2020’de Başörtüsü Bağlama Şeklinizi Belirlerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kural

2020’de Başörtüsü Bağlama Şeklinizi Belirlerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kural

2020 Başörtüsü Bağlama Stilleri

Sosyal medyanın, her gün değişen akımların peşinde bazı değerler zarara uğruyor. Bunun en can alıcı belki de en can yakıcı tarafına başörtüsü bağlama şekillerinde rastlıyoruz. Bazen Instagram modasına uymak bazen de gösterişe kapılmak… Sebebi ne olursa olsun, 2020’de tüm bu karmaşa geride kalsın. Gelin yeni yılda başörtüsü bağlama şeklinizi gözden geçirmenizi sağlayacak 5 kurala göz atalım.

Başörtüsünü Neden Taktığımızı Unutmayın!

Başörtüsü bağlama şekli Kur’an-ı Kerim’de açıkça ifade ediliyor, en hakiki bilgi ayetlerde belirtiliyor. Tam da bu sebeple ilk akla gelmesi gereken başörtüsünü ‘neden’ taktığımız olmalı. Ne moda ne belirli kalıplara sokulan anlayışlar… Güzellikleri açığa çıkarmak değil, örtmekten yana olan başörtüler dini ölçülere uyulduğunda zaten vermek isteyeceği mesajı yerine getirecek.

Saçı Göstermeden Başörtüsü Bağlama

Saçların Görünmemesine Özen Gösterin!

İster eşarp ister şal kullanıyor olun, saçların görünmemesine mutlaka özen gösterin. Gerek boneler gerekse iç başörtüleriyle bu durumun önüne geçebilir, iğnelerle sabitleyerek hareketi kısıtlamadan rüzgara aldırış etmeden rahatınızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca, önden gözüken bir tutam saçın dini ölçülerin dışına çıkmasının yanı sıra hiçbir anlam ifade etmediğini, güzellik algısı oluşturmadığını hatta haklı bir eleştiri doğurduğuna da bilmek gerekiyor.

Büyük Şal-Başörtüsü Kullanma

Büyük Başörtüsü Kullanmaya Ne Dersiniz?

Sıkı sıkıya bağlanmış eşarpları, bir rüzgara yenik düşen şalları artık geride mi bıraksak? Kalıplaşmış akımlara, sosyal medyanın dayatmalarına bir son vererek başörtüsü hak ettiği gibi baş üstünde taşımak için belki de 2020 bizler için bir fırsat. Tesettürün ölçüsünde de belirtildiği gibi omuzları örten büyüklükte bir başörtü kullanmak gerekiyor.

Şüheda Aydın Pehlivan Topuzsuz Şal Bağlama Stili

Kocaman Topuzlara Artık Bir Son Vermeli!

Ne dini açıdan ne de görünüm olarak bir son verilmesi gereken de kocaman topuzları tedavülden kaldırmak. Kocaman topuz tokalarına, tokalar yetmezmiş gibi bir de tülbentlerle yapılan eklemeler öylesine kötü bir görüntüye sebebiyet veriyor ki… Artık baş hizasını geçen topuzlar pek kalmasa bile, vücudun orantısını bozmayı da başaran büyük iri topuzlara veda edip alttan bağlanan saçlarla başörtü kullanmaya özen göstermek lazım.

Başörtüsü ve Şal Renkleri

Cafcaflı Renk ve Desenlerden Uzak Durmak Gerek

Başörtüsü seçimlerinde dikkat etmek gereken bir diğer nokta ise renk ve desenler… Aşırı dikkat çekici kırmızılar, fuşyalar tesettür görünümünde dini açıdan da güzellik algısı olarak da hoş gözükmüyor. Rengarenk iri iri çiçekler, göz alıcı geometrik desenler, altın ve gümüşi ışıltılar artık geride kalmalı. Dini açıdan bakmadığı halde dünya modası bile sadeliğe yönelirken; tesettürlü kadının bu kadar cafcafı taşıması pek yerinde olmuyor.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

“2020’de Başörtüsü Bağlama Şeklinizi Belirlerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kural” için 5 cevap

 1. Hatice yıldırım dedi ki:

  Gerçekten alkışlıyorum. Bu konudaki hassasiyetiniz takdire şayan. İnşaallah ÖRTÜlerimiz in bizden şikayetçi olmayacağı hakkknın verilerek takılacağı bir yıl olur .

 2. HaZel dedi ki:

  maalesef ki hiç kimse bu kurallara uymuyor. bazı kişiler dışında.. keşke herkes dediğiniz gibi örtünsee..

 3. Halime dedi ki:

  Başörtüsünün hayatımızdaki yerine binaen yapmış olduğunuz bilgilendirme yazısına bayıldım.ne kırıcı bir ifade var ne eksik kalan bir konu. Hassasiyetinizden dolayı çok teşekkürler

 4. fatma dedi ki:

  Çok güzel ve yerinde bir yazi olmuş. Cok teşekkürler. Hepimize emsal olur insallah

 5. Feyza dedi ki:

  Makyajlı estetikli kızları koyup bak asagidan topuz yapmış demek kolay.. topuz olmazsa şal düşer.. modern kadın tesettürüyle rahat etmek için topuz yapıyor.. abartmasin tmm ama kapalılar arasında topuzu şöyle olan diye ayrımcılığa gidip kardeşlik lerini bozmalari daha büyük sorun.. bu devirde kapanmış aç daha iyiye gelen laflar farzdan vazgeçmeye itebiliyor.. müslümanlar arasinda hoşgörü ve saygı istiyorum!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir