Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Erzurum’daki Durağı Palandöken

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Erzurum’daki Durağı Palandöken

Erzurum’daki durağı Palandöken Kültür Yolu Festivali

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere 11 şehirde düzenlenmekte olan “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Erzurum’daki durağı Palandöken Kültür Yolu Festivali, tüm coşkusuyla devam ediyor. Sergilerden, bando gösterilerine, çocuk etkinliklerinden sohbetlere, gastronomi etkinliklerinden konserlere kadar binlerce kişi şehrin dört bir köşesinde festivalle buluşmanın keyfini yaşıyor. 19 Ağustos’ta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açılışı gerçekleştirilen Palandöken Kültür Yolu Festivali, 27 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

Erzurum'un Geleneksel Kültürünü Yaşatan Mekanlar (Erges Konağı ve Hemşin Pastanesi)

Hemşin Pastanesi Gelenekleri ve Müdavimleri Buluştu

Erzurum’un geleneksel kültürünü yaşatan mekanlardan biri olan Hemşin Pastanesi, festivalin ikinci gününde buluşma noktalarından biri oldu. Festival kapsamında her gün saat 13.00’te “Hemşin Pastanesi Gelenekleri ve Müdavimleri” başlığı altında düzenlenen etkinliğin dünkü konuğu İran’dan gelen Horasan Türkmen Sahra Tebriz sanatçıları, Türkmen şair Mahdum Kulu’nu anarken, aynı etkinliğe katılan Maya Saparova da Aslı ile Kerem Efsanesi ile Köroğlu Destanı’ndaki Erzurum’daki tasvirlerini diğer Türk destanlarında Erzurum’un önemini katılımcılara anlattı.

Narman Peri Bacaları

Anadolu Kadın Off-Road Kulübü Narman Peribacalarındaydı

Palandöken Kültür Yolu Festivali’nin ikinci gününde 2021 yılında Erzurumlu iş kadınları tarafından kurulan off-road ekibi, Narman ilçesindeki Peri Bacaları’nda bir gösteri düzenledi. Havuzbaşı Kent Meydanı’nda bir araya gelen Anadolu Kadın Off-Road Doğa Turizm ve Spor Kulübü üyeleri buradan start alarak, Erzurum şehir merkezine 90 kilometre uzakta yer alan ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan Narman ilçesindeki Peri Bacaları’na ulaştı. Kulübün Başkanı İlknur Yalçın “Çalışma hayatında başarılı 28 iş kadınından oluşan kulübümüzde toplam 8 aracımız var. Narman Peri Bacaları’na dikkati çekmek için Palandöken Kültür Yolu Festivali kapsamında küçük bir gösteri hazırladık.” dedi.

Tarihe Yazılmış Erzurum Kadınları Söyleşisi

Tarihe Yazılmış Erzurum Kadınları Söyleşisine İlgi Büyüktü

Dün ayrıca festival kapsamında Erzurumlu Emrah Kütüphanesi’nde Yazar Zekiye Çomaklı ile “Tarihe Yazılmış Erzurum Kadınları” söyleşisi gerçekleştirildi. Özellikle Erzurumlu kadınların yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Zekiye Çomaklı, Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine kadar tarihe geçmiş ünlü Erzurumlu kadın portreler hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir