Kış Yorgunluğuna Karşı Direnç Kazanmak İçin Öneriler

Kış Yorgunluğuna Karşı Direnç Kazanmak İçin Öneriler

Kış Hastalıkları ve Tedavi Yolları

Kış mevsimini; örgülerle, şömineyle, desenli battaniyelerle romantik bir havaya soksak da, farkında olmadan kış yorgunluğu yüzünden bitap düşebiliriz. Kış yorgunluğu, yaşam enerjinizi düşürüp, performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bütün gün uyuklayıp, gece uyuyamamanıza sebep olabilir.

Uykusuz geçirilen bir gece ise ertesi gün mutsuz ve huzursuz hissetmenize neden olur. Kış mevsiminin olumsuz etkilerine karşı hem ruhunuzu hem de vücudunuzu güçlendirerek, kendisi soğuk kalbi sıcak kış mevsimini kolaylıkla atlatabilirsiniz.

İşte kış yorgunluğunu alt etmenin basit yolları;

Kış Yorgunluğunu Azaltan Önlemler

Güneş ışığı takviyesi alın

Kış mevsiminin en belirgin özelliği kapalı ve kasvetli havalardır. Bu yüzden biraz yağmur yağdı mı çocuk gibi neşeleniriz. Çünkü tertemiz yağmur damlaları havadaki kasveti birazcık olsun dağıtmıştır. Kış mevsiminde vücudumuz ihtiyaç duyduğu güneş ışığından mahrum kalır. İçinize güneş sızmazsa, ruhunuza kasvet çöker. D vitamini takviyesi ve açık havada düzenli yürüyüş ile vücudunuza ve ruhunuzu ışıktan mahrum bırakmayın.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Soğuk algınlıkları ile bitap düşeceğiniz bir mevsim geçirmek istemiyorsanız, bağışıklık sisteminize yatırım yapın. Kış hastalıklarına karşı direnç kazanmak için; turunçgil, brokoli, keten tohumu, sarımsak, soğan ve doğal probiyotik kaynağı olan yoğurt ve kefir tüketin. Tazelik vücudunuza yayılsın.

Yazın yıkandığınız gibi kışın da yıkanın

Kabul edin, siz de soğuklardan korkup sık sık duş almayı erteliyor musunuz? Oysa uyumadan önce alınan sıcacık bir duş, vücut ısınızı dengeler, psikolojik olarak rahatlamanıza yardımcı olur. Kasvetli havalarda battaniyelerin altına saklanmak yerine sık sık duş alın. Suyun terapi etkisinden faydalanın.

Elektronik Cihazların Zararları

Fişleri çekin

Çektiğimiz kar fotoğraflarını anlık olarak sosyal medya da paylaşmak çok keyifli olsa da, sağlıklı bir uyku ve hastalıksız bir kış mevsimi için radyasyondan uzak durun. En azından yatak odanızda olduğunuz süre boyunca elektronik aletlerinizin fişlerini çekin veya uyku moduna alın.

Düzenli yaşamı benimseyin

Düzenli uyku saatleri, vücuda çok sayıda olumlu mesaj gönderir. Geceleri uyanık kalıp gündüzleri uyumak, gün ışığına haksızlık etmenize neden olur. Kış mevsimini verimli geçirmek için yaşam tarzınıza düzen getirin, hobilerinize önem verin, sizi siz yapan şeylere odaklanın.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir