kıyafetini alkışlamak gerekiyor. Ülkemizde lider eşlerinin özellikle son yıllarda kıyafetleri konusunda haklı haksız eleştirilere maruz kaldıklarına sık sık şahit oluyoruz. Bayan Erdoğan’ın tercih ettiği kıyafet, giyim, estetik, uyum ve uygunluk konusunda ne kadar doğru bir seçim yaptığını gösteriyor. Vücut hatlarına yakışıyor.

First Lady’nin sitesini Mary Tomer hazırlıyor

New York’un en popüler pazarlama şirketinde çalışan Mary Tomer tarafından kurulan www.mrs-o.org sitesinde Michelle Obama’nın giydiği kıyafetler sergileniyor. 2008’in ağustos ayında açılan sitede, Mrs. Obama’nın günlük ve gece kıyafetlerinin yanı sıra şıklıklarıyla ön plana çıkan dünyanın önemli kadınlarıyla alakalı bilgilere de rastlanıyor. Siteyi günde milyonlarca kişi ziyaret ediyor.

Yazı: Elif Kavakçı

1 Yorum Bulunuyor

  • 2010-12-20 | Permalink |

    Değerli hanımefendi Emine Erdoğan,yaptığınız çalışmaları takdirle kerşılıyorum fakat şu pazar günü kadınlara okuma yazma konusundaki konuşmanızı dinledim çokta hoşuma gitti .Çalışmalarınız adına ben bir öğretmen olarak minnet ve şükranlarımı sunuyorum ama lütfen o başınızdaki örtü neydi,hiç ama hiç yakışmamıştı ve iticiydi.isterseniz çevrenizdeki dostlarınızada sorabilirsiniz.modacınızı kınıyorum.Bir başbakan eşine hiç yakışmamıştı.Çok tuhaftı.daha sade olabilirdi,kolay gelsin

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *