Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher

Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher

Türkiye'nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher

İngiliz ressam Ned Pamphilon, en yeni eserlerini bir araya getiren Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher sergisiyle bir kez daha sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İstanbul1881 çatısı altında çalışmalarını sürdüren ressamın eserleri, 2-19 Kasım arasında 42 Maslak’ta görülebilecek.

Birbirinden renkli İstanbul resimleri ve Atatürk temalı eserleri ile sanatseverlerin yakından tanıdığı İngiliz ressam Ned Pamphilon’un, 2015 yılından bu yana çalışmalarını sürdürdüğü Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher isimli sergisi açılıyor. Eserlerini İstanbul1881 çatısı altında hayata geçiren Pamphilon’un 50 eserden oluşan yeni sergisi, 2-19 Kasım 2017 tarihleri arasında 42 Maslak’ta görülebilecek.

Türkiye'nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher

Göbeklitepe kazı alanına yaptığı inceleme gezisinde görme şansı yakaladığı yapı ve figürlerden çok etkilenen Pamphilon, Göbeklitepe’nin dünyanın tarihine ışık tutuğu ve Türkiye’nin bu önemli hazinesinin global sanat platformlarında daha sık yer alması gerektiği düşüncesiyle çalışmalarına başlamıştı. Sanatçı sergiye yönelik düşüncelerini şu sözlerle ifade ediyor:

Türkiye'nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher

Göbeklitepe’yi yalnızca toz toprağın içinde bulunmuş T şekilli bir grup kalıntı olarak mı görmeliyiz, yoksa Türkiye’nin kültür tacındaki bir diğer değerli taş olarak mı? Suriye sınırına böylesi yakın bir noktada, Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe, son dönemde büyük değişimlerin ortasında kısılıp kaldı. Belki de şimdi burası, bölgede ve ötesinde daha barışçıl tasavvurların oluşmasına katkıda bulunabilir. İnsanlık tarihine yönelik bu taptaze anlayış, yeni bir Rönesans’ın tohumlarını ekebilir.”

Türkiye'nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher

  • Tarih: 2-19 Kasım 2017
  • Yer: 42 Maslak, Ahi Evran Caddesi No:6 İstanbul

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir