Moda Sektörünün Belirlediği Beden Ölçülerine Hapis Kalmaya Son!

Moda Sektörünün Belirlediği Beden Ölçülerine Hapis Kalmaya Son!

Moda Sektörünün Belirlediği Beden Ölçülerine Hapis Kalmaya Son

Kıyafet alışverişinde kadınlar için en çok zahmet verici ve vakit kaybına sebep olan unsur kıyafet deneme sorunu. Hazır giyim sektöründe, adı üzerinde kıyafetlerin hepsi belirli kalıplara göre hazırlanıyor. Ama hazır giyimin en büyük sorunu dünyada farklı ırklardan gelen, farklı bedenlerde, farklı yaşlarda olan kadınların hepsinin bedenlerinin moda sektörünün belirlediği kıyafet ölçülerine hapis kalmaları. Allah-u Teala kullarının hepsini bir birinden farklı ölçülerde yaratmış. Ayrıca, bir kadının yaşamı sürecinde vücudu farklı değişimlerden geçiyor. Annelik, çocuk büyütme, kilo alma, kilo verme ve yaşlanma gibi doğal etkenler kadın siluetinin değişmesine sebep oluyor. Sonuç olarak da bu değişimler kıyafet ölçülerine yansıyor.

Farklı markaların farklı kalıplarda kıyafet üretmeleri ise kıyafet alış verişini daha da zorlaştırıyor. Geniş kesimli kıyafet üreten markalarda 1, 2, 3 beden arasından bize uygun olanı seçerken, diğer markalarda 36, 38, 40 ve üstü olarak beden seçimleri devam ediyor. Ürünler İngiltere veya Amerika’da yapılmışsa o zaman tabii ki etiketin üzerindeki bedenler daha da akıl karıştırıyor.

Moda Sektörünün Belirlediği Beden Ölçülerine Hapis Kalmaya Son

Moda trendleri de yerleşmiş kalıp anlayışlarımızı sarsıyor. Boyfriend kıyafet trendinde örneğin, kıyafetler erkeksi siluetlerle oversize (normal bedenden büyük) olarak bol, dökümlü ve geniş kalıplarla hazırlanıp müşterilere sunuluyor. Normalde 40 beden ürünler giyen bir kadın, boyfriend bir ürün aldığında 38 veya 36 beden almak zorunda kalabiliyor. Skinny jeans trendinde de benzer bir sorun oluyor. Pantolonlar, normal pantolonlardan daha dar kesimli oldukları için bir kaç beden daha büyük almak gerekebiliyor.

Moda Sektörünün Belirlediği Beden Ölçülerine Hapis Kalmaya Son

İşte bu beden karışıklığına çözüm olarak mühendisler teknolojik bir opsiyon olan beden ölçüsü tespit makinesini icat ettiler. Mağazaların giyim odalarına yerleştirilebilecek ebatlarda olan bu bilgisayar programlı sistem, müşterilerin bedenini ışınlarla ölçerek kararlaştırıyor. Beden tespit makineleri uluslararası uçuşlarda hava alanında yolcuların geçmek zorunda olduğu güvenlik kabinlerini andırıyor. Bir kaç saniye içinde vücudu tarayıp ölçüleri belirliyor. Bu işleme ek olarak da mağazada bulunan ürünlerden hangi ürünler hangi bedenlerde müşteriye yakışacaksa onun da çıktısını müşteriye sunuyor. Amerika’nın tanınmış mağazalarından biri olan Bloomingdales’de alışveriş yapan müşteriler bu hizmetten yararlanmaya başladılar bile. Hatta ölçüler alınmadan önce müşteri bilgileri sisteme yükleniyor ve müşteri ihtiyaç duyduğunda Internet üzerinden bu bilgilere her zaman ulaşabiliyor.

Tesettür Trençkot Modelleri 2017

Mağaza sahipleri için biraz masraflı olsa da, teknolojinin hızla ilerlediği bu yüzyılda, müşterilerin beden ölçü sorunlarını bu tarz makineler artık kolaylıkla çözebilecek gibi görünüyor. Moda ve trendlerin teknolojinin hızına yetiştiği kültürümüzde alış veriş yapmak böylece daha da hızlanmış olacak. Mağazaya giren müşteri bir kaç saniye içinde beden ölçülerini aldırdıktan sonra, çıktıdaki ürün opsiyonlarını gidip doğrudan doğruya raftan alıp, kasada ödemesini yaptıktan sonra evine gönül rahatlığıyla gidebilecek. Bu işlemlerin bir başka faydası da beden uyumsuzluğundan dolayı ürünü iade etme sorununun ortadan kalkması.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir