Eylül Ayında Bir Başka Güzel Olan 5 Tatil Beldesi

Eylül Ayında Bir Başka Güzel Olan 5 Tatil Beldesi

Eylül Ayı Tatil

Yaz bitiyor ve okulların açılmasına çok kısa bir süre kalıyor. Doğa da yavaş yavaş renk değiştirmeye başlıyor. Bir kaç ay sonra soğuk ve yağışla birlikte kış gelecek. Yaz mevsimini ardımızda bırakıp kışa doğru yol aldığımız bu günler sonbahar seyahati için en güzel güzel dönem. Ilıman hava, yağışın ardından gelen güzel manzaralar, bulutlu havaların sunduğu yumuşak ışık, ucuzlayan konaklama ücretleri ve en önemlisi kalabalıkların azaldığı, insanların sakinleştiği şehirler, kasabalar sonbaharda seyahat etmek için en güzel bahanelerden oluyor.

Gelin, Türkiye’nin en güzel seyahat noktalarına doğru ufak bir yolculuğa çıkalım. Eylül ayında bir başka güzel olan tatil beldeleri arasında seçim sizin. Kendinize en uygun yere karar vererek rotanızı oluşturun ve eylül tatilinin tadını çıkarın. İşte tatilinize anlam katmak için eylülde bir başkadır dedikleri 5 tatil beldesi…

Yuvacık

Yuvacık

İstanbul’a yakınlığıyla bilinen, Kocaeli denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de Yuvacık. Huzurlu atmosferiyle her dönem binlerce doğa severi ağırlayan Kocaeli Yuvacık’ta eylül ayında keyifli anlar yaşamak mümkün. Yeşilin eşsiz tonlarıyla boyanmış ormanları ve masmavi sularıyla huzurun adresi olan Yuvacık’ta doğa sporlarıyla yakından ilgilenebilirsiniz. Özellikle ormanın içerisinde sakin yürüyüşler yapabilir ya da dilerseniz ATV ve Jeep Safari deneyimine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sonbaharın doğayı yavaş yavaş değiştirmesine şahit olmak isteyenlerdenseniz eğer Yuvacık, bu süreçte doğa ile baş başa olabileceğiniz nadir yerlerden. Yuvacık Barajı etrafında bulunan birkaç tesis ile farklı konaklama alternatifleri bulabileceğiniz bu yer, İstanbul’a yakın bir rota olması sebebiyle de hafta sonu kaçamakları için de bulunmaz bir fırsat.

Fethiye

Fethiye

Eylül ayında kızgın sıcaklar ve nem azalırken Fethiye‘de deniz suyu sıcaklığı hala girilebilecek seviyelerde oluyor. Özellikle bu sene eylül ayında, Ege ve Akdeniz sahillerinde havalar mevsim normallerinin üzerinde gideceğe benziyor. Denizin tadını çıkaramayanlar ve doyamayanlar için Fethiye; hem doğal hem tarihi güzellikleriyle tatilcilerin ilgisini çekiyor. Farklı bir deniz deneyimi yaşamak isterseniz tekne turlarına katılarak Kelebekler Vadisi, Deve Plajı, Soğuksu Koyu gibi farklı noktalarda da yüzebilirsiniz. Farklı aktivitelerle dolu bir tatil için de Fethiye muhafazakar otelleri arasından sana uygun bir tanesini seçebilirsiniz.

Kaz Dağları

Kaz Dağları

Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında zengin flora ve faunası, endemik bitki türleri, ormanları, pınarları ve mitolojik geçmişiyle büyük öneme sahip Kaz Dağları, sonbaharla birlikte rengarenk bir tabloya dönüşüyor. Bir tarafı Balıkesir’in Edremit ilçesinin kuzeyinde, bir tarafı ise Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi sınırlarında kalan Kaz Dağları, Eylül ayıyla birlikte sonbahar mevsiminin bütün güzelliklerini bir tablo şeklinde ziyaretçilere sunuyor. Dinlenme ve piknik alanı olarak öne çıkan Üççat, Ardıçbaşı, Kökeğrek, Yedi Kardeşler gibi yerler, güzelliğiyle dikkat çekiyor. Kaz Dağları’nın yemyeşil ormanlarının bir bölümü adeta kızıla boyanmış durumda. Kestane ağaçlarının kırmızı, kayın ağaçlarının sarı, çam ağaçlarının yeşil, yabani kavak ağaçlarının açık sarı, meşe ağaçlarının ise kahverengi yapraklarının oluşturduğu renk cümbüşüyle Kaz Dağları, etkileyici bir güzelliğe bürünüyor.

Kapadokya

Kapadokya

Doğa harikası tabi yeryüzü oluşumları ile bezenmiş Kapadokya’da, binlerce peribacası her mevsim ayrı bir güzellik sunuyor. Baharda çiçeklerle bezenen, kış aylarında adeta beyaz gelinlik giyen peribacaları, sonbaharda ise sararıp, dökülmüş yapraklar arasında eşsiz bir güzelliğe bürünüyor. Dünyada sıcak balon uçuşlarının yapıldığı önemli merkezlerinden biri olan Kapadokya’da sonbaharın güzelliklerini gökyüzünden seyretmek isteyenler balon turlarına katılıyor. Bağbozumlarının da eylül ayında yapılıyor olması Kapadokya’ya bu sezonda gitmeniz için bir neden daha sunuyor.

Bozcaada

Bozcaada

Bozcaada’da deniz mevsimi ise Ekim ayının sonuna kadar devam ediyor. Hatta suyunun soğukluğuyla bilinen Bozcaada’da denizin en sıcak olduğu aylar Eylül ve Ekim. Berrak denizinin keyfini isterseniz Ayazma, Habbele gibi plajlarda çıkarabilir, buradaki tesislerin şezlong ve şemsiye gibi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ayazma plajının yukarısında deniz manzarasını alabildiğine gözlerinizin önüne seren salaş restoranlar bulunuyor. Eğer kaşif ruhunuz öne çıkarsa ve adaya aracınızla gittiyseniz, ada çevresinde durup denize girebileceğiniz irili ufaklı onlarca ıssız koy da bulunuyor.

Bozcada Bağbozumu Festivali

En renkli bağbozumu festivalleri Kapadokya’da olduğu gibi Bozcaada’da da yapılıyor. Farklı bir havada geçen ve panayır alanına dönüşen Bozcada Bağbozumu Festivali, her sene Eylül ayında gerçekleşiyor. Bir yıllık meşakkatli bir çalışmanın karşılığının özel kutlamalarla alındığı sayılı günlerde; çeşitli konserler, tadım aktiviteleri, yarışmalar ve satış tezgahları adanın nostaljik sokaklarına kuruluyor. Üzüm güzelinin de seçildiği Bozcaada bağbozumu günleri, eğlenceli olduğu kadar da kalabalık bir katılımcıyla gerçekleşiyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir