Mutlu Menopoz Dönemi İçin 3 İpucu

Mutlu Menopoz Dönemi İçin 3 İpucu

Menopoz Dönemi Rahat Atlatmak İçin Yapılması Gerekenler

Menopozla Birlikte Vücutta Oluşan Değişimler

Menopoz her kadının korkulu rüyası haline gelen, kadını ruhsal, bedensel ve sosyal anlamda etkileyen zor bir süreçtir. Toplum temelli yapılan çalışmalarda menopoza girme yaşı 48-55 olarak belirtilmiştir. Doğal yollardan menopoza giren bir kadın yaşamının üçte birini menopoza girmiş olarak geçirir.

Semptomlar premenopozal dönem dediğimiz menopoza girmeden önce başlar. Halk arasında çok yaygın olan sıcak basması ve soğuk soğuk terleme bu dönemin semptomlarıdır. Daha çok geceleri görülen sıcak basması birkaç saniye olabileceği gibi bir saat de sürebilir. Bu semptomlar menopoza girdikten sonra artarak devam eder. Menopozla birlikte ortaya çıkan huysuzluk, huzursuz olma hali, depresyon gibi bazı psikolojik problemler sıcak basması ve uyku düzeninin bozulmasıyla ilişkilidir.

Menopoz Dönemi Rahat Atlatmak İçin Yapılması Gerekenler

Menopozla birlikte vücuttaki östrojen dediğimiz kadınlık hormonunun üretimi azalır. Azalan östrojen seviyesi vücuttaki kemik yapım-yıkım arasındaki dengeyi bozar. Kemikte yapım yıkımı karşılayamaz ve kemik kütlesinde azalma ve yapısında bozulma meydana gelir. Osteoporoz(kemik erimesi) dediğimiz bu sistemik hastalık menopozda ciddi problemlere yol açmaktadır. Kemiklerde kırılganlık artar. En sık omurga, kalça ve el bileğinde görülen kırıklar yaşam kalitesini ciddi anlamda etkiler. Sadece östrojen seviyesinin azalması değil sedanter bir yaşam sürme, kalsiyum tüketiminde azalma da osteoporozu tetikler. Erken dönemde herhangi bir bulgu vermezken ileri dönemlerde ağrı, boyda kısalma, anormal vücut duruşları ve kırıklara yol açar.

Menopoz sonrası kadınlarda kalp krizi geçirme ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski artar. Total kolesterol ve LDL(kötü kolesterol) düzeyindeki artma HDL(iyi kolesterol) düzeyindeki azalma kalp hastalıklarının oluşmasına davetiye çıkarır.

Menopoz Dönemi Rahat Atlatmak İçin Yapılması Gerekenler

Menopozla beraber kadınların %50 si kilo alma eğilimindedir. Metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte kilo verme süreci yavaşlar. Fazla vücut ağırlığı osteoporozu tetiklerken, kalp hastalıklarıyla da yakından ilişkilidir.

Sizlere menopoz döneminde vücudunuzda meydana gelecek değişimleri anlatmaya çalıştım. Fizyoterapist olarak size bu dönemi daha rahat geçirip, yukarıdaki problemlerden korunmak için yapılması gerekenleri ifade etmeye çalışacağım.

Menopoz Dönemini Rahat Atlatmak İçin Yapılması Gerekenler

Menopoz Sonrasını Rahat Atlatmak İçin Öneriler

  • Haftada en az 3 gün 30-60 dakika arası aerobik egzersiz yapılması ve bunun yaşam felsefesi haline getirilmesi gerekir. Nedir bu aerobik egzersizler? Yürüme, hafif tempolu koşu, yüzme, bisiklete binme bu kategoridedir. Bu egzersizler kemiklere devamlı bir basınç yerine aralıklı basınç bindirerek kemik oluşumunu hızlandırır, vücut ağızlığınızın korunmasına yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Yüksekten atlama, aşırı tempolu koşma, temas gerektiren sporlardan ise uzak durulması gerekir. Spor yaparken zeminin sert ve kaygan olmamasına, rahat kıyafetler ve uygun ayakkabı giyilmesine dikkat edilmelidir.

Menopoz Dönemi Rahat Atlatmak İçin Yapılması Gerekenler

Yüzme gibi suyun içinde yapılan egzersizler düşme riski olmaması, eklemlere aşırı yük bindirmemesi ve suyun rahatlatıcı etkisinden dolayı özellikle tercih edilmektedir.

  • Kalsiyum içeriği yüksek olan lifli yeşil gıdalar, karaciğer, balık yağı gibi besinler tercih edilmeli ve güneş ışığından bol bol yararlanılmalıdır. Her gün en az 30 dk elinizin ve yüzünüzün direk güneşle temas etmesini sağlayın.
  • Kişiye özel kuvvetlendirme, esneklik, postür egzersizleri ve gerekli ev düzenlenmeleri için fizyoterapiste danışınız. Gerekli muayene ve değerlendirmeler ışığında size özel program oluşturulacaktır.

Menopoz her kadının başına gelecek doğal bir süreçtir. Bu süreci en az hasarla geçirmek sizin elinizde.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir