9. Beyoğlu Sahaf Festivali Başlıyor

9. Beyoğlu Sahaf Festivali Başlıyor

9. Beyoğlu Sahaf Festivali

Kitap kurtlarının heyecanla beklediği “Beyoğlu Sahaf Festivali” 17 Eylül 2015 tarihinde Tepebaşı’nda misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Özellikle eski yayınlara ilgi duyanların ilgiyle takip ettiği Beyoğlu Sahaf Festivalinde hayranı olduğunuz yazarların ilk basım kitaplarını bulabilmeniz mümkün.

Festivalin başlangıcında bir mezat düzenlenecek ve elde edilen gelir önceki senelerde olduğu gibi bu sene de maddi durumu yetersiz öğrencilere bağışlanacak. Bilmeyenler için mezat; açık artırma usülü satışların yapıldığı müzayedeler anlamına geliyor.

Beyoğlu Sahaf Festivali mezatına katılarak, hem birbirinden özel eski kitaplara, plaklara veya dergilere sahip olabilirsiniz hem de maddi durumu yetersiz öğrencilere destekte bulunabilirsiniz.

11 Ekim’e kadar devam edecek festivalde on binlerce kitap 24 gün boyunca 10.00 – 23.00 saatleri arasında sahaf tezgahlarında kitap meraklılarını bekleyecek.

9. Beyoğlu Sahaf Festivali

Tezgahlarda neleri göreceğiz?

9. Beyoğlu Sahaf Festivaline, Türkiye’nin farklı illerinden 70’e yakın sahafın katılması bekleniyor. Bu sahaflar arasında, tezgahlarında bulunması zor yabancı yayınları bulabileceğiniz yabancı sahaflar da yer alacak.

Sahaf Festivalinde; asırlık kitapları, geçmişteki popüler dergileri, yüzyıllık yazıları, siyah beyaz fotoğrafları, kült filmleri, ünlü tiyatro ve film afişlerini, sararmaya yüz tutmuş mektupları ve bulunması zor özel koleksiyonları bulabilirsiniz.

9. Beyoğlu Sahaf Festivali

Beyoğlu’na kadar gitmişken…

Sahaf Festivalini gezmek için en az bir kaç saatinizi ayırmanızı öneririz. Aldığınız kitapların keyfini çıkarmak için, festivalden ayrıldıktan sonra Hazzopulo Pasajına uğrayıp çay veya kahve içebilirsiniz.

Eğer daha çok vaktiniz varsa Pera Müzesine uğrayıp, Bosna Hersek Sineması etkinliği çerçevesinde gösterime giren Saraybosna filmlerinden birini izleyebilirsiniz.

Eğer bunların hiçbirini yapmaya vaktiniz yoksa İstiklal Caddesinde tramvaya binip, meydana doğru nostaljik ve hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

“9. Beyoğlu Sahaf Festivali Başlıyor” için bir cevap

  1. Merve dedi ki:

    Festival bilgilerini merak ederken burada haberini görmek çok iyi oldu :)) “Beyoğlu’na Gitmişken” kısmı gün daha da nasıl güzelleştirilir sorusuna cevap olmuş. Klonlanıp hepsini aynı anda yapası geliyor insanın ah ah 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir