14 Ülkenin Gençleri Hz. Peygamber’i Anacak

14 Ülkenin Gençleri Hz. Peygamber’i Anacak

Kutlu-Doğum-Haftası

Bu yılki Kutlu Doğum Haftası’nda 14 ülkeden gelen 36 öğrenci İstanbul’da buluşacak. Sultanahmet ve Mimar Sinan camilerinde; Fas, Kenya, Amerika, Moritanya, Sırbistanlı dünya gençleri, Kur’an-ı Kerim ve mevlit okuyacak. Gençler ayrıca ezan ve salaları kendi ülkelerinin makamlarında seslendirecek. Engelli öğrenciler de kutlamalara eşlik edecek.

Bu yıl kutlanacak Kutlu Doğum haftasında dünya gençleri bir araya geliyor. İstanbul Müftülüğü 16 ülkeden gelen 36 öğrenci ile Sultanahmet ve Mimar Sinan camilerinde Kutlu Doğum programı gerçekleştirecek.

Fas, Kenya, Amerika, Moritanya, Sırbistan gibi ülkelerden gelen ve Türkiye’de Kur’an-ı Kerim ve hafızlık eğitimi alan dünya gençleri, Kur’an-ı Kerim ve mevlit okuyacak. Ayrıca her ülkenin ilahi ve şiirler okuyacağı programda gençler, kendi ülkelerinde okunan makamda ezan ve sala da okuyacak. Kutlu Doğum programında dünya gençlerine görme engelli öğrenciler de Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahileriyle eşlik edecek.

Peygamber sevgisi etrafında toplumu bütünleştirmek amacıyla 1989 yılından bugüne kutlanan Kutlu Doğum Haftası’nın bu yılki ana teması ‘Hz. Peygamber ve insan onuru’. İstanbul Müftülüğü bu yıl “O nurla onurlandık” sloganıyla Kutlu Doğum Haftası’nda 700’e yakın program düzenlemeyi planlıyor. 14 Nisan saat 14’te Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılacak açılış programında İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, Kutlu Doğum münasebetiyle Hz. Peygamber ve insan onurunu anlatacak. Yaklaşık 15 bin kişinin katılması beklenen programda ziyaretçilere gül ve 70 bin hadis kartelası dağıtılacak. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Sabahattin Zaim ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş ise, Marmara Üniversitesi’nde gençlere Hz. Peygamber’i ve insanlık onurunu anlatacak. Kutlu Doğum Haftası boyunca hastane, kadın tutukevleri, huzurevleri de ziyaret edilecek. Halka açık yapılacak program 18 Nisan, saat 13.45’te erkek öğrencilerle Sultanahmet Camii’nde, 20 Nisan saat 13.45’te ise kız öğrencilerle kadınlara yönelik olarak Mimar Sinan Camii’nde yapılacak.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir