Tatlı Yaparken İşinize Yarayacak 20 Püf Noktası

Tatlı Yaparken İşinize Yarayacak 20 Püf Noktası

Tatlı Yaparken İşinize Yarayacak 20 Püf Noktası

Mutfakla çok haşır neşir olanların bildiği ama henüz yeni girenlerin tatlı yaparken işine yarayacak püf noktalarını sıralıyoruz. Yemek tarifi kadar yaparken dikkat edilecek ayrıntılar da çok önemlidir. Bu püf noktalarına dikkat edilmediğinde hem malzeme ziyan olur hem de çekilen emek. Bir de yapamamanın verdiği burukluk. Ama artık buna bir son veriyoruz. Mutfakta bir şef gibi tatlı yapabileceksiniz artık. Kekten kurabiyeye, browniden pandispanyaya dikkat etmeniz gereken tüm ayrıntılar bu yazıda…

Tatlı Yaparken İşinize Yarayacak 20 Püf Noktası

Puf Gibi Kabaran Kekler

 • Puf gibi kabaran kekler için yumurta sarısı ve beyazını ayrı ayrı çırpın. Yumurtaların beyazı ve sarısı tek tek, ayrı kaplara kırın. Kekin mükemmel bir şekilde kabarmasını istiyorsanız akın içine sarı, sarının içine beyaz karışmamalı. Yumurta beyazlarını kıvam alıp katılaşana kadar çırparken diğer malzemeler yumurta sarılarına eklendikten sonra her ikisi bir tahta kaşık ya da spatula kullanarak harmanlanmalı. Mikseri bu aşamada kullanmayın.
 • Malzemeleri ekledikten sonra ne kadar uzun süre çırparsanız kek yüzeyinin o kadar düz olmasını sağlarsınız. Tarifte çırpma süresi veriliyorsa siz ona ekstra üç dakika daha katın. Hiç ara vermeden, çok çok hızlı bir şekilde karıştırın. Sonuç olarak elde ettiğiniz kekin daha düz bir yüzeye sahip olduğunu fark edeceksiniz.
 • Kek yaparken hava baloncuklarını önlemek için fırına koymadan önce kalıbı tezgaha birkaç kez vurun. Böylelikle kek karışımı içinde kalan hava dışarı çıkacak ve kek üzerinde kalan hava baloncuklarından da kurtulmuş olacaksınız.
 • Kek hamuruna çikolata ya da meyve eklemeden önce parçacıklarının tamamen unla kaplandığından emin olun. Böylelikle bu parçalar dibe çökmez ve tat da daha eşit şekilde dağılmış olur.
 • Unu eledikten sonra tarife ekleyin. İster kek olsun ister turta elenmiş unla yaptığınız tatlının tadının çok daha farklı olduğunu yerken daha iyi göreceksiniz.
 • Kekin pişip pişmediğini öğrenmek için kürdan kullanın. Eğer keke batırdığınız kürdana kek parçaları yapışıyorsa hazır değil demektir. Tarifteki pişme süresi her fırında aynı olmayabilir. Bu sebeple kürdana hiçbir şey bulaşmayıncaya kadar beklemelisiniz.

Tatlı Yaparken İşinize Yarayacak 20 Püf Noktası

Mükemmel Pandispanya, Browni, Cheesecake ve Tartlar

 • Brownilerinizin üstü gevrek gevrek olsun istiyorsanız fırına vermeden önce üzerine süt dökün. Şeker ve yumurtaları hiç aralıksız on dakika boyunca çırparsanız da brownilerin üzeri sert ve gevrek olacaktır. Ancak daha kolay bir yöntem isterseniz brownie karışımını fırına vermeden önce üzerinde biraz süt gezdirin. Sonuç tam istediğiniz gibi olacak.
 • Tartı kesip servis ederken içindeki meyvelerin sulandığından ve hamura bulaştığından şikayetçiyseniz biraz beklemekte fayda var. Zamanınız varsa en az 3-4 saat en güzeli 1 gece önceden yapıp bekletin ve böylelikle içindeki meyve parçalarının şeklini korumasını sağlayıp sulanmasını engelleyin.
 • Cheesecake’i kelepçeli kalıptan dağılmadan çıkarmak için ısıtılmış bıçak kullanın. Bıçağın sıcak olması cheesecake’i hem piştiği kelepçeli kak kalıbından dağılmadan, kolayca çıkarmanızı sağlar hem de daha düzgün dilimlere sahip olmanızı sağlar.
 • Pandispanyayı hazırlarken kabartma tozu ve un gibi katı malzemelerinse hepsi ayrı bir kaba eleyip öyle eklemelisiniz. Ayrıca unu eklendikten sonra lastiksi bir yapı oluşmaması için çok fazla karıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Kıvam genel olarak boza kıvamına gelene kadar karıştırın. Un az kaçarsa kek çöker, dışı kabuk olur. Buna ek olarak keke eklenecek undan iki yemek kaşığı kadar un alıp onu buğday nişastasıyla desteklerseniz pandispanyanız çok daha kabarık, çok daha kıvamlı olacak.
 • Kuru olan pandispanyayı kurtarmak içinse bir bardak su ile bir bardak şekeri karıştırıp ısıttıktan sonra üzerine dökün. Pandispanyanız istediğiniz kadar ıslak olmadıysa ya da katları ıslak tutmak istiyorsanız basit bir şerbet yapabilirsiniz. Bir bardak su ile bir bardak şekeri karıştırın ve ısıttıktan sonra pastayı süslerken üzerine dökün.

Tatlı Yaparken İşinize Yarayacak 20 Püf Noktası

Ağızda Dağılan Kurabiyeler

 • Ekstra yumuşak ve ağızda dağılan kurabiyeler için tarifteki yağ ölçüsünün yarısını katı yağ, yarısını tereyağı olarak uygulayın. Tarifte yazan ölçünün yarısını soğuk olarak katı yağ, yarısını tereyağı olarak düşünüp bu şekilde kurabiye hamuruna eklerseniz her zamankinden daha ekstra yumuşak, daha ağızda dağılan kurabiyelere sahip olursunuz.
 • Malzeme karışımına katacağınız yağı dondurucuda bekletin. Dondurucuda bekletilen yağ buzdolabında beklemiş yağdan daha dayanıklıdır. Rende ile bu katılaşmış yağın kolayca parçalara ayrılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kurabiyelerin kenarları sertleşmeye başladığında fırından çıkarın. Eğer fırından çıkarmak için tümünün sertleşmesini beklerseniz sonuçta kaya gibi bir kurabiye ile karşılaşırsınız.
 • Şekerli kurabiyeleri fırına koymadan önce 15 dakika buzdolabında bekletin. Böyle yaparak tereyağının fırında erimesini önlediğiniz gibi aynı zamanda kurabiyelerinizin şeklinin daha mükemmel olmasını sağlarsınız. Bunun haricinde onları ısıtılmış tepsiye dizmemek, kabartma tozunu azaltmak, karıştırırken hava almamasını sağlamak ve malzemeleri soğuk kullanmak da işinize yarayabilir.
 • Silikon pişirme altlığı kullanmaya özen gösterin. Hamur açma altlığı olarak da kullanabileceğiniz silikon pişirme altlıkları sadece sonrasında size temizlik kolaylığı sağlamıyor, aynı zamanda kurabiyelerin de eşit derecede pişmesine yardımcı oluyor.

Tatlı Yaparken İşinize Yarayacak 20 Püf Noktası

Çikolata Tadı Baskın Olan Pastalar

 • Pastanızda çikolata tadının daha baskın olması için çikolatalı karışıma espresso ve vanilya ekleyin. Çikolatalı pasta yapıyorsunuz ama içindeki çikolatanın daha baskın olmasını, daha fazla ağızda tat bırakmasını istiyorsanız çözümü espresso ve vanilya eklemekte. Zira espresso çikolatanın içindeki sertliği ortaya çıkarırken vanilya da çikolata tadını daha güzel hale getirecektir.
 • Tatlı diye tuz koymaktan çekinmeyin. Tuz da çikolata tadını baskın yapan başka bir mucize malzeme. Mesela pastanızda çikolata tadının daha baskın olması için bir fiske tuz ekleyebilirsiniz.
 • Eritilmiş çikolatayı inceltmek için Hindistan cevizi yağı kullanın. Eğer eritilmiş çikolatayı kaplama için kullanacaksınız inceliği önemli. Onu ince hale getirmenin yolu ise bir damla Hindistan cevizi yağı eklemekten geçiyor. Bir-iki damla yeterli olacaktır, sadece çok fazla kaçırmamaya dikkat edin.
 • Çikolatalı kremaya batırmadan önce spatulayı sıcak suya batırıp kullanarak pastanızın daha düz bir yüzeye sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Spatulayı ya da bıçağı sıcak suya daldırmak tüm pastayı kolayca traşlamanıza yardımcı olacağı gibi pastanın spatulaya yapışmasını da engeller.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir