Yazın Nasıl Kilo Verilir? Merve Bilge Atalay Cevaplıyor…

Yazın Nasıl Kilo Verilir? Merve Bilge Atalay Cevaplıyor…

Yazın Nasıl Kilo Verilir Merve Bilge Atalay Cevaplıyor...

Yaz geldi! Hemde yanında neler getirdi?

Açık büfeleri, yazlıkta yapılan uzun kahvaltıları, geç saat gezmeleri ile beraber bol dondurmalı çekirdekli akşamları, yemek yemeyelim de bolca karpuz ekmek peynir kızartma yiyelim’’ dediğimiz günler bu yılda bizimle. Her bahar niyetlenipte veremediğimiz kilolarımız ya da verdiğimiz yazın tıpış tıpış geri gelir. ‘’O son dondurmayla gözlemeyi yemesem iyiydi’’ demeyeceğiniz bir yaz olsun bu yaz. Peki ne yapmalı? Nasıl bu yazı kilo vererek ya da en azından almadan geçirmeli? Size 5 küçük ama hayatınızda büyük etki edecek püf noktası vereceğim. Tüm yaz uygularsanız sonuç eylül de bu yaz da kilo almış olmayacaksınız.

Yazın Nasıl Kilo Verilir Merve Bilge Atalay Cevaplıyor...

5 Küçük Adımda Yazın da Kilo Verin

Not al! Yazın yapılan hataların en başında sürekli atıştırmak geliyor. İnsanın canı yemek yemek istemiyor. Yemek yemedikçe elinize ne geçse ağzınıza atıyorsunuz. Bu durumda da nasılsa yemek yemedim diye vicdanınızı rahatlatıyorsunuz. Büyük hata! Çünkü yemek yiyerek gün boyu toplam alacağınız 1600-1800-2000 kaloriyi (civarını) atıştırarak katlayarak alıyorsunuz. Şöyle düşünün 12 kaşık sebze yemeği ve 2 dilim ekmek ve 1 kase cacık yerseniz yaklaşık 350-400 kalori alacaksınız. Öğle yemeği zaten yemedim diyerek 2 top dondurma, kahvenin yanında 2 minik lokum, 1 dilim kek, ayak üstü 1-2 parça peynir 1 dilim ekmek domates, 2-3 dilim karpuz yediğinizi varsayalım. Yaklaşık 600-700 kalori almış olacaksınız. Az mı? Yediklerinizi atıştırdıklarınızı yazın. Öğün atlamayın. Atlıyorsanız da yerine ne yiyeceğinizi belirleyin. Atıştırmayın!

Sınır belirleyin! Yediğiniz her şeyin bir sınırı olmalı. Eriğin bir kalorisi yoktur diye düşünmeyin. Bir yiyeceğin ekşi olması kalorisinin az olduğu anlamına gelmiyor. Karpuzun çok sulu olması da ya da dondurmanın sütten yapılması onların kalorisiz olduğunu göstermez. Her gün dondurma yemeyin. Her gün tatlı yemeyin. Haftada birkaç gün belirleyin ve üzerine çıkmayın.

Yazın Nasıl Kilo Verilir Merve Bilge Atalay Cevaplıyor...

İçeceklerin kalorisinin farkında olun. Yediklerinizi biliyorsunuz peki ya içtikleriniz? Ev yapımı limonatalar, kompostolar, vişne suları, ev yapımı çilekli milkshakeler. Evet hepsinin de oldukça kalorisi var. Ev yapımı diye sanmayın ki az kalorili. Evde yapılıyor fakat içine yine şeker giriyor. Şeker koymadan yapıyorsanız bile içine bolca meyve konuluyor. Meyvelerde de şeker olduğu unutmamalı. Ayrıca soğuk kahveler buna en iyi örnek frappeler oldukça kalorilidir. Kremalı ve çok şekerlidir. İçtiğiniz içeceklerin kalorisine dikkat edin. Ayrıca yazın susadıkça içecek değil su için!

Bilinenin aksine yazın metabolizma yavaşlar. Yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmak için günlük sporunuzu yapın. Beyaz çayınızı için ve beslenmenize dikkat edin. Kendinize günlük adım hedefleri koyun. Günün sonunda evde 500 adım bile atmamış bulma ihtimaliniz çok yüksek.

Yazın Nasıl Kilo Verilir Merve Bilge Atalay Cevaplıyor...

Kahvaltıyı atlamayın! Kahvaltı sizin metabolizmanızın hızlanmasını sağlar! Uykuya yenik düşüp bu öğünü atladığınızda güne 1-0 yenik başlıyorsunuz. Yazın uyku düzeninizi bozmayın. En geç 00.00 da yatakta uykuya dalmış olmalısınız. Hormonlarınız ve vücudunuz yaz kış dinlemez ona iyi bakmalısınız. Sabah en geç 9.00 gibi de kahvaltı masasında olup kahvaltınıza başlamanız gerekiyor. Kahvaltınızı renklendirin ve çeşitlendirin. Yazın 3 ay aynı kahvaltıyı yaparsanız kilo vermeme olasılığınız artar.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir