Lezzetin En Sağlıklı Hali: Baharatlar…

Lezzetin En Sağlıklı Hali: Baharatlar…

Baharatlar

Şifalı Tatlar

Yapılan çalışmalar baharatların antioksidan yönünden çok zengin olduğunu gösteriyor. Antioksidanlar, vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında veya duman ve radyasyon gibi çevresel etkenlere maruz kalındığında üretilen moleküllerin etkilerine karşı hücreleri koruyor. Antioksidanlar aynı zamanda  kalp hastalıklarına, kansere ve diğer hastalıklara karşı da sizi koruyor. Beta karoten, lutein, likopen, selenyum, A, C ve E vitaminleri içeriyor.

Kekik, kurutulmuş bitkiler arasında en yüksek antioksidan içereni öyle ki bir çay kaşığı kadar kekik, üç fincanı dolduracak kadar doğranmış brokoliyle aynı güçte antioksidana sahip.
Bir çay kaşığı kadar zencefil, bir fincan ıspanak ile benzer antioksidan seviyesine sahip.

Baharat ve bitkilerin anti enflamatuar özelliği, yani enflamasyon (iltihaplanma) önleme özelliği de var. Araştırmacılar, baharat ve bitkilerin enflamasyon azaltmada rolü olduğunu keşfettiler.

Biberiyenin bileşenleri vücuttaki enflamasyonu (iltihaplanma) azaltmaya yardım ediyor.

Enflamasyon, kalp hastalığı, alerjiler ve Alzheimer gibi pek çok kronik hastalığın öncülü olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla enflamasyon karşıtı özelliği olan baharat ve bitkileri beslenme planına dahil etmek, sadece yemeklere tat vermek değil, aynı zamanda vücudu iyileştirmeye de yarıyor.

Köri, kalp sağlığına katkısı olan bir baharat karışımı. Köri tozunda bulunan sarı baharatın beyin sağlığı üzerinde olumlu rolü olduğu ve kavrama yeteneğinde gerilemeye ve yaşlanma etkilerine karşı koruyucu olduğunu gösteriyor.

Baharatların metabolizmayı hızlandırma, tokluk hissini destekleme, kilo yönetimine yardım etme ve beslenme kalitesini artırma özelliği taşıyor. Örneğin biberdeki “Capsaicin” adlı kimyasal bileşen metabolizmayı hızlandırıyor. Ayrıca yediğiniz yemeğin lezzetli ve tatmin edici olması, daha az yemenize ve daha az kalori tüketmenize yardım ediyor.

Acı ve tatlı biberden üretilen pul biber, diyet yapanların lezzetli arkadaşlarıdır. Çünkü kırmızıbiber, metabolizmayı hızlandırır, tokluk hissini artırır ve yağ yakmayı sağlar.

Tarçın, polifenoller olarak adlandırılan doğal bileşim açısından oldukça zengin. Bu bileşim, vücutta kan şekerini dengelemek için insülin vazifesi görüyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir