Türkiye’den Bir Orkestrayı Canlı Yayınla Dünyanın İzlediği İlk Konser

Türkiye’den Bir Orkestrayı Canlı Yayınla Dünyanın İzlediği İlk Konser

Türkiye’den Bir Orkestrayı Canlı Yayınla Dünyanın İzleyeceği İlk Konser

Sabancı Vakfı’nın kurulmasını sağladığı ve 9 yıldır Ana Destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), şef Cem Mansur yönetiminde 25 Ağustos Cuma akşamı Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) müzikseverlerle buluştu. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın katıldığı konserde Deniz Türkali, Teoman Kumbaracı ve Lale Mansur da genç müzisyenleri yalnız bırakmadı. Türkiye genelindeki konservatuarlardan seçilen 79 genç müzisyenden oluşan TUGFO’nun İstanbul konserinde, Çaykovski’den Alexander Borodin’e, Richard Strauss’tan Antonín Dvořák’a kadar geniş bir repertuvar sahnelendi. TUGFO tarafından ilk kez seslendirilen ‘‘Haydar Haydar’’ türküsü ise gecenin en ses getiren performansı oldu. Özkan Manav’ın Ali Ekber Çiçek’in icrasından esinlenerek düzenlediği ve Anadolu coğrafyasına özgü deyişlerden beslenen ‘‘Haydar Haydar’’ın orkestranın çok sesliliği ile güçlenen versiyonu büyük beğeni topladı.

Türkiye’den Bir Orkestrayı Canlı Yayınla Dünyanın İzlediği İlk Konser

TUGFO’da yetişen ve Deutsches Sinfonie Orchester Berlin’in başkemancılarından Hande Küden orkestranın İstanbul konserinin solistliğini üstlendi. Küden, genç müzisyenlerle birlikte sergilediği performansla dinleyicilere unutulmayacak bir gece yaşattı. Orkestranın bu yılki repertuvarında; Alexander Borodin’den Orta Asya Steplerinde, Richard Strauss’tan Don Juan Senfonik Şiir, Ali Ekber Çiçek ve Ali Özkan Manav’dan Haydar Haydar, Antonín Dvořák’tan Senfonik Çeşitlemelerin yanı sıra Çaykovski’nin Keman Konçertosu yer aldı.

Ayrıca konser öncesinde genç müzisyenler, müzik yoluyla sosyal bilinçlendirme çalışmalarından biri olan Demokrasi Laboratuvarı’nda birlikte yaşama kültürünü çoksesli müziğin çalışma ortamından örneklerle katılımcılara aktardılar.

Türkiye’den Bir Orkestrayı Canlı Yayınla Dünyanın İzleyeceği İlk Konser

TUGFO Avrupa turnesine alkışlarla uğurlandı

Sabancı Üniversitesi’ndeki üç haftalık yoğun kamp döneminin ardından hafızalara kazınan bir konsere imza atan TUGFO, 28 Ağustos’tan itibaren Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya’da önemli festivallerde sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Avrupa turnesine alkışlarla uğurlanan orkestra, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecek olmanın heyecanını yaşıyor.

Berlin’deki en büyük gençlik festivali Young Euro Classic Music Festivali’ne konuk olacak TUGFO, Berlin konseriyle bir ilki gerçekleştirecek. İlk defa Türkiye’den bir orkestrayı canlı yayınla dünyanın izleyeceği konser, dünyaca ünlü kültür ve sanat kanalı Arte TV’nin internet kanalından canlı yayınlanacak.

Sabancı Vakfı, Türkiye’nin uluslararası arenada tanıtımında da etkili olan bu projeye verdiği destekle, genç müzisyenlere dünyanın en prestijli isimleriyle sahneye çıkma imkânı sunarken, onları destekleyerek ülkelerine bir değer olarak kazandırmayı amaçlıyor.

Türkiye’den Bir Orkestrayı Canlı Yayınla Dünyanın İzleyeceği İlk Konser

2017 Yılı Turne Programı

  • 28 Ağustos 2017  –  Young Euro Classic Festivali, Almanya
  • 30 Ağustos 2017   – Kromeriz Konseri, Çek Cumhuriyeti
  • 31 Ağustos 2017 –   Litomerice Konseri, Çek Cumhuriyeti
  • 1 Eylül 2017  –  Prag Konseri, Çek Cumhuriyeti
  • 3 Eylül 2017  –  Verona Konseri, İtalya
  • 4 Eylül 2017  –  Venedik Konseri, İtalya
  • 6 Eylül 2017  –  Imola Konseri, İtalya

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir