5 Adımda Eşinizle İletişim Sanatını Öğrenin

5 Adımda Eşinizle İletişim Sanatını Öğrenin

5 Adımda Eşinizle İletişim Sanatını Öğrenin

Evlilikte en önemli halledilmesi gereken sorun eşler arası iletişimi öğrenebilmektir. Bu beş adımı uygulayarak eşinizle iç güdüsel olarak daha başarılı iletişim kurabilir, içsel farkındalığınızı geliştirebilirsiniz. Üzerinde öyle uzun uzun düşünmenize gerek kalmadan bu yeni iletişim tekniklerini hayatınıza geçirebilirsiniz.

Hayat bir anda gözünüzde çok kolay bir hal alacaktır. Daha az çaba sarf ederek, söylenip yakarmanıza gerek kalmadan, eşinizin sizin için daha çok şey yapmasını başarabilirsiniz. İstediğinizi elde etmek için eşinizle bu güne kadar kullandığınızın dışında farklı bir ton kullanacaksınız ve bunu zahmetsizce yapacaksınız. Peki neden mi?
Sağlıklı bir ilişki için eşinizle doğru iletişim yöntemlerini kullanmak her ikinizin de akıntıya karşı kürek çekme zahmetinden kurtarır. 5 adımda iletişim sanatı; kadın ve erkek arasındaki doğal akışı bütünleyen ve her birinin içindeki en iyiyi ortaya çıkaran bir iletişim tekniğidir. O halde nasıl eşinizle iletişim kuracaksınız?

1- Eşinizle Ne Konuşacağınızı Önceden Belirleyin

Eşinizle iletişime geçmeden önce, ne hakkında konuşmak istediğinizi belirleyin. Konu açık olabilir fakat pek çok kadın gerçekten ne söylemek istediklerini dile getirmek yerine önemsiz, gereksiz ayrıntılardan başlayarak konuşmaya başlarlar. Maalesef bu tavır erkeklerin pek hoşuna gitmez. Kadına da istediğini vermez.

Yapmanız gereken ilk şey eşinizle ne konuşacağınıza karar verin. Eşinizle sizin canınızı sıkan bir konu hakkında mı? Eşinizin canını sıkan bir konuda mı?, Evdeki bir tamir meselesini mi? Çocukların sorumlulukları yada duygusal yakınlığınız mı? konuşmak istediğiniz. Konuyu belirledikten sonra neden onu eşinizden istediğinizi anlamaya çalışın. Örneğin sırf siz nefret ettiğiniz için yemekten sonra bulaşıkları yıkaması gibi basit bir yardım mı? yoksa bulaşıkları onun yıkamasını istemeniz ”her şeyi zaten siz yaptığınız için ve bir de taktir edilmediğinizi düşünmeniz gibi” daha derinlere uzanan bir sebebi mi var? İstediğinizin arkasında yatan duygusal ihtiyacı belirlediğinizde, isteğinizi daha kolay aktarabilirsiniz ve doğru cümleleri bulabilirsiniz.

5 Adımda Eşinizle İletişim Sanatını Öğrenin

2- Konuşmak İstediğiniz Konuyu Etkili Biçimde Ortaya Koyun

Ne istediğinizi ve neden istediğinizi belirledikten sonraki adım, eşinizi harekete geçirmeye sevk edecek ve ona yol gösterecek bir faydası bulunan bir rica, gözlem yada soru şeklinde ifade etmektir. Eşinize sadece kendiniz için değil onunda işine yarayacağını anlamasına yardımcı olun. Bunun bir çeşit rüşvet değil, bu sadece siz mutlu olduğunuzda onun da mutlu olacağını ona hatırlatmanın basit bir yoludur. İletişim sanatında her zaman iki tarafta kazanır.
Tabi bu arada eşinize sunduğunuz ödülün onu motive edeceğinden emin olun. Yemek, sessizlik, huzur, arkadaşları ile kullanabileceği açık çek…vb. Ve kesinlikle imada bulunmayacaksınız. Zihninizi okumasını da beklemeyeceksiniz.
Örneğin; ”Sen cimriliğinle beni bir kez olsun yemeğe çıkarmazsın zaten” şikayet dolu talep yerine, “Bu akşam sevdiğimiz o restorana gitmeye (yerine getirmesini istediğiniz şey) ne dersin? Onların kremalı tatlılarını çok seversin (ödülü)”.

Ayrıca iltifat etmekte rica ve ödül içerikli ifadeleri dile getirmek için çok etkilidir. Pek çok gözlem de aslında iltifat yerine geçebilir. Başarılı konuyu ortaya koyma yöntemi iltifat-öneri- iltifat kombinasyonundan oluşur. Böylece söze her zaman yüceltici bir şekilde başlayıp yüceltici bir şekilde bitirmiş olursunuz.

3- İsteğinizi Söyleyin Ve ”TIP”

Eşinizle bir konuşma yaparken bir sessizlik olduğunda, kendinizi hemen, konuştuğunuz konuya ilişkin peşin hükümlü buluyor musunuz? Büyük ihtimalle eşiniz sizi duymazdan geldikçe bakışları sağa sola kaymaya başlıyor ya da sık sık saatine bakıyor değil mi? İşte tam bu an da 3. adımı uygulama zamanı; bir- iki–üç- TIP

Tıp oynayarak hem nefesinizi tüketmemiş hem de hayatınızdaki erkeğe az evvel göstermiş olduğunuz ikilem hakkında etkili bir çözüm önermesi için zaman tanımış olursunuz. Erkekler kadınlar kadar hızlı düşünemezler. Bir çözüme varmaları dakikalar hatta saatle alabilir. Etkin bir çözüme ulaşmak için ise sessizlik ister. Eşiniz belki bir süreliğine evdeki köşesine çekilebilir buna müsaade edin. Konuştuğunuz konu hakkında yeterince sessiz kaldığınızda (gerçekten hiç dır dır etmediğiniz bir sessizlikten bahsediyorum) eşiniz kısa sürede bir çözüm bulacak ve büyük ihtimalle siz de saatlerce konuşmaktansa bunu yeğleyeceksinizdir. Küçük sessizlik anları erkeklerde mucizeler oluşturur.

5 Adımda Eşinizle İletişim Sanatını Öğrenin

4- Bırakın Eşiniz Çözsün

Erkekler yaratılışları gereği problem çözücüdür. Genellikle kadınlara kıyasla daha sistematik düşünür ve problemlerle uğraşmayı severler. Daha iyi olduğuna inandığınız çözümünüzü erkeğinize altın tepside sunmak yerine ona sunduğunuz sorun ne ise çözmesine müsaade edin. Çözümü çok basit olsa bile kendini bir kahraman gibi hissedecektir. Öte yandan çözüm getirmek onun sorumluluğunda olduğunda çözüme sadık kalması da çok daha muhtemeldir. Geri çekilip ipleri eline almasına müsaade ettiğinizde gösterdiği çabaya ve tutkuya çok şaşıracaksınız.

5- Sorunu Çözdüğü İçin Eşinizi Ödüllendirin

Eşinizin her zaman sizin için yaptığı ne kadar taktir ettiğinizi anlamasını sağlayın. Ödül yanağına kondurduğunuz bir öpücük, bir tebessüm, kolunu hafifçe sıkma ya da yaptığı şeyin sizi ne kadar mutlu ettiğini anlatan hoş sözler olabilir.

Takdir konusunda başka bir yaklaşımda mevcuttur. Odaklandığımız şey küçük de olsa büyüyerek bize geri döner. Küçük takdir bile karşı tarafı teşvik edecektir ve size daha fazla beklediklerinizi sunacaktır. Yeterince takdir etmeniz bu iletişim sanatının bir tekniğidir sadece. Erkekler sorunlarınıza çözüm ürettiklerinde aslında en dipte size kim olduklarını gösterirler. Bu kadınların görmek için yanıp tutuştuğu içten bir davranıştır. Kim oldukları, sırf sizi sevdikleri için, çözüm bulmuş olmalarını ve size içsel benliklerini göstermelerini taktir ettiğinizde onların en iyi halleri ile karşılaşacaksınız.

Erkekler size sunmayı vaat ettikleri şeyler aracılığı ile kim olduklarını gösterdikleri için, çözümlerini küçümsediğinizde bu onlar için çok yaralayıcı olur. Kadınlar takdir ettiklerini göstermedikçe erkekler kendilerini reddedilmiş hissederler. Takdir gördüklerinde ise, sevildiklerini hisseder ve size daha çok sevgi gösterirler.

Dişilik Okulu Eğitimleri; kadınların unutmuş olduğu dişil enerjilerini ortaya çıkararak hak ettikleri hayatı, ilişkiyi ve kendilerini doğru ifade eden gücü kazanmalarını hedefler. Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.disilikokulu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir