Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Faydaları

Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Faydaları

Gebelik Döneminde Spor Yapmanın Faydaları

Hamilelik, anne adayının hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük bir dönüşüm yaşadığı sihirli bir dönemdir. Bu dönemde yaşanan değişiklikler, bebeğin psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Anne adayı, yakınlarının sevgisi ve ilgisi ile psikolojik olarak daha huzurlu bir dönem geçirebilir. Hamileliğinin 20. döneminde başlayan fizyolojik değişiklerin sebep olduğu bel ve kasık ağrıları ile baş etmenin en sağlıklı yolu ise spor yapmaktan geçmektedir. Karnı büyümeye başlayan anne adayı, fiziksel durumuna uygun olan egzersizlerle zinde ve sağlıklı kalabilir.

Hamileliğe Hazırlık Dönemlerinde Yapılması Gerekenler konumuza da göz atabilirsiniz.

Hamilelik Dönemlerinde Spor Yapmanın Faydaları

Hamile anneler için egzersiz çeşitleri iki gruba ayrılmaktadır. Hamilelik öncesinde spor yapan anneler için hazırlanan egzersiz porgramı ile hamilelikten önce düzenli spor yapmayan anne adayları için hazırlanan program aynı olamaz. Hamilelik döneminde spor yapmak için, doktorunuza danışın. Gebeliğinizde herhangi bir risk yoksa hafif egzersizleri rutin hale getirebilirsiniz. Evde tek başınıza spor yapmak yerine tecrübeli bir antrenörden yardım alın. Gebelik döneminde yapılabilecek sporlar; yürüyüş, yüzme, gebelik pilatesi ve fitness olarak sıralanabilir.

Hamile Kadınlar İçin Uygun Egzersiz Hareketleri

Hamilelikte spor yapmanın sağlığınıza faydalarınızı şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gebelikte düzenli spor yaparak, daha az kilo alabilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki, spor yapan gebeler yapmayanlara göre ortalama 7 kilo daha az kilo alıyorlar.
  • Daha ağrısız bir doğum için, hamilelik süresinde karın kaslarınızı ve pelvik tabanınızı güçlendirmelisiniz. Normal doğum yapmak istiyorsanız, hamilelik boyunca spor yaparak bedeninizi buna hazırlamalısınız.
  • Anne adaylarının en büyük şikayetlerinden biri olan kabızlık ve hemoroiti azaltmak için düzenli spor yapmalı ve sıvu tüketimini artırmalısınız.
  • Gebelik boyunca pozitif hissetmek için düzenli spor yaparak, psikolojik durumunuzu iyileştirebilirsiniz.
  • Doğum yaklaştıkça artan uykusuzluk şikayetlerini önlemek için düzenli spor yapmalısınız.
  • Şiş bacaklar, ödem toplamış bir vücut anne adayını kötü hissettirmeye yeter de artar bile. Bunun önüne geçmek için sporun gücünden yardım almalısınız.
  • Sezeryan yaptırmak istemiyorsanız vücudunuzu normal doğuma hazırlamalısınız. Yoga, pilates, esneme egzersizleri relaksin hormonu sayesinde pelvik tabanınızı güçlendirir ve vücudunuzu normal doğuma hazırlar.
  • Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) anne adayları için huzursuzluk yaratan bir durumdur. Gebelik şekeri; ani bebek ölümlerine ve birçok doğum riskine neden olmaktadır. Spor yaparak bu riski % 27 azaltabilirsiniz.

Moda editörümüzün anne adaylarına özel hazırladığı hamile hanımlar için tesettür kombin önerileriyle stilinizi bir adım öteye taşıyın!

Kaynak: Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Faruk Onur Başeğmez

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir