8 Adımda Sağlıklı Zayıflama Sırları

8 Adımda Sağlıklı Zayıflama Sırları

Sağlıklı Zayıflama Sırları

Havanın tam anlamıyla ısınmadığı, yazın bir türlü gelmeyeceğini düşündürdüğü bu günlerde kilo verme diyetleri biraz askıya alınsa da artık toparlanma vakti!

Kısa sürede zayıflamak isteyenler sağlıklı zayıflama sırları sizi bekliyor. Kısa sürede hem de sağlıklı zayıflamayı kim istemez ki dediğinizi duyar gibiyim. Elbette önemli olan kısa sürede doğru ve sağlıklı kilo verebilmektir. Bu nedenle 1 haftada 5 kg, 1 ayda 10 kg verdirdiği iddia edilen! şok diyetlerle sağlıksız zayıflamak değil yine kısa sürede ama sağlıklı bir şekilde zayıflamak için yapmanız gereken sağlıklı zayıflama sırlarına göz atmak olacaktır.

İşte 8 adımda sağlıklı zayıflama sırları…

Alınan Kalorileri Dengeleyin!

Zayıflamak için alınan harcanan kalori dengesini bilerek kalori kısıtlamak gerekmektedir.

Kahvaltı öğünü 400, öğle yemeği 500, akşam yemeği 300 ara öğünler de 100 kaloriyi geçmeyecek şekilde hesaplanmalıdır.

Porsiyonları Küçültün!

Porsiyon küçültmek günlük alınan toplam kaloriyi de azaltacaktır.

Her öğün porsiyon kontrolü ile özellikle fazla kilolu kişilerde ayda 2-4 kg kayıp gerçekleşmesi beklenmektedir.

Sağlıklı Zayıflama Sırları

Aynı Saatlerde Yemek Yiyin!

Aynı saatlerde yemek yemeye çalışıldığında vücudun bir sonraki gün o saatlerde alınan kaloriyi yakmaya adapte bir sistem geliştirmesini sağlamaktadır.

Bu nedenle öğün saatlerine dikkat etmek son derece önemlidir.

Tabağınızı Çeşitlendirin!

Sağlıklı bir zayıflama programında; protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral gibi besin öğelerin hepsinin bulunması gerekmektedir.

Herhangi birinin eksik olması; yağ yakımını engellemektedir. Tek yönlü beslenmede başlangıçta tartıda var olan aldatıcı kilo kaybı diyet bırakıldığı an geri dönecektir. Bu nedenle tek yönlü beslenmek değil besinleri çeşitlendirerek tüketmek gerekmektedir.

Düzenli Kahvaltı Yapın!

Uyandıktan sonra 45-60 dakika içinde yapılan kahvaltı metabolizmayı hızlandırmanın ve yağ yakımını kolaylaştırmanın en önemli püf noktasıdır.

Sağlıklı Zayıflama Sırları

Daha Fazla Sebze-Meyve Tüketin!

Günde 3-5 porsiyon sebze-meyve tüketimi ile diyet lifinden yararlanan kişilerin kilo kayıplarının daha iyi olduğu ve sonrasında da koruma programında daha başarılı oldukları bilinmektedir.

Düzenli Uyuyun!

Yapılan araştırmalara göre, günde altı saatten az uyuyan kişiler enerji açıklarını gidermek için daha çok yemek yiyorlar. Ortalama 6-7 saat düzenli uyku ise stres durumunu azaltarak kilo kaybını kolaylaştırıyor.

Hareket Edin!

Sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin gizli silahı aktif yaşamdır. Etkili yağ yaktıran egzersiz programları kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bunun için en etkili egzersiz türleri; tempolu yürüyüş, yüzme, tenis, bisiklete binmek, dans etmek, ip atlamak, taebo, kickboks…

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir