150 Bin Kişi Aynı Anda Tavaf Yapabilecek

150 Bin Kişi Aynı Anda Tavaf Yapabilecek

Hac-Kuraları

Hac kuraları çekildi, Türkiye’den kutsal topraklara gidecek 74 bin aday için heyecanlı süreç başladı. Hac sezonuna daha altı ay var ancak ziyaretçilerin en çok merak ettiği konu, Kâbe’deki genişletme çalışmaları.

Şu an bir şantiyeyi andıran Harem’deki değişim hızla devam ediyor. Çalışmalardan, sadece hacı adaylarını değil umrecileri de rahatlatacak haberler geldi. Buna göre Suudi Arabistan yönetimi, tavaf alanını genişletme çalışmalarını Ramazan ayından önce tamamlamayı planlıyor. Bu yıl hac görevini yerine getirecek olanlar, genişletilmiş alanda tavaflarını daha rahat yapabilecek. Proje tamamlandığında 50 bin kapasiteli alanda 150 bin kişi aynı anda tavaf yapabilecek. Projede, tavaf alanındaki dönüşümün yanı sıra Harem’in Misfalah ve Ecyad tarafından genişletilmesi, katların ikiden altıya çıkarılması ve Mescid-i Haram’ın meydanları etrafında 63 otel kulesinin inşa edilmesi yer alıyor. Genişletme çalışmaları üç ana eksen içinde gerçekleştirilecek. İlkinde Harem’in genişlemesiyle namaz kılanların sayısı 1 milyona ulaşacak. İkincisi dış avlular, lavabolar, koridorlar, tüneller ve giriş-çıkışlar düzenlenecek. Son olarak da klima, elektrik santralleri, su tesisleri gibi çalışmalar yenilenecek. 750 bin metrekarelik alanda yapılacak çalışmalar Harem’in avlularını da kapsayacak. Hacı ve umrecileri tavaf alanına taşıyacak yürüme bantları, avlularda gölge oluşturan sistemler de araştırması yapılan projeler arasında.

‘Şeytan taşlama’dan Kâbe’ye tünel

Suudi Arabistan Belediye ve Köyişleri Bakanlığı ile Mekke Geliştirme Kurulu, Mina’daki Cemarat (şeytan taşlama) köprüsünün kuzeyinden Kâbe’nin kuzey avlusuna dağlardan ve yerleşim yerlerinden geçerek 4 kilometre uzunluğunda bir yaya tüneli inşa edecek. Yaklaşık 215 milyon dolara mal olacak tünel sayesinde Cemarat köprüsünden Al-Gazze bölgesine tek bir tünelden sağlanan akışın yoğunluğu azalacak. Tünel inşaatının 24 ay sürmesi planlanıyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir