6 Adımda Size En Uygun Elbise Modelini Bulun

6 Adımda Size En Uygun Elbise Modelini Bulun

Shesea Official Beyaz Elbise - Fahhar Design Pötikare Desenli Elbise

Elbise seçerken sadece rengine, desenine ya da mankenin üzerindeki duruşuna bakmayın. Bu parçayı nasıl taşırım, benim vücut şeklime uyar mı, konfor beklentimi karşılar mı, kolay kombinlenebilir mi, vermek istediği mesaj ne gibi soruları sorarak kendinize en uygun elbiseyi bulun. Unutmayın, dolaplarda elbiselerin öylece durup beklememesi için bu aşamalar şart.

Bol Kesim Elbiseler

HE-QA Beyaz Brode Elbise
Armine Volan Detaylı Elbise

Vücut Şeklinize Uygun Bir Kesim Seçin

Her elbise farklı bir vücut şekline hitap ediyor. Üst bölgeniz ince alt bölgeniz kalınsa A kesim elbiseler imdada koşacak. İnce bir bele sahipseniz belden kemerli elbiseleri mutlaka denemelisiniz.

Fazla kilolarınız orantılı şekilde dağılmışsa sezonun bol elbise trendi işinize yarayacak. Kısa boyluysanız bol elbiselerden uzak durun ve tam bel hizasından kesilen tasarımları tercih edin. Büyük göğüslere sahipseniz bol elbiseleri kemerle kullanmak yerine, kesim olarak belden oturan elbiseleri tercih etmelisiniz. Ayrıca dar omuz kadınlar vatkalı ya da üst kısmı pileli elbiseleri seçebilir; geniş omuzlu kadınlar omuz ve kolları detaysız, yaka kısmı düğmeli ya da fiyonk gibi detayla tasarımları deneyebilir.

Dogal Kumasli Elbiseler

Terzi Dükkanı Şifon Elbise
Neways Camel Pileli Elbise

Kumaşın Önemini Göz Ardı Etmeyin

Elbise seçimlerinizde en önemli noktalardan biri kumaştır. Özellikle internet alışverişlerinizde ürün bilgisine bakmadan tercih yapmayın. Elbiselerde çok kullanılan polyester, güzel duruyor olsa da nefes almayan yapısıyla sağlıksızdır. Krep kumaşlar şık görünümleriyle genelde iyi bir tercih olur. Yaz döneminde kırışmayan ketenlere, pamuklara yönelebilirsiniz. Likralı kumaşlar vücudu sarar ve bir dış giyim parçası olmadan tesettüre uyarlamak zordur. Kış sezonunda yün, kaşmir, kadife, süet dokulara şans tanıyın.

Desenli Elbiseler

Miha Mavi Desenli Elbise
She Sea Fırfır Detaylı Elbise

Desenleri Seçerken Dikkat

Desenli elbise seçerken hem stilinizi iyi yansıtmasına önem verin hem de vücut şeklinize uyup uymadığına bakın. Kilolu kadınlar karmaşık ve iri desenler yerine, birbiri içine geçen renklerle dengelenen mikro desenlere kulak vermeli. Dikey çizgiler, asimetrik geometri desenler de işe yarayacak.

Yasiniza Gore Elbise Secin

Miha Kırmızı Fırfırlı Elbise
Neways Nervürlü Tensel Elbise

Yaşınıza Uygun Elbiseyi Seçin

Elbiselerin yaşınıza uygunluğu çok önemli. 20’li yaşların gençleri etnik desenlerden ve baskın renklerle yakalanan kontrast desenlerden uzak durmalı. Feminen, dar kalıplı ve ihtişamlı elbiselerdense sportif, bel kuşaklı ya da jile – salopet tarzı elbiseler gençlerin iyi seçimlerinden. 30’lu yaşların kadınları bu konuda daha şanslı. Aşırı şirin ve renkli olmadığı sürece birçok elbise onları iyi yansıtacak.

Sizi En İyi Yansıtan Stile Karar Verin

Her elbisenin verdiği mesaj farklıdır. Kimi etnik çiçekleri sayesinde bohem kimi kırmızı rengiyle dar kalıbıyla feminen kimi de bol ve koyu renkleriyle maskülendir. Bu sebeple olmak istemediğiniz bir stile, sırf moda diye asla yönelmeyin. Yoksa elbiseler dolapların köşesinde solup gitmeye mahkum kalabilir.

Pratik ve Hızlı Kombinlenebilen-Elbiseler

Refka Doğal Kumaşlı Çizgili Elbise
Phull Puantiyeli Gömlek Elbise

Kolay Kombinlenebilir Olmasına Dikkat Edin

Elbise seçimlerinizde en önemli noktalardan bir diğeri, kolay kombinlenebilir olmasıdır. Bu noktada renklerin önemi de devreye giriyor. Fuşya, mor, kahverengi, koyu yeşil, hardal gibi tonlar bir ya da iki renkle bir araya gelmeye açıktır. Oysa siyah, beyaz, açık kahve tonları, gri, pembe, mavi gibi açık ve soft tonları birçok farklı renkle bir araya gelebilir. Ve de hepsiyle birlikte renklerin teninize yakışması hepsinden daha önemli bir detay. Öte yandan bir araya geldiği parçalarla şıklık dozunu ayarlayabileceğiniz parçalar her zaman daha avantajlıdır. Mesela, beğendiğiniz elbise hem bir sneaker ile hem de bir topukluyla uyum sağlıyorsa, doğru yoldasınız demektir.

Sezonun en sevilen tesettür elbiselerini kolay ve hızlı şekilde satın alabileceğiniz alışveriş platformumuzu keşfedin, güncel modellerden ve indirimlerden haberdar olun.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir