Benim Şehirlerim: İstanbul ve Kudüs

Benim Şehirlerim: İstanbul ve Kudüs

Benim Şehirlerim İstanbul ve Kudüs

Kudüslü Ressam Sündüz Recebi’nin, İstanbul ve Kudüs’ü tema edindiği resimlerden oluşan “Benim Şehirlerim” sergisi, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde sanatseverlerle buluşuyor.

Kudüslü genç ressam Sündüz Recebi, Kudüs ve İstanbul’u tema edindiği resimleriyle Zeytinburnu’nda sanatseverlerle buluşuyor. Zeytinburnu Belediyesinin 2018 yılı ilk sergi faaliyeti kapsamında gerçekleşecek olan resim sergisi, Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile hazırlandı. Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı “Benim Şehirlerim” sergisinde sanatçının yaptığı farklı dönem eserlerinden özel bir seçki izleyenlerin beğenisine sunuluyor. 9 Ocak Salı günü saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde açılacak sergide açılışa katılan tüm sanatseverlere Sündüz Recebi’nin resimlerinin yer aldığı katalog hediye edilecek. Sergi, 30 Ocak Salı gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Benim Şehirlerim İstanbul ve Kudüs

Kadim Kudüs’e Genç Yorum

Kudüs ve İstanbul gibi iki kadim medeniyetin genç bir ressamın tuvalinde buluşmasından dolayı duyduğu heyecanı dile getiren serginin deneyimli Küratörü Mehmet Lütfi Şen, “Benim Şehirlerim projesi altı ay önce gündemimize geldiğinde Kudüs’ü, İstanbul’da sanatla gündeme taşıyacak olmanın, iki medeniyet beşiği şehrin, genç bir ressamın tuvallerinde buluşacak olmasının heyecanını duydum. Fakat bütün ömrümüz boyunca gündemimize Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı zulümle kazınan makus talih yine nüksetti. Sergi hazırlıklarının sonuna geldiğimizde, ne yazık ki bambaşka bir provokasyonla içimizdeki kanayan yaraya çomak sokulmak istendi. Birleşmiş Milletler’deki hemen hemen tüm ülkelerin ortak tavrıyla kınanan ve reddedilen bu girişim umarım tersine rücu eder ve bu projede olduğu gibi Kudüs’ü sanat, medeniyet ve barışla anacağımız günleri getirir.” diye konuştu.

Benim Şehirlerim İstanbul ve Kudüs

İki Medeniyet Bir Tuvalde

Konuşmasının devamında sanatçı Recebi’nin çiniden restorasyona, fotoğraftan mozaiğe çok yönlü genç bir ressam olduğunu belirten Şen, “Onun resimleri üzerinden Kudüs’ü algılamak ve oradan İstanbul’a uzanmak eminim sanatseverlere özel bir resim deneyimi sunacak. Sündüs Recebi’nin resimlerinde genç yaşta ulaştığı özgün üslubun ileride yapacağı önemli eserlerin habercisi olacağını düşünüyorum. Ben Kudüs’ü o şehirde doğmuş büyümüş genç bir sanatçının dünyasından görme imkanı sunan “Benim Şehirlerim” projesini size takdim ederken Ressam Sündüz Recebi’ye gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca bu uluslararası sergiye büyük katkıları için Yunus Emre Enstitüsü’ne ve Zeytinburnu Belediyesi’ne de çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir