5 Farklı Cilt Tipi için Ev Yapımı Doğal Bakım Maskeleri

5 Farklı Cilt Tipi için Ev Yapımı Doğal Bakım Maskeleri

Kuru, Yağlı, Karma ve Hassas Ciltler için Doğal Bakım

Şehir yaşamı, stres, yorgunluk ve kirli hava günden güne cildimizde derinlemesine yıpranmalara yol açıyor. Bu yorgun ve yıpranmış görüntüyü engellemek için ise yol bakımdan geçiyor.

Cilt bakımının önemi büyük ancak bu bakım merkezlerine ya da onlarca liralık kozmetik ürünlere yatırım yapmanız anlamına gelmiyor. Evde kendiniz hazırlayabileceğiniz doğal bakım kürleri ve doğal bakım maskeleri ile bunu hem ekonomik hem de sağlıklı bir biçimde yapabilirsiniz. İşte yaz öncesi 5 farklı cilt tipi için evde hazırlayabileceğiniz doğal bakım yolları.

Kuru, Yağlı, Karma ve Hassas Ciltler için Doğal Bakım

Normal Ciltler için Ev Yapımı Doğal Bakım

Keşke hepimizin cildi normal olsa dedirten bu cilt tipi pürüzsüz, sağlıklı, esnek ve dayanıklıdır. Bu özelliklere sahip olmasının en önemli sebebi ise neme doymuş bir cilt yapısı olmasıdır. Normal cilt tipleri sabah akşam yüzünü temizleyip nemlendirerek bakımını tamamlayabilir. Normal cilt tiplerinin cilt bakımı için saatler harcamasına gerek yok. İşte normal cilt tipi için ev yapımı doğal tonik tarifi.

 • Normal Ciltler için Ev Yapımı Tonik
 • Malzemeler: 1 şişe maden suyu, 1 kahve fincanı papatya (tam da bahar mevsimindeyiz, taze taze toplayabilirsiniz), 2 çay kaşığı kuru nane, 1/2 adet limon suyu.
 • Uygulama: Tüm malzemeleri bir kaba koyup bir tur karıştırın ve ağzını kapatıp 10 dakika bekletin. Süzüp yine ağzı kapalı bir şişeye koyun ve hemen cildinizi temizleyin.

Kuru, Yağlı, Karma ve Hassas Ciltler için Doğal Bakım

Yağlı Ciltler için Ev Yapımı Doğal Bakım

Ne kadar temizlerseniz temizleyin bu cilt tipi bir süre sonra parlama belirtisi gösterir. Cilt akne oluşumuna da elverişlidir. Ancak bunun bir de avantajlı yanı var. Yağlı ciltler diğer ciltlere göre çok daha az kırışır. İhtiyacınız ise eksiksiz ve yumuşak bir cilt temizliği. İşte yağlı ciltlerin parlamaması için maske tarifi.

 • Yağlı Ciltler için Ev Yapımı Maske
 • Malzemeler: 1 adet portakal kabuğu rendesi, 2 yemek kaşığı buğday kepeği, 4 yemek kaşığı gül suyu.
 • Uygulama: Tüm malzemeleri karıştırıp 3 dakika yüzünüzde bekletin ve ovarak çıkartın.

Kuru, Yağlı, Karma ve Hassas Ciltler için Doğal Bakım

Kuru Ciltler için Ev Yapımı Doğal Bakım

Mat ve donuk bir cilt yapısı sizi rahatsız etse de bunun sebebinin yağ bezlerinizin normalden az çalışması olduğunu unutmayın. Gözeneklerinin küçük ve sıkı olması olması akne problemi yaşamanızı engellese de cildinizin kırışmaya oldukça elverişli olduğunu da belirtmemizde fayda var.  İşte kuru ciltler için nem takviyeli kırışıklık karşıtı elmalı maske tarifi.

 • Kuru Ciltler için Ev Yapımı Maske
 • Malzemeler: 1/2 adet elma, 5-6 adet nane, 1 yemek kaşığı kaymak.
 • Uygulama: Elmaları bir kabın içerisine rendeleyin. Naneyi kıyıp içerisine atın. En son kaymağı da ekleyerek krem haline getirin. Haftada iki kez cildinize uygulayın.

Kuru, Yağlı, Karma ve Hassas Ciltler için Doğal Bakım

Karma Ciltler için Ev Yapımı Doğal Bakım

İkisi bir arada diye adlandırdığımız bu cilt tipinin en belirgin özelliği sadece T bölgesinin yağlı olmasıdır. Yağlı bölgeler ve kuru bölgeler için iki farklı uygulama yapmanızda fayda var. İşte karma ciltler için keten tohumu maskesi.

 • Karma Ciltler için Ev Yapımı Maske
 • Malzemeler: 2 yemek kaşığı keten tohumu tozu, 1 çay kaşığı bal, 1/2 çay kaşığı süt, 2 damla papatya yağı.
 • Uygulama: Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. 30 dakika kadar bekletin ve ılık su ile durulayın.

Kuru, Yağlı, Karma veHassas Ciltler için Doğal Bakım

Hassas Ciltler için Ev Yapımı Doğal Bakım

İşte 5 cilt tipinin en sonuncusuna ve en zor cilt tipine sıra geldi. Hassas cilt sıklıkla kızaran, pullanan, kaşınan yapısı ile zor bir cilt tipidir. Hipoalerjik ürünler kullanmanızda fayda var. Ama aşağıda sizin için verdiğimiz bakım maskesi ise işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Hassas Ciltler için Ev Yapımı Maske
 • Malzemeler: 2-3 adet çilek (tam mevsimindeyiz hemen denemelisiniz), 1 adet ananas, 1 adet muz.
 • Uygulama: Muz, ananas ve çilekleri çatalla ezerek karışımı yüzünüze sürün. 10 dakika bekletin ve soğuk suyla durulayın.

Yorumlar

“5 Farklı Cilt Tipi için Ev Yapımı Doğal Bakım Maskeleri” için bir cevap

 1. nurcan dedi ki:

  Hassas ciltler için olan tarife 1 adet ananas fazla değil mi yüz için?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir