Haliç’teki 560. Fetih Kutlamalarına Saatler Kaldı!

Haliç’teki 560. Fetih Kutlamalarına Saatler Kaldı!

İstanbul'un 559. Fetih Günü Kutlamaları

İstanbul Fethinin coşkusunu yaşatan Fetih Kutlamalarının provası Haliç’te yapıldı.

İstanbul’un fethinin 560. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 29 Mayıs Çarşamba akşamı gerçekleşecek etkinliğin provaları Haliç‘e kurulan platform üzerinde yapıldı.

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü‘nün fetih kutlamalarında vereceği özel konserin provasının ardından su ve lazer gösterisi yapıldı.

Etkinlik günü gerçekleşecek su, ışık, ses, görüntü ve 16 adet lazerin yer aldığı gösterinin provası başarıyla gerçekleştirildi. Ayrıca provalarda, 3 dev su perdesi, 118 hareketli su pompası ve 3 adet gayzer su pompasıyla Haliç’in suları hareketlendirildi ve provayı izlemeye gelen vatandaşlar tarafından alkışlarla izlendi.

Geçen yıl ilki yapılan “Gökkuşağı Gösterisi“, bu yıl bir kez daha tekrarlanacak. Gökkuşağındaki mavi, yeşil, kırmızı, turuncu ve sarı renklerin her biri ile Fetih’in 5 ayrı mesajı (sevgi, hoşgörü, barış, yeniçağın ışığı ve örnek bir model olmanın müjdesi) gökyüzüne yazılacak ve 3 gün süreyle gökyüzünde kalacak.

Fatih 1453 Filmi

Dev ekranda “Fetih Filmi” gösterilecek

Ayrıca bu sene Haliç, özel olarak İspanya’da hazırlanan Romen kandilleri ile senkronize “Live Media Pyromusical Şov” ile farklı bir gösteriye sahne olacak.

İstanbul’un Fethi kutlamaları için 3D tekniği ile hazırlanan ve “Fetih 1453” filminin yönetmeni Faruk Aksoy‘un yönettiği film; toplam 1088 m2’lik dev ekranda, 8 adet projeksiyon cihazı kullanılarak gösterilecek.

Mehter konseri ile birlikte, toplam 10.800 adet havai fişeğin kullanıldığı görkemli bir havai fişek gösterisi Haliç semalarını aydınlatacak.

Kaynak: İBB

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir