Sancaklar Camii, Dünyanın İlk Yeraltı Camisi

Sancaklar Camii, Dünyanın İlk Yeraltı Camisi

Sancaklar Camii Resimleri

Sıradanlığın dışına çıkıldığı bir camideyiz bu hafta sizlerle. Sancaklar camisi; tasarımcısı mimar Emre Arolat Hoca’nın kaleminden Hz. Muhammed (s.a.v.)‘ e ilk vahiyin geldiği Hira Mağarası’ndan esinlenerek tasarlanmıştır. Dünya mimarlık festivalinde, dini yapılar katagorisinde 1.olmuştur

Sancaklar Camii Resimleri

Tüm detaylarıyla Sancaklar Camii, bu hafta sizler için YeşilTopuklar’da…

Yeraltında yapılan ilk cami.

Mimar Emre Arolat beyefendi tarafından kalemden kağıda düşen, daha sonra çizgilerin yükselmesiyle hal olan Sancaklar Camisi burası. Yapı, Dünya Mimarlık Festivali’nde dini yapılar kategorisinde birinci oldu. Usta mimar yapıyı tasarlarken Hz. Muhammed (s.a.v.)’ e ilk vahiyin geldiği Hira Mağarasından esinlendiğinden bahsediyor.

Sancaklar Camii Resimleri

Sancaklar Camisi tarihten gelen ve günümüzde inşa edilen camilerin yani sıra çok farklı bir mimari yapıya sahiptir. Bu farklılık olumlu yönde tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Tasarımı yapılırken sadece gün ışığından faydalanması planlanan bir yapı olarak düşünülmektedir.

Sancaklar Camii Resimleri

Sancaklar Camisi, konum itibariyle kalabalık bir yerleşkeden bir yol aksı ile ayrılmakta kendi başına huzurun adresi olarak vurgulanmaktadır.

Sancaklar Camii Resimleri

Lokasyon itibariyle, İstanbul merkezden biraz uzak Büyükçekmece semtinde yer alan Sancaklar Camisi, dini yapılar sınıfından belirli bir forma bağlı olmadan tasarlanmış bir ibadethanedir. Arazinin doğal eğiminden faydalanılarak inşa edilen yapı, çatısı olarak doğal araziyi barındıran bir mekan olarak algılanmaktadır.

Sancaklar Camii Resimleri

Bildiğimiz minarelerden çok, dikdörtgen formdaki minaresi, tarihten günümüze kalmış bir baca görüntüsü sergilemektedir. Sancaklar camisinin giriş kapısına yönelindiğinde, bildiğimiz cami kapılarıyla kıyaslanmayacak kadar sade bir girişle karşılaşılmaktadır. Ayakkabılarımızı çıkartıp iç mekanda gayet şık ayakkabı dolaplarına bıraktıktan sonra, yerdeki halıların duvarlarla bütünleştiği, sessizliğin içerisinde huzurun baş döndürdüğü bir mekanla karşılaşılmaktadır.

Sancaklar Camii Resimleri

Özün; ses, ışık, malzeme, doku ve havasıyla temsil edildiğini hissedeceksiniz.

Yapının kıble yönünde açılan belirli büyüklükteki boşluklardan mekana ışık süzülmektedir. Düşünüyorum da yapının içerisinde bir aydınlatma armatürü kullanılsaydı, bu kadar sadece ve hissiyatı yaşatan bir yapı olmazdı.

Sancaklar Camii Resimleri

Hira mağarasından esinlenerek yapılan cami; tasarımcısının hayaline göre; dua etmek, Allah ile baş başa kalmak için planlanmış bir iç mekana sahiptir.

Sancaklar Camii Resimleri

Amaç ibadet edilebilecek dinsel duyguların arşa yükseleceği bir mekan oluşturmaktır. Mekanı gezip gördüğünüzde de bu duygulara erişebileceğinizi ummaktayım.

Bir mimar olarak; içerisinde kendinizi Yaradan’a teslim ettiğiniz bu güzel ibadethaneyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Sancaklar Camii Resimleri

Yaradan’a emanet olun…

Fotoğraflar: www.emrearolat.com

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir