72 Günde Hafız Olabilirsiniz…

72 Günde Hafız Olabilirsiniz…

Ben 72 günde hafız oldum, siz de başarabilirsiniz

Geçtiğimiz yıl düzenlenen ‘Kızlar Hafızlık Yarışması’nda Türkiye birinciliğini kazanan 19 yaşındaki Nuriye Bakır, yaz aylarında Kur’an’ın üçte birinin ezberlenebileceğini söyledi.

Gaziantep Hoşgör Kız Yatılı Kur’an Kursu‘nda hafızlık çalışmasına başladığında hedefinin altı ay olduğunu belirten Bakır, hafızlık payesine 72 günde ulaştığını ifade ediyor. Ondan sonraki dört ayda ezberini sağlamlaştırmak için çalıştığını aktaran Bakır’a göre, ilk önce tevekkülü esas almak ve ısrarcı olmak gerekiyor. İnsanın pes ettiği yerde Allah’ın imdadına yetiştiğini aktararak, “Eğer insan ayeti mealiyle beraber ezberliyor ve ne manaya geldiğine dikkat kesiliyorsa, burada ayet hemen imdada yetişiyor. O ayet, pes etmek üzere olan insana teselli veriyor, işi kolaylaştırıyor. Bunun için ruhî zeminin hazırlanması çok önemli. İstikrarlı bir şekilde devam edilebilmesi için çevre şartları da büyük öneme sahip.” diyor.

Hafızlığın bir anda başlanıp bitirilmesinin şart olmadığını savunan Bakır, öğrencilerin, yaz aylarını iyi değerlendirmesi gerektiğini dile getirerek şunları söylüyor: “3 aylık bir sürede Kur’an’ın üçte biri veya bir kısmı ezberlenebilir. Asıl önemli olan ezberlenenin muhafaza edilmesi. Öğrenci, bir sonraki tatilde yine devam edebilir. Okula devam ederken de tekrarlarını sürdürür. Bir sonraki yaz döneminde tekrar Kur’an kursuna giderek devam eder.”

Kaynak: Zaman

2 Yorum Bulunuyor

  • 2012-06-03 | Permalink |

    ben bunu çok hoş gördüm bende öğrenmek istiyorum. banada öğretirmisin abla ben 11 yaşındayım imam hatipe gitmek istiyorum.yardım et

  • 2012-06-03 | Permalink |

    abla banada öğret ben 9 yaşındayım ama imam hatipe gidemiyorum herkez kendi kararını kendi veremezmi?

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *