Vücut Tipine Göre Doğru Etek Seçimi

Vücut Tipine Göre Doğru Etek Seçimi

Vücut Tipine Uygun Etek Modelleri Seçimi

Tesettürlü kadınların vazgeçilmezi olan etekler, yeni sezonda her kesimle her renkle karşımıza çıkıyor. Kloş, midi, maksi, pileli ve çember… Tüm tasarımlarıyla ayrı bir şıklık ve rahatlık kazandıran etekleri, vücuda uygun seçmek de bir o kadar önemli.

Vücut tipine göre kıyafet seçimi kusursuz bir görünüm için olmazsa olmaz bir kural. Vücut tipinizi dikkate almadan seçeceğiniz eteklerle, şıklığa adım atayım derken kötü bir görüntüye yol açmanız da an meselesi. O halde sizler de doğru etek seçimi için öncelikle yazımıza göz atın.

Vücut Tipine Uygun Etek Modelleri Seçimi

I Tipi Vücut Şekli

İnce ve uzun bir yapıya sahip I tipi vücut şekline sahipseniz oldukça şanslısınız. Muhtemelen her etek tipi size uygun olacaktır ancak yine de dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Hangi etek modellerinden uzak durmalı? İncecik bir yapıya sahip olsanız da dapdar bir etek hem tesettüre uygun düşmeyecek hem de uzun boyunuzla (tabiri caizse sopa gibi) kötü bir görüntü oluşturacaktır.

Hangi etek modellerini seçmeli? Yüksek bel daracık bir etek yerine, normal bel modeline sahip etekler giymelisiniz. Kloş, çember, pilili eteklerin hepsi de tam size göre!

Vücut Tipine Uygun Etek Modelleri Seçimi

V Tipi Vücut Şekli

Genel olarak minyon kadınlarda görülen bu yapı için, ufak hilelerle doğru stil oluşturulabilir.

Hangi etek modellerinden uzak durmalı? Normal bel etekler pek de size uygun olmayacaktır, bunun yerine yüksek bel etekleri tercih edebilirsiniz. Maksi boy etekler, eteklerin üzerine inen bluzlar ya da ceketler, olduğunuzdan daha kısa görünmenize neden olabilir.

Hangi etek modellerini seçmeli? Birkaç ayrıntıyla olduğunuzdan uzun görünerek, harika etek kombinlerine sahip olabilirsiniz. Yüksek bel etekler tam da sizler için. Kloş, midi, çember etekleri tercih edecekseniz, mutlaka topuklu ayakkabılarla tamamlamalısınız. Bunun için de eteğinizle aynı tonları seçerseniz bacak boyunu kesmemiş, olduğundan uzun göstermiş olursunuz.

Vücut Tipine Uygun Etek Modelleri Seçimi

O Tipi Vücut Şekli

Belki de etek seçiminde en çok zorlanan hanımlar, bu yapıya sahip olanlardır. Ancak önerilerimizi stilinize yansıtarak doğru kombinlere adam atmanız hiç de zor değil.

Hangi etek modellerini seçmeli? Yüksek bel, düz kesim eteklerin bileğinize kadar inen modellerini tercih edebilirsiniz. Yine aynı tonlardaki topuklu ayakkabılarınız boyunuzu uzun gösterecektir. A etekler de vücut yapınıza uygun seçim olacaktır. Eteğin önündeki dikey düğmeler, boyuna çizgiler sizleri hem uzun hem de ince göstermenize yarayacak.

Vücut Tipine Uygun Etek Modelleri Seçimi

Uzun Boylu ve Kilolu Vücut Şekli

Ektomorf (I tipi vücut), Mezomorf (V tipi vücut) ve Endomorf (O tipi vücut) dediğimiz vücut şekillerinin dışında uzun boylu ve kilolu olarak tanımladığımız bir vücut şekli daha var. Peki uzun boylu ve hafif kilolu kadınlar hangi model etekleri seçmeli? Uzun ve toplu kadınların da vazgeçilmezi olması gereken etekler, ayrıntılarla doğru görünümü sergileyecektir.

Hangi etek modellerinden uzak durmalı? Uzun ve toplu kadınlar, yapı olarak diğer vücut tiplerine oranla biraz daha heybetli görünebilirler. Bu görüntüye yumuşaklık katmak içinse karmaşık renklerden uzak durmalı, kat kat kıyafetlerden kaçınmalılar. Ve tabii ki vücuda tamamıyla oturan eteklerden de uzak durulmalı. Likralı, vücuda yapışan kumaşlar da kullanılmamalı.

Hangi etek modellerini seçmeli? Bu vücut yapısına sahip kadınlar, boy avantajlarını kullanarak doğru stiller oluşturabilir. Eğer bel bölgenizde çok sorununuz yoksa belden oturan ve etekleri genişleyen kesimleri kullanarak kilonuzu gizleyebilir, maksi boy seçerek de ilgiyi boyunuza çekebilirsiniz. Ancak yine de aşırı uzun ve heybetli görünüm vermemek için topuklu kullanılmamalı. Çan kesim etekleri deneyerek de harika kombinlere imza atabilirsiniz. Düz kesim etekleri de giyebilir, üzerinize kalçaları örten yelek, hırka alarak kilonuzu gizleyebilirsiniz.

Yazı: Büşra Karagöz

Vücut Tipine Uygun Etek Modelleri Seçimi

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir