Tesettürün İçini Boşaltan 5 Giyim Hatası!

Tesettürün İçini Boşaltan 5 Giyim Hatası!

Tesettür Giyim Hataları

Birçoğumuz hemen her gün sanal ya da gerçek hayatta tesettüre yöneltilen birçok eleştiriyle karşılaşıyoruz. Kendimizi eleştirilen kişiden daha iyi durumda görüyorsak bir de biz eleştiriyoruz. Bone takmayan birine yapılan eleştiriye karşı, -eğer biz kullanıyorsak- “evet, evet çok yanlış!” diyerek ve hatta belki de daha sert ifadeler kullanarak yanlışı yüzlerine vuruyoruz.

Tüm dünya tesettürlü kadını eleştirirken, tesettürlü kadının da tesettürlü kadını rencide edecek şekilde eleştirmesi ne denli doğru? Evet, bu yazımızda ele alacağımız gibi, tesettür giyim hatalarından bahsedeceğiz. Daha önce tesettür giyim hataları üzerine paylaştığımız yazılara bir yenisini daha ekliyoruz.  Ancak bu kez sadece, dışarıdan bir bakış olarak değerlendireceğiz.

Açıkta Kalan Bilekler!

Tesettüre uymayan durumlardan biri de bileklerin göründüğü pantolonlar. Kadından erkeğe kullanılan bu pantolonlar artık her yerde ve herkeste. Görüntü olarak bakıldığında hoş durduğunu düşünseniz de tesettüre uygun düşmüyor.

Modanın Sadece Adı Moda

Giyim önerilerinde en çok kullandığımız kelimelerden oluyor moda. Hatta unvanlarımızın başına yerleşiyor. Ancak bunlar sadece kalıplaşmış ifadeler. Bu sebeple bu yıl bu çok moda kesinlikle benim olmalıdır, düşüncesi doğru olmuyor. Zaten, gittiğimiz mağazalarda, alışveriş sitelerinde, o yılın modası hâkim ve bizler de mecburen bu modaya uyanlardan olabiliyoruz. Sezonda püskülün moda olmadığını düşünen var mı? Çantada, tuniklerde, ayakkabılarda ve hatta eşarplarda… Ancak sırf moda diye, paçalı güvercin görünümü veren bootielerden almak zorunda değiliz, öyle değil mi? Klişe olmasına rağmen doğruluğundan şüphe etmediğimiz o cümleyi hepiniz biliyorsunuzdur. Moda size yakışandır. Bilmekten öte uygulamakta fayda var.

Tesettür Giyim Hataları

Makyaj Yapma, Cildine Bakım Yap!

Makyaj tüm kadınlardaki yapay görüntüsü başörtüsüyle bir araya geldiğinde daha da aşırı bir görüntü oluşturuyor. Özel günlerde daha da abartılan makyaj, zarafetten ve şıklıktan bir o kadar uzaklaşırken tesettürde de bir o kadar çiğ duruyor. Makyaj yapmadaki amacınız cildinizdeki kusurları kapatmak, ya da solgun görünen yüzünüzü canlandırmak ise bunun yerine doğru bir cilt bakımı yaptırabilir, beslenme düzeninize dikkat edebilirsiniz.

Kıyafetler Neden Beden Seçeneğine Sahip?

Sadece muhafazakârlığı ele aldığımızda dahi, -başörtülü-örtüsüz fark etmiyor- dar kıyafetler hiçbir şekilde hoş görüntü vermiyor. Neredeyse tayt görüntüsü veren pantolonların üzerine tunik de giyseniz hoş durmuyor. Sadece pantolonlar değil elbette, dapdar tunikler, bodyler ve hatta pardösüler. Unutmayın ki, hepsi de beden seçeneğine sahip ürünler. Bedeniniz 38 diye dar kalıp bir ürünü illa ki 38 almak gerekmez. Bu konuda öne çıkan işimize yarar bir moda var, salaş stil. Bol kabanlar, pardösüler, tunikler ve pantolonlar… Sezonda hepsi öne çıkanlar arasında yer buluyor. Ve emin olun ki oldukça hoş görüntü sergiliyorlar.

Tesettür Giyim Hataları

Tüm Renkleri Taşımak Gökkuşağına Yakışır

Modanın doğruları da yok değil. Sezonda öne çıkan tek renk kombinler dikkat çekicilikten uzak olmakla beraber şıklığı da sunuyor. Bu sebeple doğru parçalar, doğru kesimlerle bir araya gelince iyi görünüm sergiliyor. Tabii ki fuşyayı da alıp baştan aşağı kullanmak yanlış. Olabildiğince soft renkler tercih edilmeli.

Ancak bu her zaman mümkün değil diyorsanız, az rengin yer aldığı kombinler oluşturmalısınız. İki ya da en fazla üç renk. Öte yandan tek renk bile kullanacak olsanız, aşırı parlak, ışıltılı, neon renk ve kumaşlardan kaçmalısınız. Rengârenk olmak günlük hayatta sadece tesettürlü kadına değil kimseye yakışmıyor. Bu sebeple bırakın, tüm renkleri üzerinde barındıran sadece gökkuşağı olsun ya da odanız, eviniz olsun, bırakalım renkler ruhumuzda olsun!

Yazı: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir