2016 Yaz Renklerinden Hangileri Cildine Yakışır?

2016 Yaz Renklerinden Hangileri Cildine Yakışır?

Cilt tonuna uygun renk ve kıyafet seçimi

Kıyafet seçimlerinizi sadece kesime ve moda renklere göre yapıyorsanız, güzelliğinize gölge düşürmeniz an meselesi. Çok severek, beğenerek aldığımız kıyafetlerden bazılarını bir türlü kendimize yakıştıramayız.

Hep bir eksik, hep bir eksik. İşte bu anlam vermekte zorlandığımız, “kötü bir şey var ama ne?” diye ayna karşısında kendimize sorduğumuz sorunun cevabı: cilt alt tonuna uyum sağlamayan kıyafet seçimi.

Cilt tonuna uygun renk ve kıyafet seçimi

Cilt Alt Tonunuzu Belirleyin

Yıllardır hem kıyafet seçimlerimizi hem de şal – eşarp hatta saç renklerimizi aynaya yansıyan ten rengimize göre yaptık. Buna uygun kıyafetler ve seçimler. Yine de bir eksiklik peşimizi bırakmadı. Bunun sebebiyse tam olarak sözünü ettiğimiz, “cilt alt tonu”.

Peki nedir bu cilt alt tonu? Alt ten rengi ya da cilt alt tonu dediğimiz kavram sıcak, soğuk ve nötr denilen üç kategoriye ayrılıyor. Siz hangisinde yer alıyorsanız öğrenmek için, kol bileğinizdeki damarların rengine bakın. Damarlarınız mavi görünüyorsa, soğuk (pembe). Yeşil görünüyorsa, sıcak (sarı). Hem yeşili hem maviyi görüyorsanız da nötr.

Cilt tonuna uygun renk ve kıyafet seçimi

Sezonun Şanslıları: Soğuk Tenliler

Soğuk alt renge sahip olanlar için “pembe alt tonlu” deyimini de duyabilirsiniz. Bunun anlamına da mavi ve pembe pigmentli renklere yönelmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu ten rengine sahip olanları 2016 yazının şanslıları ilan edebiliriz.

Yükselişine devam eden mavi, elbiseden tuniğe, eşarptan aksesuara her yerde ve her parçada. Masmavi bir yaz geçirmeniz için harika bir nedeniniz var.

Mavi dışında da soğuk birçok renk sezonda yer alıyor. Her rengin açık, soft ve natürel tonları aslında soğuk tenlere uyum sağlıyor ve elegan bir görünüm oluşturuyor. Pembenin tüm tonları, gri, lila, açık yeşil ve sezonun trendi metalik silverlar tam sizin için.

Cilt tonuna uygun renk ve kıyafet seçimi

Hayranlık Uyandıran: Sıcak Tenliler

Sıcak alt rengine sahip olan kişiler için “sarı alt tonlu” deyimini daha çok duyacaksınız. Nötr ve soğuk tenlileri şanslılar grubuna sokmuş olsak da, sarı alt tonlular, bir rengi ortaya en iyi çıkaran ten rengine sahipler.

Peki renk seçiminde en çok zorlanan sıcak alt tonlular hangi renkleri kullanmalı? Sezonun trendi, mercan ve turuncu, somon ve toprak tonları tam sizler için. Bununla beraber Hawai renkleri, dinamik bir yaz için sizlere göz kırpıyor. Işıltı seçiminiz ise doreden yana olmalı.

Cilt tonuna uygun renk ve kıyafet seçimi

Ne Giyse Yakışan: Nötr Alt Ton

Nötr ton çok az kişide olsa da en şanslılarımızdır. Hemen hemen her renk, ona uyum sağlar. Ne giyse yakışıyor dediğimiz alt ten rengindeki kişilerdir.

Pantone 2016

Renklerin Sınırı Yok

Cilt alt tonuna göre ayrıştırdığımız renklerde aslında kesin bir sınır yok. Soğuk tenlilere yakışan mavi rengini, sarı alt tonlular da kullanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken aslında ton farklarıdır. Daha soft, natürel ve tam anlamıyla soğuk görünen renkler soğuk tenlilere uyum sağlarken biraz daha canlı, sıcak tonlar sarı alt tonlular içindir.

Alt Tona Göre Pantone Top 10 Listesi

Soğuk alt tona: Pembe kuvars, şeftali pembesi, bebe mavisi, deniz mavisi, leylak gri, yeşil.

Sıcak alt tona: Şeftali pembesi, şnorkel mavi,düğün çiçeği, fiesta, buzlu kahve.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir