Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken 3 Önemli Durum

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken 3 Önemli Durum

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken 3 Önemli Durum

Hamilelik ilk öğrenildiği andan itibaren hem annenin hem de babanın hayatını değiştiren, bir anda mutluluk tohumları serpiştiren harika bir süreç. Babaların babalıklarını hissetmesi çoğunlukla doğum sonrası olsa da anneler ilk günden itibaren ‘ANNE’ olurlar. Gebelik süreci heyecanlı, mutluluk dolu olsa da her dönemde farklı sıkıntılarla anneye gebe olduğunu hiç unutturmaz. Gebelikte annelerin karşılaştığı bazı sıkıntılar gebelikten sonra da devam edebilir. Anne adayları bu sıkıntıları bilmeli ve bunlara karşı gerekli tedbirleri almalıdır.

1- Bel ağrısı

İlk trimesterden itibaren anneleri epey zorlayan bir süreçtir. Özelikle gebelikten önce de bel bölgesinde bel fıtığı, kas spazmı ya da mekanik bir bozukluk varsa gebelik başladıktan sonra şikayetler iyice artar. Bunun sebebi hormonların etkisiyle eklemlerde meydana gelen gevşeklik ve rahimin büyüyerek kendine yeni yer oluşturmak istemesiyle omurga biyomekaniğinin değişmesidir. Son aylara doğru karın öne doğru büyüdükçe şikayetler git gide artacaktır.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken 3 Önemli Durum

2- Varis

Her kadının korkulu rüyası haline gelmiş, hem meydana getirdiği problemler hem de kozmetik açıdan inanılmaz rahatsız edici bir hastalıktır. Gebelik varis gelişme riskini artıran ana faktörlerdendir. Hormonlar ve artan vücut ağırlığı varis oluşmasına zemin hazırlar.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken 3 Önemli Durum

3 – Aşırı kilo alımı

Gebelik deyince akla gelen ilk şeylerden biri olabilir. Gebeliğin doğasına uygun olarak tabiki belli oranda kilo almak normal. Kişiden kişiye değişmekle birlikte normal kilolu bir kişide 9-14 kg arası normal kabul edilmektedir. Fazla kilo alımı, annenin hareket yeteneğini kısıtlar, nefes darlığına sebep olur, uyku düzenini bozar. Doğumdan sonra da fazla kilolar olarak kalır. Bu sebeplerden dolayı kilo alımına dikkat edilmelidir.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken 3 Önemli Durum

Gebelikte en sık karşılaşılan problemlerden bazılarını anlatmaya çalıştım. Eğer bunlardan biri ya da birkaçı sizde varsa önce kadın doğum doktorunuza daha sonra onun yönlendirmesiyle ilgili sağlık profesyoneline mutlaka başvurun. İhmal hastalığın büyümesine neden olur. Tüm gebelere sağlıklı, mutlu bir gebelik diliyorum.

Sağlıkla kalın…

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir